Fri. Nov 22nd, 2024

Tánczos Barna: trágyatárolási és kezelési rendszerek kiépítésére nyújtunk támogatást a településeknek és a gazdáknak – közvitán a pályázati útmutató

„Az RMDSZ kormányzati munkájának köszönhetően 250 millió eurós keret áll a gazdák rendelkezésére a helyreállítási alapból annak érdekében, hogy a trágya és más mezőgazdasági hulladékok kezelését szolgáló infrastruktúrát fejleszteni tudják. A megfelelő trágyakezelés jelentős költséget ró az állattartó gazdaságokra, de elengedhetetlen annak érdekében, hogy tisztán tartsuk környezetünket, csökkentsük a vizekbe jutó nitrát mennyiségét. Kötelességünk támogatni az erdélyi gazdáinkat abban a törekvésükben, hogy környezettudatosan gazdálkodjanak, ezért olyan programokat dolgozunk ki, amelyekkel a kis-, közepes- és nagygazdaságok számára is nyújtunk különböző finanszírozási lehetőséget trágyatározók, komposztáló rendszerek és biogázüzemek létrehozására. Hamarosan indul a pályázás” – jelentette be Tánczos Barna RMDSZ-es környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.

A miniszter közölte: első körben azt a pályázati útmutatót bocsátották közvitára, amely alapján a települések pályázhatnak községi és az ezekhez tartozó egyéni trágyatárolókból álló, komposztkezelő gépekkel felszerelt integrált rendszerekre. „150 új települési tárolórendszer kiépítését támogatjuk, emellett pedig külön keretet biztosítunk 94 településen a közösségi trágyatelepek modernizálására, felszerelésekre. A pályázó települések négy különböző típusú és kapacitású trágyatároló vagy ezek ötvözése közül választhatnak az adott község jellemzőinek, az állatmennyiségnek és a gazdaságok méretének megfelelően. Emellett olyan egyéni trágyatárolókat is igényelhetnek, amelyeket a gazdák rendelkezésére bocsátanak, de a szükséges járművek, berendezések beszerzését is biztosítja a pályázat” – tájékoztatott Tánczos Barna.

A pályázati kiírás költségvetése 228 millió euró, amelyből új trágyatárolók építésére 171,9 millió eurós keret, a meglévő telepek modernizálására pedig 56,4 millió eurós keret áll rendelkezésre.  Egy új települési platform létrehozására akár 1 millió eurós, modernizálásra pedig maximum 500 ezer eurós támogatás igényelhető.

A pályázati útmutató megtekinthető és véleményezhető a környezetvédelmi minisztérium honlapján: https://shorturl.at/xMO89