Thu. Nov 21st, 2024

Paradicsomvész, fitoftóra

Paradicsom:

A legigényesebb konyhakerti növényünk. A magvetéstől a termés szedéséig kórokozók sora veszélyezteti, melyek részleges vagy teljes terméspusztulást okozhatnak.

Paradicsomvész, fitoftóra

Magát a betegséget gombák okozzák, melyek áttelelnek az elhullott növényi részeken. Nem új betegség, és nem csak a paradicsomra, hanem a burgonyára és az összes azonos családba tartozó növényre veszélyes.

  1. A legfontosabb mindenek előtt a megelőzés. Már a magvetésnél nem mindegy, hogy milyen magot ültetünk el. Ha saját szedésű, és az előző évben volt paradicsomvész, nem biztos, hogy nem fertőzött magokat ültetünk.
  2. Ha az ősszel nem ástuk fel a paradicsom ágyást, a kórokozók a növényi maradékokon átteleltek. Biokertészek sora képes vitatkozni azon, hogy szükséges-e vagy sem az ásás. Ebben az esetben igen. Ha a fertőzött növényi maradékokat beforgatjuk a talajba, már egy rizikótényezőt kiiktattunk.
  3. Az előző évi fertőzött részek megsemmisítése. Még mindig előfordul, hogy az elpusztult növényi részeket egyszerűen a komposztra dobálják. Ezzel saját magunk biztosítjuk a következő évi paradicsomvész jelenlétét a kertünkben.
  4. Vetésforgó. Több helyen lehet olvasni, hogy a paradicsom saját helyet szeret. Ha viszont a kert egy másik részébe ültetnénk, talán ismét ki tudnánk iktatni egy rizikótényezőt.
  5. Palántanevelése, kiültetése.  Egy jó kondícióban lévő palánta a betegségekkel szemben sokkal ellenállóbb. A gyenge, satnya növények könnyebben betegszenek meg. A palántanevelés időszakában nagyon fontos, hogy erős, egészséges növényeket neveljünk. Ezért rendszeresen öntözzük áztatott csalán és zsurló levével. Kiültetéskor a talajt feltétlen takarni kell mulccsal, és az alsó leveleket eltávolítani. Kerüljük öntözéskor a levelekre való fröccsenést.
  6. Ha az előző évben volt paradicsomvész a környéken, ha csapadékosabb, hűvösebb az időjárás, (mint pl. a 2010-es év) akkor számítanunk kell arra, hogy idén is jelentkezni fog a fertőzés.  

Talaj előkészítés:

Mindenek előtt, szükséges egy talaj “fertőtlenítés” melyet nem a rovari kártevők és gyökérfonalférgek ellen kell elvégezni, hanem a kórokozókat kell megszüntetni. A Biokontrol Hungária Nonprofit Kft. által, a  biotermesztésben is engedélyezett szer neve a Trifender®, mely termésnövelő mikrobiológiai készítmény, gombaölő mellékhatással. A talajból fertőző kórokozó gombák (Sclerotinia, Pythium, Fusarium, Phytophthora) közvetlen elpusztítása mellett a gyökérzet egészséges fejlődését segíti elő.

 

Felhasználása:

A Trifender® bármely növénykultúrában felhasználható. A készítményből felhasználáskor vizes szuszpenziót kell készíteni, melyet a talajfelszínre kell kipermetezni. Az ajánlott alkalmazási koncentráció permetezés esetén 1,0 kg Trifender®/100 l víz. Beöntözés esetén a hektáronkénti kívánatos dózist kell a beöntözéses kezeléshez szükséges vízmennyiséggel kijuttatni.

Általános növény és talaj kondicionáló szer, szintén használható biokultúrában: Amalgerol Prémium

 

Védelem a kiültetés után:

A megelőzés: kiültetés után két héttel kezdjük a védekezést. 

Ne locsoljuk úgy a növényt, hogy a leveleire fröccsenjen a sár, és kerüljük az esőztető öntözést is, amikor a levelek hosszabb időn keresztül nedvesek maradnak. Az esti öntözéskor, a hajnali harmat hatására órákon keresztül vizesek maradnak a levelek, ami szintén kedvező a gombás betegségeknek. Rendszeresen szedjük le az alsó leveleket, a növény gondozásakor törekedjünk a szellős forma kialakításához, vagyis folyamatosan törjük ki az oldalhajtásokat, hogy ne tudjon besűrűsödni. A talajtakarással megelőzzük a sár fröccsenést, ha van rá lehetőségünk, alkalmazzuk.

Ha mégis megjelent a kór, sajnos, nincs mit tennünk, fel kell szedni az összes fertőzött növényt és meg kell semmisíteni, vagyis elégetni. A fertőzés terjedését kell megállítanunk.

Nincs gyógymód a fitoftórára, ezért mindenképp a megelőzésre kell összpontosítanunk. Ha az időjárási feltételek kedvezőek, akkor számíthatunk megjelenésére.

gazigazitó.hu