Sat. Nov 23rd, 2024

Paradicsom termesztése 

Gazdag vitamintartalma, mindenekelőtt C-vitamin, ásványi sók és természetes gyümölcssavak teszik a paradicsomot különösen egészséges zöldséggé.

A magvetés alapvető sikere, hogy életképes magokat ültessünk el. A 4 évnél idősebb magokat már ne ültessük el, mert bizonytalan az életképességük.

A palántanevelés ideje februártól kezdődik, de még április elején is vethetünk magokat. A késői vetéskor érdemes egy éjszakára beáztatni őket, ezáltal a csírázási idő lecsökken.

Kimosott, tiszta kilukasztott műanyag poharakat, cserepeket töltsünk meg komposzttal, és lazán tömörítsük. Ha van rá lehetőségünk, komposztot illetve palántaföldet használjunk, esetleg virágföldet. A kerti föld csak átszitálva használható, de a fertőzések veszélye ebben az esetben megnő. Az ültetőközeget tömörítsük.

A benedvesített ültetőközegre szórjuk a magokat. Ezek száma a cserép méretétől függ. A nedvesítés egyszerű módja, hogy vízbe állítjuk a cserepeket, hogy a föld megszívja magát vízzel, és utána hagyjuk, hogy kicsöpögjön a fölösleges nedvesség. A magokat takarjuk vékony réteg homokkal, vagy apró zúzott kaviccsal. Ez a vízelvezetésben segít.
A kellő páratartalom biztosítása miatt a cserepekre helyezzünk egy átlátszó fóliát. Erre csak pár napig lesz szükségünk, mert a csírák a párás, meleg helyen pár nap alatt megjelennek.

Miután a föld felszínén megjelentek a kis növénykezdemények, helyezzük hűvösebb, de világosabb helyre a cserepeket. Napi 16-18 óra megvilágításra van szükségük, hogy jól tudjanak fejlődni.

A magoncok nyújtózkodnak a fény felé, ezért ferdülnek is, tehát nekünk forgatni kell a cserepeket. Még egy jó tanács, az erős  törzsnövekedésért, néha simítsuk végig a tenyerünkkel a magoncokat. Ha teljesen ingermentes környezetben tartjuk őket, a szár nem fog erősödni. A szabadföldben csírázó paradicsommagoncok zömök, erős vastag szárakat fejlesztenek, mert a szél fújja őket, az eső veri, amiknek ellent kell állni.

 

 

 

Amikor a gyökerek átszövik a talajt, és megjelentek az első igazi levelek, a palántákat ültessük szét. Emeljük ki a pohárból földlabdástól, óvatosan szedjük szét, ügyelve a gyökerek épségére, és a cserepekben előkészített jó minőségű, tápanyagdús földbe egyesével ültessük át. Ha megnyúltak a palánták szárai a fényhiány miatt, mélyebbre is ültethetjük őket, mert a paradicsom ha a földre ér a szára, legyökeresedik.

Átültetés után öntözzük meg őket, és továbbra is biztosítsuk az elegendő fényt.

 Kiültetésre alkalmas palánta.

Fényhiány miatt megnyúlt palánták:

Törekedjünk arra, hogy a szükséges mennyiségű fényt megkapják. Ha ezt nem tudjuk biztosítani, akkor csökkentsük a hőmérsékletet. Két locsolás között hagyjuk, hogy a talajfelszín kicsit megszikkadjon. A gombaölős locsolás illetve permetezést ne hagyjuk ki, mert a palántadőlés ellen így tudunk védekezni.

A magvetés sikeréért

A paradicsom palántának erős, zömök alkatúvá kell fejlődnie. Csak május második felében ültessük ki, amikor a fagytól már nem kell tartani. Hűvös, bizonytalan időben még várjunk a kiültetéssel. Napfényes, védett ágyást válasszunk neki.

Az ültetőgödörbe a palántákat kissé ferdén és nagyon mélyre, egészen az alsó levelekig ültessük be. Ilyenkor a száron teljes hosszában járulékos gyökeret fejleszt, melynek segítségével több tápanyaghoz juthat a növény.

A magasra növő fajták mellé ültetéskor rögtön tegyünk egy -egy karót is, amire a tenyészidő folyamán kötözni tudjuk.

Mindössze 2-3 főhajtást hagyjunk meg.

A sajátos paradicsom betegségek megelőzése érdekében  öntözzük meg a növényt tejből készült főzettel (1 liter tej, 6 liter víz).

Jó szomszédai az új-zélandi spenót, sarkantyúka, fokhagyma, póré, petrezselyem, saláta és zeller.

Ha gondozása közben véletlenül vagy szándékosan letört egy hajtás róla, ne dobjuk el. Szedjük le az alsó leveleket, és állítsuk egy pohár vízbe. Hamarosan kigyökeresedik, és ültethetjük ki végleges helyére. A talajra leérő hajtások is legyökeresednek, vágjuk le, szedjük ki a földből és ültessük új helyére. Mivel könnyen és jól gyökeresedik, a hosszan termő fajták esetében sem probléma, ha a terméshozás pár hetet késik.

gazigazito.hu