Vincze Loránt: az EU-ban határok nélkül dolgozhatunk együtt az őshonos kisebbségek jogainak biztosításáért
A magyarság soha nem tudott teljesen túllépni a 99 évvel ezelőtti nemzeti tragédián, a trianoni traumán, és ennek egyik oka a Magyarországgal szomszédos országokban élő magyar közösségek jogbiztonságának tökéletlensége – mondta el Vincze Loránt kedden este Brüsszelben, a Magyar Nemzeti Közösségek Európai Érdekképviseleti Irodája (HUNINEU) és a Balassi Intézet a Nemzeti összetartozás napja alkalmából szervezett panelbeszélgetésén.
„A magyar közösségek célja Európában önazonosságuk megtartása és közösségük fejlődése, ennek alapfeltétele, hogy országukban megfelelő törvényi keret legyen, amely lehetővé teszi ezt. Ebből a szempontból kisebbségi közösségeink nem kaptak megfelelő válaszokat a többségiektől, akikkel együtt élnek” – fogalmazott az RMDSZ európai parlamenti képviselője, a FUEN elnöke. Romániában az egyéni jogok ugyan biztosítottak, de nem mindig tartják azokat tiszteletben – például a közigazgatási anyanyelvhasználat,az Iskolaalapítás terén – és nincs párbeszéd a többséggel a jogok bővítéséről, a közösségi jogokról – mutatott rá.
A kisebbségek céljainak megvalósításában az anyaországnak nagy szerepe van. Magyarország támogatást biztosít, jogi szempontból a könnyített honosítással és szavazati joggal, a fejlődés szempontjából intézményalapítások, iskolafelújítások, templomrestaurálások, gazdasági tevékenységek támogatása, gazdatámogatások által. Az állam és az anyaország mellett az Európai Unió a harmadik szint a kisebbségi célok elérésének tekintetében. „Ez az a hely, ahol a Kárpát-medence magyar közösségei határok nélkül együtt lehetnek, itt valósulhat meg a magyar szolidaritás és együttműködés. Itt valósulhat meg az együttdolgozás Európa más őshonos kisebbségeivel is, akiknek hasonló törekvéseik vannak – hiszen minden kisebbségi közösség meg akarja őrizni identitását, használni kívánja anyanyelvét, anyanyelvű oktatást akar, és biztosítani szeretné megmaradását közösségként” – mondta Vincze.
Ezért indították el a MinoritySafePack kisebbségvédelmi kezdeményezést, hogy a következő szintre emeljék a kisebbségek jogi biztonságát, és őket támogató uniós törvényeket kérjenek. Az RMDSZ kezdeményezéséhez a többi határon túli magyar szervezet és az Unió nemzeti kisebbségei is csatlakoztak, így európai szintű mozgalommá alakult, Dániától Romániáig, Olaszországtól a balti államokig erős támogatást kaptak – emlékeztetett. Hozzátette: most jön a következő szakasz, az aláírások benyújtása az Európai Bizottságnak. Vincze Loránt úgy látja, az első lépés a kisebbségi szempontok beemelése lehet az uniós politikákba, ezáltal pedig hosszú távon lehetőség nyílik arra, hogy az Unió alapszerződésének módosításakor a kisebbségi kérdés az EU megosztott kompetenciájává váljon,és létrejöjjön a kisebbségi keretszabályozás.
RMDSZ-tájékoztató