Sarmaság község – Dombi Attila-János: Együtt tovább az RMDSZ lobogóval… egy fejlődő községért, a község lakosaiért
• Született: 1972. március 18-án, Nagybányán
• 2008 óta polgármester
12 éve Sarmaság község polgármestere. Szinte egyik napról a másikra lett a helyi önkormányzat választott vezetője, és bár nem helybéli, megbíztak benne, támogatták, mert tudták, szavának súlya van, amit el akar érni, azt eléri, megvalósítja, és mindent megtesz majd a községért. Az első két mandátuma nagyon nehéz volt, mert nem rendelkezett önkormányzati tapasztalattal, helyi tanácsos sem volt, viszont kiváló üzletembernek ismerték. Hogy az elmúlt évek során melyik munkájára, eredményére a legbüszkébb? ,,Mindig arra, amit épp befejezek, aminek a község is örül” – mondta. Legutóbb, a sarmaságiak kérésére ártézi kutat fúratott, de számtalan munkálat van jelenleg folyamatba, ami a megvalósítás után a község lakosait fogja szolgálni.
Jelenleg három fiúgyermeke van: Szilárd, aki 30 éves, a 18 éves Szilveszter, és Flórián Péter, aki most 4 hetes, de egy kislány érkezését is nagy örömmel fogadná, mert mint mondta, szereti a gyerekeket, a gyermekeit, értük él, rájuk a legbüszkébb.
Polcain számtalan díj, elismerő oklevél tanúsítja, hogy munkája, eddigi tevékenysége sikeres volt. Nemcsak a helybéliek, hanem a megyén kívüliek, sőt anyaországiak is méltatták már számtalan alkalomkor.
Dari Tamás főtanfelügyelő-helyettest idézve, a polgármester: „nyitott, jólelkű, empatikus, mindenkinek osztozik az örömében, bánatában, és ha segíteni kell, mindenkinek segít. Nem csak szeretne, hanem sokszor tud is. Egyszerűen segítőkész…”
A központban, az 1-es házszám alatt lakó 74 éves Béla bácsi elmesélte, mindig meg volt elégedve a polgármesterrel, aki, amikor gyerek volt, sokat járt a bánya környékén, főleg lóháton. „Igen sokat csinált ő nekünk. Ahol régen jártunk, a cigánysikátoron, ott is leaszfaltozta az utakat. Attilát befogadtuk, és már csak azért is szavazunk majd az RMDSZ-re és rá, mert az unokámat is Kelemen Hunornak hívják” – mondta mosolyogva.
A polgármester
Öt évesen került Sarmaságra, akkor költözött a községközpontba a családja. Testvérével Sarmaságon nőttek fel, ott jártak iskolába. Öccse, azóta Görögországba, majd Londonba költözött, jelenleg is ott él 15 éve. Középiskolai éveit követően önkéntes tűzoltóként dolgozott, mellette volt egy vállalkozása, és tervben volt egy autómosoda megnyitása, amely mellett műszaki ellenőrzést (ITP) is végeztek volna. Mindent felépített, minden el volt készítve, de a barátok meggyőzték, rábeszélték, hogy induljon polgármesternek az önkormányzati választáson. Ezt megelőzően a nagyváradi egyetem autómérnöki szakára iratkozott be, és ott tanult, de a sikeres önkormányzati választást követően erről le kellett mondania, a vállalkozását abba kellett hagyja, és polgármesterként elkezdett a község ügyeivel foglalkozni.
Egy célért harcolnak…
,,2008-ban megnyertem a választást, köszönhető ez azoknak az embereknek, akik bíztak bennem, akik látták, hogy képes vagyok dolgokat elérni, és értük harcolni. Azon kívül, hogy a vállalkozásomról le kellett mondanom, a tanulmányaimat sem fejezhettem be, mert választanom kellett az egyetem és az itteni munka között. Úgy érzem, jól választottam. Később beiratkoztam Margitán a közigazgatás szakra, ami az önkormányzati munkám során nagy segítségemre van, majd a marketing szakon mesteriztem. 36 évesen lettem polgármester. A kezdet nem volt könnyű… törvényeket kellett tanulnom, és a sok elméletet gyakorlatba kellett ültetni, hogy eredményeket érjünk el, amit fel is lehet mutatni. Egy dolgot viszont már akkor tudtam: a munkát el kell osztani. Az eredmény főleg akkor látható, ha a feladatból mindenki kiveszi a részét, így lesz közös a siker. Mindenkinek rá bízott felelősége kell legyen, és mindenki lelkiismeretesen kell végezze a munkáját. A munkatársakra, az itteni csapatra úgy tekintek, mint a második családomra, mert a legtöbb időt itt töltjük el. Úgy kell viselkedjünk egymással, úgy kell segítenünk egymáson, egymás munkáján, mint a testvérek, mert egy célért harcolunk, a község lakosaiért, a közösségért” – mondta a polgármester.
Az első évek, eredmények
Nagyon sok nehézséggel, akadállyal, problémával találkoztam az elején. Nem voltak utak, hiányosságokat találtam a földügyek terén, az embereknek viszont elvárásaik voltak. Nem akartam ígérgetni, mosolyogva megveregetni a lakosok vállát, hogy ezt vagy azt megcsinálom… majd továbbállok.
• Szilágylompérton és Selymesilosván nem volt ivóvíz, illetve szennyvízhálózat, nem voltak járható utak, sőt az iskola és a kultúrotthon ádáz körülmények közt volt mindkét településen.
• Mojádon is hasonló volt a helyzet. Az ottani iskolát bezárták, mert már nem volt elegendő tanuló, ezért az épületet átalakították kultúrotthonná, majd leaszfaltozták az utakat, és kiépítették a vízhálózatot. Szintén leaszfaltozták a Magurahegy fele vezető 2,5 km hosszú utat is. Azóta a település kiépült, új házak jelentek meg.
• Lompérton és Ilosván sok nézeteltérés volt, mert nem értették, miért vezetik be előbb a vizet, amikor nincs útjuk. Végül elfogadták, hogy a munkálatokat azzal kell kezdeni, amit a földbe kell helyezni, és csak ezt követően jöhet majd az aszfaltozás.
• 2009-ben letettek egy 2,5 millió eurós pályázatot, amit 2015-ben hagytak jóvá. Abba benne volt 10 km útszakasz leaszfaltozása, egy kultúrotthon felépítése Sarmaságon, és egy after-school létrehozása az iskola udvarán.
• Lompérton 40 év után, 2012-ben orvosi rendelőt építettek és családorvost sikerült a faluba vinni, aki naponta ingázik Zilahról, és ahogy a betegek mondják, nagy öröm ez a helyieknek, mert nem kell Sarmaságra bemenni, nincs nagy sorállás, itt az orvosnő bármikor kedvesen fogadja pácienseit.
• A lompérti iskolát felújították, majd a közvilágítást, ami régen gondot jelentett, mert csak minden 5-6-ik oszlopon égett az égő, korszerűsítették, így ma már minden második oszlopon takarékos égő van.
• Selymesilosván is hasonló volt a helyzet, ott is sok volt a munka, a hiányosság, de sikerült utakat, utcákat aszfaltozni, az ivóvíz- és szennyvízhálózatot kiépíteni, és felújították az iskolát és a kultúrotthont.
Község szinten az elmúlt évek alatt összesen 40 km-nyi utat aszfaltoztak le pályázati pénzből. „Munka volt és van bőven, nem mondhatjuk, hogy nincs” – jelentette ki a polgármester. „Bevezettük Varsolcról a vezetékes vizet Szilágylompértra, megcsináltunk az idén egy 5 km hosszú vezetéket, hogy biztosítva legyen az ivóvízellátás Szilágylompérton és Selymesilosván.
Polgármesterként az első megvalósítás, ami felejthetetlen, az utak lekövezése volt. Abban az időben nem volt pénz aszfaltra, de szükség volt járható utakra, ezért sok utat és utcát leköveztünk. Voltak olyan helyek, ahol 40-50 éve nem járt senki, és olyan bokrok és fák nőttek, hogy miután kinyitottuk a területet, és leköveztük az utcát, mindenki csodálkozott, hogy milyen szép lett a katolikus templom melletti rész. Mára már Sarmaságon leaszfaltoztunk minden utcát, minden sikátort, még a mezőre vezető útból is leaszfaltoztunk egy részt” – tette hozzá.
A megye egyik legszebb és legnagyobb kultúrotthona Sarmaságon van, közel 1000 személy is elfér benne. Ezért is sokat kellett dolgozni, pályázni, utánajárni. A bányatelepen kiépítettek egy gyönyörű szép parkot, csak meg kell tartani, vigyázni kell rá. Az elmúlt években kialakították a térfigyelő kamerarendszert, ANL tömbházat építettek, a bányatelepen kisebb rendezvények számára felújítottak egy termet, és még lehetne sorolni…
Sikernek számít, hogy 2017-től egy SMURD csapatnak van székhelye Sarmaságon, és tavaly óta már sarmasági székhellyel zilahi tűzoltók is szolgálják az európai utat Baksától Szatmárig, mert ez az útszakasz nagyon balesetveszélyes. Abban az évben, amikor megalakultak, közel húsz baleset volt, sőt aznap, a felavatás után, már bevetésre kellett menjen a csapat. Sajnos, naponta 3-5 baleset is van az útszakaszon. Az autóvezetők figyelmetlenek, látják, hogy jó az út, és szinte száguldoznak. A baleseteket akkor lehetne megelőzni, ha végre már megépülne az autópálya – mondta a polgármester, mert az utak túlzsúfoltak, és sok a tapasztalatlan sofőr.
Folyamatban lévő projektek
Jelenleg az általános iskolát és a középiskolát újítják fel, bölcsődét építenek, ami sok kisgyerekes szülő hasznára lesz. Az építkezést 2019-ben kezdték el, és 2021-be fejezik be a tervek szerint. A líceum felújítását, a bölcsődét, és 14 km útszakasz leaszfaltozását a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) által valósítják meg.
Az utakat, az intézményeket, iskolákat felújították vagy felújítás alatt állnak. Folynak a munkálatok a bányatelepi kettes óvodánál is, ezt uniós támogatásból újítják fel. A közeljövőben fejezik be és adják át a kultúrotthont Szilágylompérton. Minden megvalósítás nagy önrészt is feltételez, amit biztosítani kell. A folyamatban lévő munkákat irányítani kell, hogy minden tökéletes legyen, jól működjön, ezért az átadásig a munkálatok nagy odafigyelést igényelnek.
Néhány napja, Sarmaságon, a helyiek nagy örömére egy ártézi kutat építettek ki a Krizantén utcában, a Csergetéken, mert a lakosok azt igényelték.
Tervek a jövőre
Sarmaságon a Tavasz és a Szilágy utcában lévő járdákat, sáncokat ki akarják építeni, a Malom utcában járdát önteni. Hasonló munkálatokat terveznek Szilágylompérton és Ilosván is.
,,Készítjük a kivitelezési tervet a gázbevezetésre. Szeretnénk leadni egy pályázatot sportbázisra, és akkor lenne foci-, tenisz-, kosárlabda-, minifoci-, tollaslabda- és röplabdapályánk. Mindez az Országos Beruházási Társaság (CNI) által valósulhatna meg, továbbá folytatnánk a mezei utak leaszfaltozását, lekövezését.
Az egész faluban le akarjuk fedni a sáncokat, hogy több parkolóhelyünk legyen, ehhez a sáncokat jó mélyen ki kell majd ásni, és egyszer 10 évben kitakarítani.
Mint eddig mindig, az iskolaidőszakban a hivatal biztosítani fogja a bérmentes ingázást, mind a diákoknak, mind a tanároknak, ugyanakkor úgy fogunk gazdálkodni saját költségvetésből, hogy az önkormányzat és a tűzoltóság kiadását fedezni tudjunk.
Szeretnénk elindítani egy sürgősségi osztályt, (centru de permanenta), ahol estétől reggel nyolcig egy egészségügyi alkalmazott tudná fogadni a sürgős eseteket. Sarmaságon van kápolna, de a tervek szerint a bányatelepen és Ilosván is építenénk, mert Mojádon és Lompérton már van.
Sajnos, előfordul, hogy nem minden úgy működik, ahogy szeretnénk, ezért a lakosok megértését kérjük. Ez nem azt jelenti, hogy a megvalósításokért nem harcolunk, hanem, hogy vannak dolgok, amihez idő kell, a törvény nem mindig engedi meg, hogy úgy és akkor tegyünk eleget mindenkinek, ahogy az illető szeretné” – tette hozzá a polgármester.
Szükség lenne még munkahelyre, bár jelenleg inkább munkaerőhiány van a községben, mert a helyiek kimennek külföldre, ott többet lehet keresni, de ahogy a polgármester mondta, a lakosok nagy része visszajön, és itt fekteti be a pénzét, itt alapít családot, házakat építenek. Már a rét is be van épülve, egymás után jelennek meg az új házak, a község lakosai itthon építenek jövőt.
A turizmust is fejleszteni kellene, mert vannak, akik még nem tudják, hogy a lompérti iskola Ady Endre szüleinek a háza helyére épült. Ilosvát Ilosvai Selymes Péter nevéhez lehetne kötni, Sarmaságot pedig Kemény Jánoséhoz, akinek mellszobra a kultúrotthon mellett van. Szintén Lompérton kazettás mennyezetű templom található, ami európai szinten híres lenne, de mindezek mellé még kellene valami, ami a községbe vonzaná a turistákat.
Dari Tamás főtanfelügyelő-helyettes elmondta, a lompérti iskolában a lépcső alatt megvan az a kőasztal, amelyiken Ady Endre írta anno a verseit.
Nemrég kiépült a Magurahegy, ott sokan vásároltak telkeket és hétvégi házakat, villákat építettek. Egyelőre a környéken csak három panzió tud szálláshelyet biztosítani, de együtt nem tudnának elszállásolni egy autóbusznyi személyt, 50 turistát. Lompérton néhány éve egy befektető telkeket vásárolt, és 40 h szőlőt ültetett, most egy több szobás, wellness panziót épít.
Az önkormányzat tulajdonában két horgásztó (bányató) van, az egyik 6 hektár, a másik 40 hektár nagyságú. Ezeket a jövőben fejleszteni szeretnék, esetleg kiadnák bérbe, és szabadidős tevékenységeket lehetne ott szervezni.
Továbbra is együtt kell előre vinnünk az RMDSZ lobogót
,,Köszönetet kell mondanom a tanácsosoknak, akik kiállnak mellettem, mert közösen, együtt értük el a megvalósításokat. Külön köszönet jár az alpolgármesternek, Kovács Tibinek, a munkatársaknak a hivatalból, a HKT tagoknak, Berki Editnek, a helyi nőszervezet és helyi RMDSZ elnökének, aki mellett továbbra is kiállunk és bátorítjuk, hogy ugyanilyen lelkiismeretesen végezze a jövőben a munkáját, a nőszervezetnek, és nem utolsó sorban díszpolgárunknak, Seres Dénesnek, aki mindig kiáll értünk, és mellettünk van. Arra bíztatok mindenkit, hogy menjen el szavazni, és szavazzon az RMDSZ-re, mert úgy gondolom, hogy a munkánk eredménye, gyümölcse már látszik, és ha azt akarjuk, hogy továbbra is úgy fejlődjünk, mint eddig, szükségünk van a lakosok szavazatára. Minden magyar értse meg, hogy bármelyik román párt jelöltje is jöjjön és ígérjen bármit, soha nem fogja képviselni a magyarok érdekeit úgy, mint egy magyar jelölt. Az a párt, amelyik tett valamit a magyarságért, és kiállt az emberei mellett, az csakis az RMDSZ. Lehet, néha nem minden úgy sikerül, ahogy elterveztük, néha tévedünk is, mert tévedni emberi dolog, de próbálunk mindent úgy csinálni, hogy minden jó legyen. Én nem vagyok a szavak embere, megelégszem a munkával, és ebből van jó bőven. Megígérjük, hogy a jövőben ugyanúgy fogunk dolgozni, mint eddig, mert ha munkáról van szó, nem ismerek lehetetlent” – hangsúlyozta a polgármester.
Tanácsosjelöltek listája
1. Dombi Attila-János
2. Dari Tamás
3. Lucza István Attila
4. Tóth Csaba
5. Bőti Sándor Csaba
6. Kovács Zoltán Szabolcs
7. Gombos Zsigmond
8. Kovács Tibor
9. Szakács Csaba
10. Dombi Szilárd-Attila
11. Deák Csilla Katalin
12. Dakó József
13. Székely Gyula
Kulcsár Mária