Növénytársítás
A vegyes kultúra a szerves kertészkedés része, ahol a jól átgondolt növénytársítással, egymás mellé vetésével a a növények egymás fejlődésére kedvező hatással vannak.
A vegyes kultúra előnye:
- Termőterület jobb kihasználása
- Fokozott védelem a kártevők és betegségek ellen
- Fokozott ragadozó rovar populáció
- Megnövelt hozam
- Fokozott gyomelnyomó hatás
- Fokozódik a mikroorganizmus tevékenység a talajban
Például:
- A káposztaágyba ültetett saláta és spenót csökkenti a földibolha elszaporodását.
- A vörös- és fejeskáposzta közé ültetett paradicsom és kapor illata a káposztalepkét tartja távol.
- Répaágyban lévő kapor a répamag csírázóképességét javítja.
- A kerti laboda és kömény mellett a burgonya íze finomabb.
Vannak azonban növénytársítások, melyek egymásra gátló hatással vannak, sőt, akár elsorvasztó hatást gyakorolnak.
- A tetvek túlzott elszaporodása ellen alkalmazhatjuk a büdöskét, körömvirágot, mákot, sarkantyúkát.
- A rózsa közé ültetett levendula erős illata a hangyákat tartja távol, és ezáltal a vele szimbiózisban élő levéltetvek védelem nélkül maradnak.
- A büdöske és körömvirág a rózsa és paradicsom közé ültetve a lebegő legyeket vonzza magához, melyek a peterakáshoz szükséges fehérjét ezeknek a növényeknek a pollenjéből nyerik.
- A szamóca ágyásba duggatott fokhagyma (kibocsájtott illóolajával) a lisztharmat és termésrothadástól véd. Ugyanezt a hatást a kamilla sorok közé szórásával is elérhetjük.
- Vöröshagyma közé ültetett sárgarépa szintén remek védelem a két növény hagyma- és répalégy támadása ellen, valamint a mélyen gyökerező sárgarépa jól fejlődik a sekélyen gyökeresedő vöröshagyma mellett.
- A saláta megvédi a földibolhától a retket
- A káposzta közé ültetett büdöske a káposztalepkét riasztja erős illatával. Ezen kívül a büdöske gyökérzete fonalféreg riasztó hatással is rendelkezik, ezért a burgonya közé is ültethetjük. A büdöskének bokrosodása révén gyomfojtó hatása is van, ezért szegély növényként is jól alkalmazható.
Mindezek mellett érdemes élnünk azzal a lehetőséggel is, hogy egyes növényekkel egy helyre gyűjtsük, csalogassuk a kártevőket. Vagyis, a haszon- vagy dísznövény mellé olyan növényt telepítünk, amely jobban vonzza a közös károsítót mint a főnövény. Ilyen esetben a csalogató növényt még az előtt, hogy a főnövényt megtámadják a kártevők a károsítókkal együtt megsemmisítjük.