,,Tegyünk együtt a Földért!’’
,,A világot nem szüleinktől örököltük,
hanem gyermekeinktől kölcsönözzük.’’
(Wendell Berry)
Magyargoroszlói természetvédők
A Magyargoroszlói Általános Iskola tanulói és az intézmény pedagógusai nagy izgalommal készültek az elmúlt napokban, hetekben a tavaszi időszakra. Nemzetközi projektekbe/versenyekbe (SzékelyKapuk-ZöldKapuk/ZÖLDOKOSkupa), országos ökológiai mozgalmakba (Adoptă un copac!, Patrula de reciclare, Reciclare creativă/ PaYouth) kapcsolódtunk be, hogy gyermekeinket tudatos környezetvédőkké, öngondoskodó felnőttekké neveljük. A természet ébredése minket is tettekre késztetett.
Ökológiai kérdéseket boncolgattunk az osztályfőnöki órákon, a tanórákon. A gyerekek olyan elgondolkodtató adatokhoz jutottak az internet böngészése, a kutatások során, amit meg szeretnénk osztani másokkal is. Például tudta-e hogy a kínai fokhagyma 18.000 km-t tesz meg hazánkig, és a szállításához szükséges kibocsátott üvegház-hatású gáz mennyisége 2,6 kg? Vagy a Brazíliából érkező csirkehús 12.000 km-t tesz meg, a kibocsátott üvegház-hatású gáz mennyisége 2,2. kg? Pedig a fokhagyma megterem itthon, vagy a csirkehús megvásárolható a helyi gazdáktól is. Az ember ökológiai lábnyoma 30%-kal nagyobb, mint amit a természet hosszú távon fenn tud tartani. A globális problémák közül csak néhányat boncolgattunk: a biológiai sokszínűség csökkenése, éghajlatváltozás, ózonréteg elvékonyodása, víz-, levegő- és talajszennyezés. Mit lehet tenni? Mit tehet egy iskoláskorú gyerek? Ezek a kérdések motiváltak arra, hogy foglalkoznunk kell ezzel a témával, hisz rajtunk, felnőtteken, pedagógusokon múlik, hogy a gyerekekben kialakítjuk a környezet iránti tiszteletet, a takarékos, öngondoskodó szemléletmódot vagy sem.
A 2023-2024-es iskolai év őszén beneveztünk egy pontszerző versenybe, amelyet SzékelyKapuk-ZöldKapuk-Nemzetközi Ökocivilizációs Játékok- ,,Tegyünk együtt a Földért!’’ címmel hirdetett meg az Európai Magyar Fiatalságért Alapítvány. Számunkra nem ismeretlen ez a lehetőség, hiszen kilenc, illetve két évvel ezelőtt már pályáztunk a betlehemes játékok kategóriában, és az akkori ügyes csapatoknak sikerült elnyerniük a fődíjat, egy hatnapos horvátországi feledhetetlen kirándulást. Az idén ezúttal a ,,Tegyünk együtt a Földért!’’ ökocivilizációs játékba kapcsolódtunk be, amelynek fő követelménye egy hat tablóból álló vándorkiállítás elkészítése, és annak népszerűsítése különböző fórumokon, intézményekben. A versenyszabályzat sarkalatos pontja, hogy a benevező csapat lelkiismeretesen, odaadó munkával, és megfelelő magatartással kapcsolódjon be a mozgalomba.
Komolyan vettük a feladatot. A januári hónap kutatómunkával telt, amely kikerülhetetlen feladat volt a diákok számára. Az adott ökológiai témákhoz információkat, anyagokat gyűjtöttek, majd az ötleteket összegezve a lányok rajzba kivitelezték a hat óriásplakát elkészítésével. A verseny másik fontos követelménye, hogy a projekt üzenetét eljuttassuk minél több emberhez, gyerekhez, hogy gondolkodásra késztessük a Föld lakóit. A csoport február–március folyamán saját környezetében, számos internetes fórumon, vagy lehetőségei szerint terepi helyen (például szociális, kulturális, közszolgálati intézményeknél, cégeknél, kereskedelmi helyeken, médiában stb.) ki kellett állítsa, be kellett mutassa munkáját. Ezekről az eseményekről elektronikus és papír alapú naplót vezettünk. A szűkös keretek miatt kiszállásokra kevés lehetőségünk volt, kis településen élünk, tehát intézményeink sincsenek, ezért az audiovizuális népszerűsítés eszközkével éltünk. Videót készítettünk, melyben a diákok Benedek Elek: Ne bántsd a fát! című örök érvényű versét mondták el ráhangoló szösszenetként, majd a tablók bemutatásával, azok üzeneteivel próbáltunk gondolatokat ébreszteni a közönségben. Mire figyelhetünk oda felnőttként, gyerekként, mit tehetünk, hogy a Föld sokáig megmaradjon otthonunknak?
Nem csak beszéltünk a témáról, hanem tettekkel is bizonyítottuk az elmúlt napokban, hogy cselekvő magatartással, gyerekként is tehetünk a Föld természeti kincseinek megóvása érdekében. Az ,,Adopta un copac!’’ országos mozgalomban immár második éve veszünk részt, így a csapat fiú tagjai az alapítványtól kapott fákat, cserjéket elültette az iskola udvarára.
Felkészítő tanárként nagy öröm volt megtapasztalni, hogy a mai gyerekek sok tudással bírnak a védett állatokról, a környezetszennyezésről és annak természetromboló hatásairól, a biológiai sokszínűség és a biodiverzitás témájában is jártasok. Pontszerző versenyről van szó, ezért mi magunk készítettük a tablókat saját ötletek alapján, illetve elgondolkodtató rajzokból, képekből inspirálódtunk. A lányok kiélhették kreativitásukat, megmutatták rajztudásukat. Igazi csapatmunka eredménye a 6 darabból álló, kézzel rajzolt, színes óriásplakát, amely magát az ,,ÉLETFÁT’’ jelképezi.
Örülünk a lehetőségnek, hogy megmutathatjuk gondolatainkat, magunkat, munkánkat, és szívesen fogadjuk a látogatókat az iskola Facebook-oldalán, hogy egy tetszikkel illetve megosztással támogassa iskolánkat a pontszerző versenyben.
Békés, szép tavaszt kívánunk mindenkinek!
Futó Angéla-Enikő
magyartanár