Pozitívan fogadta az Európai Bizottság az országos helyreállítási alap kulturális örökséget hasznosító tervezetét
A kulturális örökség hasznosítása érdekében a tervezet 14 kulturális örökségvonalat tartalmaz: az elnyomás és konfliktus kulturális útvonala, a kisvasutak útvonala, technikai múzeumok útvonala, kastélyok útja, erődtemplomok útja, fatemplomok útja, bojárházak útja, moldvai kolostorok útja, erdélyi kúriák útja, népi feredők útja, Szent László út, Limes útja, hagyományos gasztronómia útja, a bor útja.
„Ezeknek a kulturális és természeti útvonalaknak a kialakítása fontos része a turizmus fellendítésének. Ezeknek köszönhetően új munkahelyek jöhetnek létre, főleg a fiatalok számára, piacot teremtünk a helyi termékeknek. Emellett fontos részét képezi a terveknek az is, hogy olyan embereket képezzünk, akik fogadják a turistákat és szakszerűen gondoskodnak arról, hogy igazi élménnyé váljon a kulturális és természeti örökség meglátogatása. Mindez illeszkedik az RMDSZ vállalásai közé, hiszen kiemelt célunk az új munkahelyek létrehozása és a kisvállalkozók támogatása” – részletezte az államtitkár. Hozzátette, hogy a tervek szerint mindegyik útvonalnak lesz egy digitális komponense is, emellett pedig a virtuális valóság adta lehetőségeket is ki akarják használni.
Sok munka következik még, hiszen a bizottság szakértőinek véleménye alapján módosítanunk kell még a tervezetet. Miután a kormány is elfogadja az országos helyreállítási tervet, a Bizottsággal való hivatalos tárgyalások után a következő lépés Románia kulturális turizmusra vonatkozó stratégiájának kidolgozása, majd egy munkacsoport létrehozása, amely eldönti, hogy konkrétan melyek lesznek azok az értékek, amelyek bekerülnek egy-egy útvonalba.
rmdsz.ro