Sajtótájékoztatón kérték az RMDSZ parlamenti képviselőjelöltjei az oktatási intézmények bezárásának felülvizsgálatát
Szabó Ödön képviselő, az oktatási bizottság alelnöke rámutatott: a járványhelyzet jelenlegi állapotában ilyen drasztikus lépésre nem volt szükség. A szigorító intézkedések előtt az iskolák csaknem 70%-a működhetett zöld, illetve sárga forgatókönyv szerint, ezek fele pedig olyan településeken található, ahol nem kellett semmilyen korlátozást bevezetni, a fertőzöttségi ráta nem érte el az 1,5 ezreléket. Kiemelte továbbá, a tavaszi felmérések adatai egyértelműen azt tükrözik, hogy a bezárás tovább növeli a vidék–város, illetve a jobb és hátrányos körülmények között élő gyerekek közti szakadékot.
Hangsúlyozta továbbá: a kormány is elismerte, hogy az iskolák nem fertőző zónák, a diákok 0,05%-a fertőződött meg, a tanároknál ez az arány 0,66%, tehát egyértelmű, hogy a tanintézmények esetében működtek a leghatékonyabban a járvány terjedése elleni intézkedések.
Oltean Csongor rámutatott, más országokban például sikerült hatékonyan kezelni a problémát. „Az EU más tagállamaiban szigorú intézkedések mellett folyik az oktatás. A diákok egészségügyi felügyelet alatt állnak, reggel szűrővizsgálatot végeznek rajtuk, és aki bármilyen tünetet mutat, azt azonnal tesztelik. Ha pozitív lett az eredmény, akkor helyezik elkülönítésbe, valamint felkutatják a kontakt személyeket”.
„Szakmailag értelmezhetetlen, hogy miképpen lehet online írásoktatást végezni az óvodások és kisiskolások esetében. Vagy mit csinálnak azok a pedagógusok, akik összevont osztályokban tanítanak? Már eleve az is nagy kihívás, hogy a jelenlévő diákok között differenciáltan történjen a feladatok leosztása. Véleményem szerint online ez szinte lehetetlenség” – fejezte be gondolatait Szabó Ödön.
Oltean Csongor elmondta, számára nagyon nehéz elmagyarázni a három- és hatéves kislányainak – akik alig várták a tanévkezdést –, hogy egyik napról a másikra bezár az óvoda, és miért nem találkozhatnak a barátaikkal.
„Több fiatallal beszéltem a téma kapcsán. Egyértelmű, hogy a bezárás nem csak az oktatást, de a közösségi életet is befolyásolja. Az iskolában tanulják meg a társadalom szabályait, a viselkedési normákat, az egymáshoz való viszonyulást, tehát alapvetően a társas élet alapszabályait. Az ember közösségi lény, ami különösen érvényes a diákokra. Az pedig nem közösségi élmény számukra, ha képernyőn keresztül tartják a kapcsolatot” – folytatta.
Arra kérjük a kormányt, hogy minden iskolában és óvodában, ahol a járványügyi helyzet ezt lehetővé teszi, kezdjék újra az oktatást 9. osztályig. Egyes iskolák bezárásáról, ahol ez indokolt, a helyi önkormányzatok és megyei tanfelügyelőség véleményét kikérve a megyei sürgősségi bizottság (Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă) döntsön! – összegezte Oltean Csongor.
rmdsz.ro