Sun. Sep 8th, 2024

Szilágysági borászok mesélnek a nemrég megjelent boros könyvben

A szőlőtől a pohárig Szilágysági borászok mesélnek című könyv jó példája annak, hogy a szilágysági borászatnak nemcsak múltja, hanem gazdag jelene van, és remélhetőleg egy csodás jövője lesz. Lapozgatva felfedezheti Szilágyság borainak ízét és történetét.

„A Szilágyság egy varázslatos vidék Erdélyben, amely híres a szőlőültetvényeiről és gazdag borászati hagyományairól. Ez utóbbi az évszázadok során fejlődött ki, az itt élők megőrizték a régi hagyományokat, és ma is élénk borászati tevékenységet folytatnak. A régió különleges földrajzi adottságokkal rendelkezik, amelyek kedveznek a szőlőtermesztésnek és a különféle szőlőfajták termesztésének. A borászat hagyományai egészen a középkorig nyúlnak vissza, amikor a terület fontos szerepet játszott a borpiacban és a borok kereskedelmében. A szőlőtermesztés és a borkészítés szerves részét képezte az itteni gazdaságnak és kultúrának. Már a 19 század közepén is kitűnő borok voltak a Szilágyságban, az itt készült borokat Európa nagyvárosaiban, Párizsban, Bécsben, Budapesten is díjazták.” – olvasható A szőlőtől a pohárig Szilágysági borászok mesélnek című könyv nemrég megjelent előszavában.A szerző fotói A szerző fotói

Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője a kémeri könyvbemutatón elmondta: az egyesület által kiadott boros könyv egy átfogó projekt része, a Szőlőtől a pohárig sorozat harmadik kiadása, amely a partiumi borvidékeket hivatott bemutatni. A most megjelent kiadásban szilágysági borászok mesélnek, és betekintést nyerhetünk 15 pincészetbe. A kétnyelvű – magyar-román – kiadás „nem épp a tudást, a szakmaiságot mutatja be, hanem a szenvedélyt és az elhivatottságot, amellyel ezek az emberek a szőlőket művelik és a borokat készítik. Megismerkedhetünk mind a kisebb borászatokkal, mind a már ipari termelőnek számító pincészetekkel, s ez adja a könyv hitelességét, amely bizonyítja, hogy a kicsi, helyi termelőknek létjogosultságuk van a szőlészetben, borászatban, s talán az egyik nem is működhetne a másik nélkül” – mondta Kovács Szabolcs, hozzátéve, a kisebb borászatok elhivatottsága és kitartása példát mutathat akár egy nagyobb borászatnak is, hiszen nincsenek könnyű helyzetben.

A szőlészet rengeteg kézi munkát igényel, s habár van olyan technológia, amely ezt ki tudja váltani, a legtöbbjüknek nem kivitelezhető, nem térülne meg a befektetés, de sokan a kézi munkán keresztül teszik bele szívüket-lelküket a bor elkészítésébe.

További részleteket a https://maszol.ro/eletmod/Szilagysagi-boraszok-meselnek-a-nemreg-megjelent-boros-konyvben oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.