Thu. Nov 21st, 2024

Véradó kampányt kezdeményezett a MIÉRT

Közel 50-en érkeztek a vérközpontba a felkérésre válaszolva

 

A Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) Magam adom! címen véradó kampányt indított, melynek első állomása Zilah volt. Az akcióval a járványhelyzet okozta vérhiányra és a véradás fontosságára hívták fel a figyelmet a szervezők.

„A jelenlegi egészségügyi helyzetben kiemelten fontos, hogy segítsük közösségünket és az egészségügyben dolgozók munkáját” – mondta Bogya Anna, a projekt koordinátora, aki ismertette, a kampány célja egy hét alatt 150-180 potenciális véradó mozgósítása, ugyanakkor tudatosítani szeretnék az emberekben: semmivel sem veszélyesebb elmenni vért adni, mint bevásárolni vagy a buszon utazni.

– Néhány héttel ezelőtt felkeresett Vizaknai Helga, és felkért, hogy vegyek részt az általa indított ,,játékban”, amely arról szól, menjünk el vért adni és másokat is győzzünk meg arról, hogy elmenjenek. A járvány kezdete óta 50%-al csökkent a véradók száma, viszont azoké, akinek vérre van szüksége nőtt. Rendszeres véradó vagyok, de úgy gondoltam, a véradás fontosságára az egész erdélyi magyarság figyelmét fel kell kelteni, így lett ebből országos kampány. A Magam Adom! kampányt a MIÉRT szervezi és a következő 10 napban Erdély számos nagyvárosában megtartjuk. Nagy örömünkre szolgált, hogy Kelemen Hunor RMDSZ elnök számára is fontos volt a kezdeményezésünk, és részt vett a zilahi eseményen, együtt Seres Dénes parlamenti képviselővel, a polgármestereinkkel, helyi és megyei tanácsosokkal.

Ma, szerdán közel 50-en érkeztek a vérközpontba felkérésünkre válaszolva, politikai vezetők és sok önkéntes. Csodálatos volt a hangulat, az érzés, hogy ilyen sokan akarnak segíteni! A kampány egy figyelemfelkeltő és tudatosító kampány, amellyel nem egyszeri véradásra szólítjuk fel a fiatalokat és nemcsak, hanem a rendszeres véradás fontosságára hívjuk fel a figyelmet” – nyilatkozta Bogya Anna.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke elmondta, ,,a világjárvány sok mindent elront, munkahelyeket tesz tönkre, elveszi a biztonságérzetünket, veszélyezteti a szabadságunkat. Mindannyian megtapasztaljuk ezeket a saját életünkben, ám vannak dolgok, amelyek nem ennyire egyértelműek sem békeidőben, sem járványhelyzetben. Például nem ennyire egyértelmű, hogy véradókra mindig szükség van. Ezekben a hónapokban nem is gondolnánk, hogy mennyire! Miközben a véradók aránya 50 százalékkal csökkent, azoknak a száma, akiknek vérre van szükségük, emelkedett. Ha ilyen ütemben haladunk, hiány lesz vérből, ami emberek életébe is kerülhet. A Magyar Ifjúsági Értekezlet Magam adom! kampánya a véradásra hívja fel a figyelmet. Arra kérjük a magyar embereket, hogy ne féljenek vért adni, mert nem kockázatos. Nem kell koronavírusteszt hozzá, semmilyen veszélyt nem jelent az életünkre. Az egészségügyi előírásokra nagyon odafigyelnek, így biztonságban van az, aki vért ad.”

Seres Dénes parlamenti képviselő kiemelte, nagyra becsüli a fiatalok kezdeményezését, mert életet adni, valaki életén segíteni nagyszerű dolog, ezért természetes volt, hogy a véradási mozgalomhoz az idősebb korosztály is bekapcsolódik, mert a fiatalok ilyen irányú kezdeményezéseit mindig támogatni kell. ,,Polgármestereinkkel, alpolgármestereinkkel, RMDSZ elnökökkel mi is beszálltunk ebbe az akcióba, és aki tehette, nem volt egészségügyi problémája, vért adott a délelőtt folyamán. Közel 50-en gyűltünk össze a zilahi vér­adó központban, mert mindannyian tudjuk, a mai világban szükség van vér­adókra, a vérszükséglet nagy, ugyanis nagyon sok súlyos beteg van kórházban. Örülök, hogy ilyen szép számmal eljöttek, ezáltal a szilágyságiak most is bizonyítottak és igazolták, készek segíteni a bajban lévőknek” – mondta a képviselő.

„A MIÉRT számára fontos, hogy a felnövő generációk már fiatalon bekapcsolódjanak és szerepet vállaljanak közösségük életében. Ezúttal úgy, hogy alkalmi, idővel pedig akár rendszeres véradókká válnak” – tette hozzá Oltean Csongor, a MIÉRT elnöke.

A legelső, mondhatni legbátrabb vér­adó a szilágysámsoni alpolgármester Veres Gábor volt, aki elmondta, még sosem adott vért, ezért kicsit izgult, mert nem tudta, mire számítson. „Ha valakinek az élete ezen múlik, szívesen jövök máskor is, nem volt rossz érzés, ezért arra buzdítok mindenkit, ha tud, akkor jöjjön, adjon vért, mert életeket menthetünk általa.

Bántó Zoltán, a nemrég beiktatott polgármester is bátran állt a véradás elé, mert egyetemista kora óta rendszeres véradó. Áprilisban is volt már, és mint említette, évente jár vért adni.

Bernáth István szilágybagosi polgármester is szerepel már a véradó központ adatbázisában, és megígérte, ezentúl rendszeresebben elmegy majd vért adni.

„Mind a saját, mind a mások egészsége érdekében fontosnak tartom a véradást. Eljöttem, mert ezzel is példát szeretnék mutatni, és arra bíztatni mindenkit, hogy jöjjön, adjon vért, mert csak néhány percet vesz igénybe, és lehet, ezzel egy ember életét menthetjük meg” – nyilatkozta Fazakas Miklós Zilah alpolgármestere.

A kezdeményezéshez nemcsak férfiak, hanem hölgyek is csatlakoztak. Az első önkéntes véradó hölgy Szilágybagosról érkezett, elmondta, első alkalommal jött vért adni, és arra gondolva, hogy felére csökkent a véradók száma, reméli, az ő vére is nagy segítség lesz annak, aki az ő vércsoportjával rendelkezik. ,,Szeretnék máskor is eljönni, mert az egészségünket is szolgálja a véradás, és tudjuk, hogy sok embernek szüksége van rá. Lehet, hogy most én adom, de lehet, hogy majd nekem lesz rá szükségem, és akkor nagyon jól fog esni” – mondta.

A szilágyperecseni polgármester, Boncidai Csaba, fiai példáját követve szintén vért adott. Mint mondta, gyerekei humanitárius beállítottságúak, és a faluban már volt egy leányka, akinek szüksége volt vérre, akkor fiai összehívták a baráti kört, és együtt elmentek vért adni. Ők rendszeres véradók. A polgármesternek ’91-ben volt egy balesete, akkor ő is kapott vért, és lehet a vére most másnak fog ugyanúgy segíteni, mint akkor neki – mondta.

Bálint Ervin, Szilágycseh polgármestere is a véradók között volt, kiemelte, szükséges, hogy segítsünk embertársainkon, ez egy szép dolog, hogy életet menthetünk, és mindenkit arra szeretne buzdítani, hogyha teheti jöjjön vért adni, mert nagyon fontos, főleg ebben a periódusban, amikor nagyon sok beteg van.

A zilahi alkalmat a sepsiszentgyörgyi, brassói, székelyudvarhelyi, kolozsvári és csíkszeredai követi majd. A véradáskor kapott élelmiszerjegyeket a MIÉRT tagszervezetei jótékony célra gyűjtik: a projekt végeztével a Böjte Csaba által vezetett Szent Ferenc Alapítványnak ajánlják fel.

A projektről és a területi eseményekről bővebb információkat itt olvashatnak az érdeklődők: facebook.com/miert.ro

Kulcsár Mária