Fri. Nov 22nd, 2024

Monica Anisie: Fel fogom szólítani a tanárokat, hogy ne kérjék a diákoktól a műelemzések bemagolását

Fel fogja szólítani a tanárokat, hogy ne kérjék a diákoktól a műelemzések bemagolását, jelentette ki Monica Anisie oktatási miniszter kedden tartott sajtótájékoztatóján.

,,Előbb romántanári minőségemben és nem miniszteri minőségemben fejtem ki a következőt: soha nem voltam a műelemzések bemagolásának a híve, mindig arra törekedtem, hogy diákjaimban kialakuljon a kritikus gondolkodás képessége, ők tudják elemezni a szövegeket; én nem is adok elő nekik műelemzéseket, mivel egy irodalmi szöveg értelmezéséről beszélünk. (…) Most pedig miniszteri minőségemben azt mondom, fel fogom kérni kollégáimat, hogy ne kérjék többé a diákoktól a műelemzések bemagolását, de a romántanár kollégák válasza az lesz, hogy a gyerekeknek meg kell tanulniuk ezeket az elemzéseket az országos felmérő vizsgára, vagy az érettségire. Nem, az országos felmérő vizsgára tényleg nem kell megtanulni műelemzéseket, hanem fogalmazást kell írniuk egy szöveg alapján, amelyet első alkalommal látnak, és a romántanár feladata az, hogy képessé tegye a diákot egy először látott szövegről kifejteni véleményét. Ami pedig az érettségit illeti, a harmadik tételnél tudnia kell egy szöveg felépítésének a jellemzőit” – magyarázta Anisie.

A miniszter véleménye szerint a romántanárnak ki kell fejlesztenie diákjaiban a szövegértelmezés képességét, meg kell tanítania nekik, hogyan érthetik meg az irodalmi szövegeket, és nem kész műelemzéseket kell bemagoltatnia velük.

A bemutatott PISA-eredmények rávezethetik a tanárokat, hogy hogyan kellene felépíteni az országos felmérő vizsgák tételsorát, hogy milyen készségeknek kell kifejlődniük a diákokban, szögezte még le az oktatási miniszter.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által 2018-ban elvégzett és kedden közzétett PISA-mérés eredményei szerint a romániai oktatási rendszer az átlag alatt helyezkedik el.

A 2000 óta háromévente végzett teszt a 15 éves tanulók alkalmazott matematikai műveltségét, természettudományi műveltségét, illetve szövegértését méri fel.

A szövegértés terén Románia 428 pontot kapott, míg a világátlag 487 pont. A felmérésből az is kiderül, hogy a lányok szövégértési készségei jobbak a fiúkéinál, és a statisztikai különbség jelentős, 34 pont (a többi ország esetében az átlagkülönbség 30 pont).

agerpres.ro