XIX. ZSIBAI
,,Az idei programunkat a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget és Communitas Alapítvány támogatásával szerveztük meg. A rendezvény színjátszó tevékenységeit tudtuk csak megszervezni, a jelenlegi szabályok betartásával: csak szabadtéren folytak a tevékenységek, naponta megmértük a résztvevők testhőmérsékletét, betartottuk az előírt távolságot, gyakori volt a kézmosás és fertőtlenítés, maszkot viseltünk, ha szükséges volt. Céljaink: anyanyelvünk és nemzeti kultúránk ápolás, a magyar színházkultúra népszerűsítése, nemzeti tudatunk megerősítése, az anyanyelvi kommunikáció fejlesztése, a kulturális horizont bővítése.
Az idei rendezvényt Bodea György, a Szilágycsehi Diákszínjátszó Csoport irányítója, a Berekenye Ifjúsági Társaság elnöke vezette, különböző szabadtéri helyszíneken: a Szilágycsehi Magyar Ház udvarán, a völcsöki erdő közelében, valamint a Pannoráma Panzió előtti téren. Ezeken a helyszíneken különböző szabadidős programokat szerveztünk: színjátszó tréningek, beavatást az esztétika, színházelmélet és színháztörténet világába. A programokban volt beszédtechnika, hangképzés, koncentráció és ritmusérzék fejlesztés, improvizáció, drámajátékok és önismeret, Varga Sándor, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat színművésze irányításával. A Szilágycsehi Berekenye Színjátszó Csoport Páskándi Géza Diákbolondító színművén dolgozott. A szilágycsehi fiatalok bejártak a délelőtti és délutáni tevékenységekre. Idén jelentkeztek új színjátszók is, de a régiek is részt vettek egyes tevékenységeken.
A Magyar Művészeti Akadémia a 2020-as esztendőben Harag György emlékévet szervez. Harag György (1925-1985) a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeti vezetője, a magyar színháztörténet korszakos teremtő művésze volt. Páskándi Géza Diákbolondító színművével emlékezünk Harag Györgyre, a magyar és világirodalom drámáinak rendezőjére. Harag György a régiónkban született 1925. június 4-én Margittán. Munkássága idején előszeretettel foglalkozott Páskándi Géza színműveivel. Kolozsváron megrendezte a Tornyot választok történelmi drámáját. A szilágycsehi színjátszók Páskándi Géza színművét választották ez alkalomból, mivel Szilágycsehhez közeli településen született, Szatmárhegyen. Az író 1991-től a Nemzeti Színház dramaturgja, 1992–1995 között pedig a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja volt.” …
Bodea György
Az eseményről az e heti Szilágyságban olvashatnak.