Mon. Apr 7th, 2025

Több mint száz minta érkezett az idei Szilágy Megyei Borversenyre

Az elmúlt szombaton, április 5-én a szilágyballai kultúrotthon a borászat iránt érdeklődő gazdáktól volt hangos. A beérkezett mintákból 15 bor érdemelt aranyat.

Az esemény reggeli megnyitóján, Demyen István polgármester tolmácsolta a szilágyballai közösség üdvözletét. Az elöljáró szavaiban érezni lehetett azt, hogy ezen a településen a borászatnak nem csak hagyománya, hanem kultúrája is van. Elmondta, öröm és megtiszteltetés számukra, hogy házigazdái lehetnek a megyei borvetélkedőnek, majd az „in vino veritas”, avagy „borban az igazság” híres közmondással kívánt jó munkát a zsűrinek és kellemes együttlétet az esemény résztvevőinek.
Seres Dénes parlamenti képviselő, a Szilágy megyei RMDSZ elnöke a rendezvény fontosságára hívta fel a figyelmet. Kihangsúlyozta, Szilágyság azon partiumi régiók közé tartozik, amely számos olyan bortermő vidékkel büszkélkedhet, ahol jó minőségű borokat lehet készíteni, saját szőlőből. A szőlészet és borászat kemény munka, miután szükséges és fontos az elismerés, ezért is tartja fontosnak az ilyen és ehhez hasonló rendezvények támogatását, amely a helyi termelőket is segíti, népszerűsíti.

Szoboszlai Attila, a Szilágy Megyei Magyar Gazdák Egyesületének elnöke a főszervezők nevében köszöntötte a borászat szerelmeseit. Mint mondta: a Szilágy megyei borok vetélkedőjének ötlete többek között azért is fogalmazódott meg bennük, hogy szakmai közeget biztosítsanak a helyi bortermelőknek. Hozzátette: a borászoknak fontosak azok az események, ahol megmérettethetik magukat és szakmai, építő jellegű kritikákkal, tapasztalatcserével gazdagodhatnak. Azt is elmondta, hogy ezek a rendezvények közös munka, közös összefogás eredményei, megköszönve a Szilágy megyei RMDSZ és a Partiumi Falugazdász Hálózat munkatársainak támogatását, valamint a szilágyballai közösség vendégszeretetét.
A borversennyel párhuzamosan hasznosan telt az idő. A borászat és mezőgazdaság iránt érdeklődők informatív előadásokat hallgathattak a mezőgazdaságban rejlő tartalékokról, a megpályázható finanszírozási lehetőségekről, valamint a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) által nyújtott támogatásokról. Az önrész előteremtésének lehetőségeiről a LAM hitelszövetkezet tartott bemutatót, valamint a Szilágysági védjegy levédéséről, annak pozitív hozadékairól is előadást tartottak. Az érdeklődők a Borászati Múzeumot is megtekinthették, ismételten meggyőződve, hogy Szilágyballán múltja, jelene, és biztos jövője van a szőlészetnek, borászatnak.

Amíg a gazdák hasznosan töltötték az időt, addig az öt tagú zsűri keményen dolgozott. Nem volt könnyű dolguk, ugyanis a beérkezett 107 minta igazolta azt, hogy a szilágysági gazdák szeretik, ha pincéiket az általuk termesztett szőlő nedűjével töltenek fel. Kiemelt figyelmet fordítva a minőségre, nem csak a mennyiségre.

A borok minősítése pontszámrendszer alapján történt. A legtöbb pontot gyűjtő bor lett a megye legjobbja, de természetesen kategóriánként arany, ezüst és bronz minősítéssel jutalmazták a kiemelkedő italokat.

Szakszerű zsűri állt össze: Bóné Tibor, borszakértő, a zsűri elnöke; Serli Csilla, borász; Görbe Edgár, borász; Oláh Sándor, borász; Balogh Zoltán, szőlészeti szakember
A zsűri értékelése szerint, kitűnő borokat kóstolhattak. Domináltak a fehér borok, elsősorban a régióra jellemző királyleányka, de érmet nyert az olasz és rajnai rizling, a chardonnay, a saszla, valamint a kiváló érzékkel elkészített vegyes fehér borok.

Az idei Nagyaranyat egy kémeri kisvállalkozó, Gál Róbert zsebelte be, aki fehér cuvée borával bizonyult a mezőny legjobbjának. A megye minden tájáról kiváló borok érkeztek, ezek közül 15 bort arannyal jutalmaztak: Kémer, Kraszna, Szilágysomlyó, Szilágycseh, Szilágynagyfalu, Szilágyballa, Szilágybagos és Varsolc településekről. Az érmek mellett a győztes borokat és borászokat az a kitüntetés éri, hogy az idei, Gyulafehérváron április 25-én megrendezésre kerülő IV. Erdélyi és Partiumi Borversenyen képviselhetik Szilágyságot.

A bőséges ebéd után következett újrakóstoláskor a résztvevők azt a konzekvenciát vonták le, hogy a beérkező borok mind csodálatosak voltak, így mindenki aranyat érdemelt volna, csak a zsűri volt túlságosan szigorú. A hangulatot a Szilágyballai Járdovány Néptánccsoport, valamint Major Arnold és barátai fokozták.

A rendezvény végéhez közeledve, Bóné Tibor a zsűri elnöke, pozitívan értékelte a berérkező mintákat és a rendezvény egészét. Bántó Zoltán Szilágysámson község polgármestere, a jövő évi borverseny házigazdájaként, pedig arra intette a borászokat, hogy jövőre mégtöbb borral nehezítsék meg a zsűri dolgát.
Tóth Ádám