Román–magyar együttélés a szilágysági Varsolcon – Nyitottak egymás kultúrájára
Varsolc azon ritka települések egyike, ahol közvetlenül egymás mellett van a református és az ortodox templom. Vasárnaponként, az istentisztelet után egymást köszöntik a hívek, hol román, hol magyar nyelven, kezet fognak, mosolyognak, egymás hogylétéről érdeklődnek. A többnyire magyarok által lakott településen sosem jelentett gondot a „más nemzetiségű”. A románok már gyermekkorukban megtanultak a magyar szomszédoktól, pajtásaktól magyarul, a magyarok pedig – miközben együtt játszottak – elsajátították a román nyelv alapjait.
„Így is lehet, békében, egyetértésben, egymás mellett élni, a másikban az embert nézni, nem a hovatartozást”, vallják a helybéliek, ezért az sem meglepő, ha a településen vegyes házasságok köttetnek. Dragoş Melinda, lánykori nevén Bréda, iskolai tanulmányait magyar tagozaton végezte. A középiskola elvégzése után Kolozsváron magyar nyelven politológiát tanult, és senki számára nem volt meglepő, hogy román ortodox szülők gyermeke udvarol neki.
….
Érvek a magyar nyelvű tanulás mellett
„Sok osztálytársam annak idején megkérdezte, miért megyek magyar tagozatra, hiszen egy tantárggyal több lesz, és nehezebb lesz nekem. Igen ám, de amikor az érettségin 10-est írtam magyarból, emelte az átlagomat. Ha a gyermek megtanul magyarul helyesen írni és olvasni, jó eséllyel jelentkezhet egy magyarországi főiskolára, illetve pályázhat meg egy jó munkahelyet. Konkrét eset a sógornőm, aki annak idején kiment Magyarországra dolgozni, és hiába beszélte nagyon jól a nyelvet, mivel nem tudott írni és olvasni, nem alkalmazták” – részletezte Dragoş Melinda.
A magyar nyelven való tanulás előnyeiről részletesen a https://maszol.ro/eletmod/Romanmagyar-egyutteles-a-szilagysagi-Varsolcon-Nyitottak-egymas-kulturajara?fbclid=IwAR0dp_LwluTllNTWgPxNdk7JqVAcpqQwWMXB8kR_u3UBj5VnRfep4t1QpeU honlapon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.