Fri. Nov 22nd, 2024

Tisztelet a márciusi ifjaknak – Ünnepi koszorúzás Sarmaságon

Március tizenötödike az elmúlt százhetvenhat év alatt a modern nemzeti identitás alapkövévé vált. Mindez köszönhető azoknak a bátor fiataloknak, akik készek voltak életüket is adni, hogy mind egyéni, mind nemzeti szabadságjogokat harcoljanak ki. Arany János így emlékszik vissza: „A mi forradalmunk Pesten, március 15-én nem vérontás volt, hanem egy szép ünnep, a szabadság ünnepe: ezerek meg ezerek csoportoztak össze Isten ege alá, ezerek meg ezerek emelték égre kezeiket, s egy szívvel, szájjal mondták Petőfi Sándor után az eskü szavait.” Erre az ünnepre emlékeztünk meg szép számban Sarmaságon idén is március 15-én.

Az esemény 14 órakor vette kezdetét a Pro Libertate Emlékműnél. Nyitásként Szász Alexandra előadásában hallhattuk a Sej, a mi lobogónk című dalt.  Ezt követte Orosz Milán szavalatában: Törő Zsóka: Március ünnepe című verse.

Az ünnepi beszédet Horváth József nyugalmazott történelemtanár kezdte meg, melyben a nemzeti összefogás bátorságát hangsúlyozta ki. Felelevenítette a tizenkét pontot, elmondta, hogy egy esős szerdai nap volt, hogy ezt a forradalmat egyszerű emberek indították egy egyszerű hétköznap. „Azért érezzük 1848. március 15-ét elsőszámú ünnepünknek, mert ezen a napon érdemes lenne ismét kéz a kézben, kart a karba öltve, önfeledten ünnepelni az utcákon és tereken, mert a nemzeti ünnepnek és megünneplésének összetartó ereje van.” Valóban ezzel az eszmével indult el a márciusi ifjak mozgalma, amikor változást és szabadságot szerettek volna. A magyar szabadságharc része volt ’48-as forradalom mozgalmaknak, de az egyedüli volt közülük, amelyik eljutott a katonai ellenállásig is. Sikerüket pedig az összefogásban és az egységben találhatjuk meg.

Tiszteletét tette ünnepségünkön Seres Dénes parlamenti képviselő, az RMDSZ Szilágy megyei szervezetének elnöke, Kovács Irénke szenátorasszony, Szilágyi Róbert István Szilágy megye tanácsának elnöke és Dari Tamás Szilágy megye prefektusa is. A képviselő úr beszédében elmondta, hogy „A ’48-as események kivívták a nagyvilág megbecsülését, melyet bizonyít az Amerikai Egyesült Államokban példaként állított Kossuth Lajos szobor is. Az ifjak karddal és vérrel vívták ki a szabadságot és ez megmaradt a magyar emberben. Az összefogás az, ami segítette őket a zsarnokság ellen.” Köszönjük szépen, hogy állandó résztvevőként velünk ünnepeltek idén is.

A műsorkövetkező eleme iskolánk kórusának dalai voltak illetve Várnai Zseni: Petőfi Márciusa című verse Kocsis Gergő előadásában. Köszönjük szépen a felkészítő pedagógusok munkáját. Mindezek után a koszorúzásra került sor, fejet hajtva a márciusi ifjaknak, végül pedig közösen elénekeltük a Himnuszt.

A kulturális programok nem értek véget a forradalmi megemlékezéssel, mivel a Sarmasági Művelődési Központba érkezett az Ady Endre: Látva lássanak című vándorkiállítás. A tárlatot Veres Erzsébet magyar irodalomtanár nyitotta meg, buzdítva a jelenlevőket, hogy előítéletek nélkül, kíváncsi szívvel járják körbe a hét egységet és ismerkedjenek meg Ady Endre életének és munkásságának kiemelkedő elemeivel. A kiállítás szervezői Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa illetve a Pro Sarmaság Kulturális Egyesület, támogatói pedig a Communitas Alalpítvány és a Bethlen Gábor Alap. Munkájukat ez úton is szeretnénk megköszönni.

Írásom Kossuth Lajos, szabadságharcról szóló elmélkedésével zárom: „Ezredéves történelmünk bizonyságul szolgál, hogy nem vagyunk gyermek nemzet; 1848-i történelmünk bizonyságul szolgál, hogy nem vagyunk elaggott nemzet.”

Ballai Erzsébet