Tue. Dec 3rd, 2024

Zsibó: a Wesselényiék városában van magyar jövőkép

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is több jeles eseményt szerveznek Wesselényi városának magyarajkú lakosai. A helyi magyar közösség méltán hálás a nagy elődnek, kinek példáját követve büszkén vallják, „nem vagyunk a meghátrálás emberei”.

Sárközi Pál, az RMDSZ városi szervezetének elnöke, városgazda, egykori alpolgármester kérdésünkre, hogy számára, mit jelent a Wesselényiék Zsibója, egy Radnóti Miklós idézettel kezdte: „Nem tudhatom másnak e tájék mit jelent, nekem… – majd kicsit elgondolkodva folytatta: – Valóban, mi nem tudjuk, másnak mit jelent e hely, de nekünk szülőföldünk, a Rákóczihegy és a Tálastető által vigyázva, a medrében lustán folydogáló Szamossal egykedvűen fogadva a történelem viharait és túlélve azokat.”

Sárközi Pál elmondta, az elmúlt 34 évben mindvégig arra törekedtek, hogy a városban modern életkörülményeket alakítsanak ki, megőrizzék a magyar nyelvet, megéljék a hagyományokat, és ebben a szellembe neveljék gyerekeiket is. Mindemellett részt vállaltak a politikai, közösségi és gazdasági életből. Mint mondta, az elmúlt három évtizedben mindig jelen voltak a városi tanácsban. Volt, amikor négy, volt, amikor három, de előfordult, hogy mindössze két tanácsos jutott be. Két alkalommal alpolgármesteri tisztséget is kiharcoltak, most személyében magyar városgazdájuk van. „Mindannyian a zsibói magyar közösség fejlődését tartottuk fő irányadónknak” – fogalmaz, hozzátéve, 2020 szeptemberében, amikor megalakult a városi tanács, két tanácsossal és a városgazdával vágtak neki a négyéves mandátumnak. „Mindhármunkat a közösségünk iránt érzett tenni akarás, munkabírás, elkötelezettség jellemzett. A megkezdett munkát folytattuk és építettük, támogattuk közösségünket. A 2-es számú óvoda, melyben hosszabbított programban magyar gyerekek járnak, új külsőt kapott, és bővítettük a tantermek létszámát. A felújított épületet új berendezéssel, felszereléssel láttuk el a minőségi oktatás elvégzéséhez” – mesélte.

A Wesselényi Miklós utca is nagyszabású változáson ment keresztül. Új járdákat alakítottak ki, a vezetékeket a földbe helyezték, LED-es világítótesteket állítottak, parkolóhelyeket alakítottak ki, valamint új aszfaltburkolattal látták el a Zsibó híres szülöttjéről elnevezett utcát. Ugyanabban az időben fejlesztették az 1-es számú óvodát, hőszigetelték és modern külsőt adtak az épületnek, az új berendezések és felszerelések pedig a hatékonyabb munkát szolgálják. Az elmúlt periódusban pedig befejezték az O1 és O2 tömbházlakások hőszigetelését, melyekre új tetőszerkezet is került.

Sportcsarnok épült, korszerűsítették a közvilágítást
Tavaly júliusban elkészült a 180 férőhelyes városi sportcsarnok és átadták az Octavian Goga Technológiai középiskola két átalakított épületét. Ugyancsak 2023-ban fejezték be a közvilágítás korszerűsítését, a városban és hozzá tartozó falvakban modern LED-es világítótesteket szereltek fel, melyek intelligens kapcsolási rendszerrel működnek. Kivitelezték a Lucian Blaga Általános Iskola hőszigetelését, tetőcseréjét, belső feljavítását, a tornaterem fejlesztését, modern hőközpontot építettek, valamint fejlesztették a kültéri sportlétesítményt is, sorolja.

„Egy felújított iskolába új bútorzat, illetve felszerelés kell. Ezt is megoldottuk. Hasonló munkálatok zajlanak az Octavian Goga Technológiai Középiskolánál, melyeket szeptember elsejére be szeretnénk fejezni. A városi tanuszoda munkálatai finanszírozás hiányában leálltak, de reméljük, a közeljövőben folytatódnak. Továbbá átadásra vár a fiataloknak megépített ANL-tömbház és a kulturális központ, melynek van egy külön épülete, ahol nyugdíjas klub fog működni, illetve lesz egy külön helyiség a veszélyeztetett személyek számára. Mindemellett korszerűsítettük a Stadion és a Nuferilor utcát” – mesélte a városgazda.

Folytatják a megkezdett munkálatokat
Folyamatban van a szakemberek és a tanárok számára megépítendő tömbházlakás munkálatai, a tömbházak hőszigetelése, és a szennyvízhálózat kiépítése a környező falvakban. Az évi költségvetésbe pénzalapot foglaltak az egyházak, szociális, ifjúsági és kulturális tevékenységek támogatására. Sárközi Pál zárásul megköszönte a választók támogatását, bizalmát és a kollégák munkáját, sok sikert, eredményes munkát kívánva az új jelölteknek.

Aktív kulturális élet
A városházáról utunk Csatlós Sándorhoz, a Wesselényi Társaság elnökéhez vezet, aki elmondja, bár kevesen vannak, jó és erős alapot biztosítanak. „Saját gyökereinket öntözzük, amikor hagyományainkat és történelmünket ápoljuk” – ezzel a szlogennel élve céljuk a hagyományőrzés éltetése, visszautazni a múltba. „Mindez életünk részévé válik, valódi dísszel ékíti lelkünket, környezetünket, és talán eljutunk odáig, hogy beépül életszemléletünkbe, és ami még fontosabb, a gyerekeinkébe is” – fogalmaz. Ennek érdekében alapították meg 2000 decemberében a Wesselényi Társaságot. „A hagyomány az, amire építeni lehet a jövőt, ahogy azt elődeink is tették. Nagyon fontos, hogy a felnövekvő nemzedék is megszeresse, magáénak érezze értékeinket, hogy ők is továbbvihessék azokat” – hangsúlyozza.

További részleteket a https://maszol.ro/belfold/Zsibo-a-Wesselenyiek-varosaban-van-magyar-jovokep oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.