Fri. Nov 22nd, 2024

Frissen salátának, kovászolva, sósnak, csemegének, csak úgy nyersen, mindenhogy szeretjük. Termesztésében vannak apró trükkök, amit kevesen tudnak.

1. Gyökerek fejlesztése: Locsoláskor, talán többen is felfigyeltek arra, hogy az uborka tövénél, apró szemölcs szerű dudorok vannak. Ha az uborka tövét feltöltjük földdel, ezekből a dudorokból gyökerek fejlődnek, épp úgy, mint a paradicsomnál. A járulékos gyökér fejlesztésére az uborka is képes. Miért jó ez nekünk? Minél nagyobb a gyökérzet, annál nagyobb felületen tudja felvenni a nedvességet és a tápanyagot. Vagyis, töltsük fel a tövét úgy, hogy akár az alsó levélpárokat eltávolítjuk. Pár marék jó kerti komposzttal feltöltve, 1-2 hét alatt gyökereket hoz.

2. Szélvédett hely: az uborka esetében kiemelten fontos. Nem azért, mert összekuszálja a leveleket vagy egyéb károkat okoz, a válasz ennél egyszerűbb. Nagy a széndioxid igénye. A talaját borító vastag mulcsréteg bomlásakor keletkező szén dioxid szeles helyen elillan, míg szélvédett helyen nem.

3. Szereti a tejet: a tejben lévő ásványi anyagokat jól tudja hasznosítani, ezért hetente 1-6 arányú tej – víz keverékkel permetezzük.

4. Helyesen öntözzük: forró időszakban nagyon gyakori öntözésre van szüksége, naponta szükséges pótolni az elpárolgott nedvességet, és nem szabad hideg vízzel locsolni.

5. Metszeni vagy nem metszeni: ez a család szükségletétől függ. Az oldalhajtásokat le szokták vágni, hogy több termést adjon. Én nem vágom, mert az egy zacskó magból bőven van annyi uborka, ami nekünk szükséges.

6. Gyökereztethetjük is: Ha már metszettük, az oldalhajtásokat ne dobjuk el, tegyük vízbe. Épp úgy mint a paradicsom esetében, külön önálló növényt nevelhetünk belőle. Így az egy zacskó magból annyi uborkát tudunk kinevelni, hogy…

7. Laza talaj: Minden növény kedveli a laza talajt. Ha a talaj tömörödött, kialakult egy cserepes, repedezett kéreg, a gyökér nem jut elég levegőhöz, lassul a növekedése, elmarad a virágzás, a megtermékenyített termést ledobálja. Az uborka esetében – mivel sekélyen gyökeresedik – a felső 3-4 cm talajréteget 2-3 naponta fel kell lazítani, ha nem használunk talajtakaró mulcsréteget. Hogy a gyökereket ne sértsük meg, a talajlazítás legegyszerűbb módja, ha vasvillával beszúrunk a talajba, megmozgatjuk kissé, és óvatosan megemeljük, de nem emeljük ki a földet. Ez gyors és nem olyan fárasztó, mint a kapálás.

8. Szomszédok: Nem mindegy, hogy milyen növényt ültetünk mellé. Jól érzi magát a bab és borsó, karfiol, káposzta, zeller mellett. Szélfogónak az északi oldalra ültessünk kukoricát.

9. Betakarítás időben: Ha elkezdett teremni, már naponta szedhetjük. Addig nem fogja növeszteni a következőket, amíg az éretteket le nem szedjük. Biztos vagyok benne, hogy sokaknak ismerős az az állapot, hogy reggel kiment, leszedte az uborkát, és este, mikor locsolta, már megint volt szedhető, mert napközben a megfelelő fejlettségű termést kinevelte. Ha ezt a folyamatot megszakítjuk azzal, hogy 2-3 napig nem szedjük, akkor az “érési ütem” megszakad.

10. Szedés után öntözés: Hogy az “érési ütem” ne szakadhasson meg, minden szedés után öntözzük meg.

gazigazito.hu