Oktatási intézmények fejlődése Sarmaság községben

A község jogi személyiséggel rendelkező egyetlen iskolája a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum. Az intézményhez tartozik a község 5 óvodája és 4 iskolája. Összesen több mint 900 gyermek jár a tanév idején ezekbe az intézményekbe, eltöltve idejük nagy részét oktatással, beszélgetésekkel, különböző programokkal, találkozva osztálytársaikkal, iskolatársaikkal, óvónénivel, tanító nénivel, tanárokkal. Ezért nagyon fontos, hogy tanintézményeink megfeleljenek az Európai Uniós törvényeknek, szabványoknak, a kor biztonsági előírásainak, hogy a tanulási körülmények gyermekeink számára kényelmesek, hatékonyak és biztonságosak legyenek.
Nem véletlen, hogy Dombi Attila János, Sarmasági község polgármestere a Helyi Tanáccsal karöltve célul tűzte ki a 2016-2020-as ciklusban tanintézményeink teljes felújítását, korszerűsítését, modernizálását és bővítését. A pályázatok típusától függően a Polgármesteri Hivatalnak és a Helyi Tanácsnak jókora hozzájárulást kellett biztosítania a célok megvalósítása érdekében.
Először az Ilosvai Selymes Péter Általános Iskola volt átadva a 2012-2016-os ciklusban Selymesilosván, ahol 134 gyermek koptatja nap mint nap az iskola padjait. A helyi közösség számára ez nagy előrelépés volt, mert a gyerekek saját településükön járhatnak óvodába és iskolába 4. osztályig, a szülők pedig nem kell gyerekeik ingáztatásával kezdjék a napot.
A második átadott intézmény a közel 130 diákkal rendelkező Ady Endre Általános Iskola volt Szilágylompérton a 2016-2020-as ciklusban.
A munkálat keretében lepadlózásra kerültek a tantermek, elkészült egy új tanári szoba és több újonnan kialakított mosdó is. Két óvodai, három elemi és négy gimnáziumi tanterem, valamint könyvtár és informatikai labor került felújításra. Az új padok, székek, táblák, polcok, fogasok mind-mind hozzájárulnak az itt tanuló gyerekek megfelelő körülmények között való oktatásához. A beruházás minisztériumi forrásból volt finanszírozva.
Engedjék meg, hogy köszönetemet fejezzem ki, magam, a pedagógusok és a helyi közösség nevében Seres Dénes parlamenti képviselőnek, aki nagyon sokat tett a beruházás megvalósításáért.
Nemcsak az iskola belseje, hanem annak külső környezete is megújult. A Sarmasági Polgármesteri Hivatal és a Helyi Tanács jóvoltából leaszfaltozott udvaron tölthetik a gyerekek a szüneteket, szervezhetik a pedagógusok a szabadtéri programokat.
Az intézmény egyik legszínvonalasabb rendezvénye az Ady Endre emlékére, évente megszervezésre kerülő vers- és prózamondó verseny, levélíró pályázat, valamit rajzverseny. Az immár hagyománnyá vált rendezvénysorozat regionálissá nőtte ki magát, hiszen számos megyei és megyén kívüli iskola diákjai, pedagógusai tisztelik meg jelenlétükkel az eseményt. A helyi pedagógusok, a szülők, a református egyház, a helyi tanács, iskolánk vezetői, valamint megyei képviselőink közös erővel szervezik meg és támogatják eme nagyszabású eseményt.
Az Ady Endre nagyszülei telkére épült egyre korszerűbb iskola és a benne megszervezett rendezvények együtt szolgálják a közösség fejlődését, szellemi örökségének ápolását. A közös munka és az együtt töltött idő közelebb hozza egymáshoz az embereket és ápolja a költő, a ,,merész…, nemes, örök-nagy gyermek’’ emlékét Lompérton, második hazájában.
Az 1-es Számú Óvoda felújítás előtt és után
A Polgármesteri Hivatal és a Helyi Tanács legnagyobb és legkiterjedtebb beruházása Sarmaság településen az 1-es Számú Óvoda, 2-es Számú Bányatelepi Óvoda és a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum teljes felújítása.
A 2-es Számú Bányatelepi Óvoda felújítás előtt és után
Az elmúlt tanév különlegesnek számított a többi évekhez képest. Szeptemberben, tanévkezdéskor tisztában voltunk azzal, hogy teret kell adnunk a munkálatok kivitelezéséhez. Legelőször elkészült a 2-es Számú Bányatelepi Óvoda.
Az 1-es Számú Óvoda mindhárom csoportját át kellett költöztetni a Bányatelepibe, hogy ott is megkezdődjenek a munkálatok. Párhuzamosan dolgoztak a kisiskolán, ahol a 0-IV. osztályosok jártak, ezért egy részüket a Bányatelepi 2-es Számú Iskolába kellett átcsoportosítani. Persze, ez a döntés nem volt mindenki számára tökéletes, mert kompromisszumokat kellett hoznunk, szülők, tanárok, intézményvezetők között. Mára már az 1-es Óvoda is nagyjából elkészült, és reménykedünk abban, hogy ősszel – ha a járványhelyzet megengedi – ott is elkezdődik az oktatás.
Személyes véleményem az, hogy az elmúlt négy esztendőben nagyon sokat fejlődtek Sarmaság község tanintézményei. Minden gyermek számára biztosítva van a modern, korszerű oktatás óvodákban és iskolákban egyaránt, függetlenül attól, hogy a község melyik településén él.
A Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum felújítás előtt és után
A Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum jelenlegi igazgatójaként és pedagógustársaim nevében köszönetet mondok Dari Tamás Szilágy Megye tanfelügyelőhelyettesének, megyei tanácsosnak, Dombi Attila János polgármesternek, Kovács Tibor alpolgármesternek, a Helyi Tanács képviselőinek, mindenkinek, akik hozzájárultak a község tanintézményeinek megújulásához azért, hogy gyermekeink szívesen és még nagyobb örömmel vegyenek részt az intézményekben zajló oktató és nevelő tevékenységekben.
Bőti Sándor Csaba,
a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum igazgatója