Thu. Nov 14th, 2024

Szilágyságba látogatott a Nyársapáti Népdalkör

(Dapin Hajnalka Judit beszámolója)

Október 26.-án különleges előadásnak lehetett tanúja a zilahi közönség. A Vigadó szépséges előadótermében a Nyársapáti Népdalkör a Kárpát-medence legkülönbözőbb tájegységeiről nyújtott népzenei ízelítőt az érdeklődőknek: a Dél-alföldi, moldvai, gyimesi, szilágysági, somogyi és bácskai népdalok között elhangzottak csillagos tematikájú dalok, pásztordalok, bordalok, katonadalok, Kossuth-nóták és természetesen a párválasztásról szóló népdalok is. Az igényes előadás különlegességét a népdalkör művészeti vezetője, Kovács László által tartott hangszerbemutató fokozta, aki nemcsak kiváló citerás, hiszen népzenészi, oktatói tevékenysége mellett saját műhelyében jómaga is nagyszerű citerákat készít, hanem sok más népi- és történelmi hangszeren játszik bravúros könnyedséggel. Fodor Zsuzsanna népzenész és zenepedagógus közreműködésével bemutatásra került a koboz, a tekerőlant, az erdélyi és a dunántúli furulya, a hosszú furulya, a nádsíp, az ütőgardon, a kétfenekű nagydob. Ámulatba ejtő volt a magyar népzene sokszínűségét és gazdagságát egyetlen előadóest alkalmával megtapasztalni.

Az 1987-ben alakult Nyársapáti Népdalkör énekesei otthonosan mozogtak a különböző tájegységek dalainak előadásmódjában. A 2017 óta Nagy Erzsébet által vezetett együttes rendszeresen fellép a KÓTA (Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége) és a Vass Lajos Népzenei Szövetség minősítőin, országos találkozóin, versenyein, ahol többszörös Arany, nyolc Aranypáva, három Aranypáva Nagydíj minősítést szerzett, 2023-ban pedig a szakmai berkekben egyik legnagyobb elismerésben, KÓTA-Díj-ban részesült. Dalaikat két CD-lemezen is rögzítették. 2018-ban jelent meg a csoport első CD-je, melynek címe „Vígan, vígan, víg angyalom“, második önálló CD-jük pedig a „Mikor Isten csillagokat teremtett“ címmel idén, 2024-ben készült el.

Szilágysági útjuk nemcsak Zilahra kalauzolta őket. Október 25-én a Perecseni Általános Iskola magyar tagozatának diákjai számára tartott Kovács László és Fodor Zsuzsanna interaktív hangszerbemutatót, ahol a gyerekek az iskolai Zöld hét záró napján nemcsak hallhatták-láthatták, de ki is próbálhatták a számos népi hangszert. Aznap délután a szilágysomlyói Báthory-vár megtekintése után ellátogattak Birtalan József népzenész szilágybagosi borospincéjébe egy kis népzenész-eszmecserére.

Szombaton immáron a teljes csapatnak alkalma volt Zilah város nevezetességeit megismerni és Püsök Csaba református lelkész valamint Lakó Éva nyugdíjazott régész-történész jóvoltából betekintést nyerni a helyi történelem változatos eseményeibe.

Október 27.-én a Csibi Csaba fazakasműhelyében tett látogatást egy szamosardói kiszállás követte. A Népdalkör túlnyomóan katolikus tagjai számára időutazásként hatott az ardói református istentiszteleten való részvétel a maga hagyományos ülésrendjével és a presbiterek bevonulásával. A többszázéves református énekek sajátos hangulata úgyszintén emlékezetes marad számukra.

Az ardói közönség nagy nyitottsággal, örömmel fogadta és álló vastapssal díjazta a helyi kultúrházban a nyársapátiak előadását. Különös ajándék volt, hogy a Monói Asszonykórus is fellépett, akik a mindössze 12 éves, rendkívül tehetséges Szilágyi Balázs citerakíséretével etnomuzikológiailag igen nagy értékkel bíró tövisháti dalokat adtak elő a rájuk jellemző sajátos autenticitással és lelkesedéssel. Sok mosolygó arc, táncolni kívánó láb és pirosra tapsolt tenyér a megmondója az örömteli hangulatnak, amely a koncertet követő közös vacsorát is végigkísérte. Az ardói református közösség a híres ardói töltött káposztával kedveskedett a vendégeknek.

Reméljük, hogy a zenével teli vidám napokat további közös látogatások, zenés találkozások fogják követni. Hálával tartozunk mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy ez a két előadás valamint a sok nagyszerű élmény megszülethessen.

Zilah, 2024 október 29.