Milyen fenyőfát válasszunk karácsonyra? – Szoboszlai Attila kémeri üzletemberrel beszélgettünk, aki Európa-szerte árusítja fenyőfáit
Még néhány nap és itt a karácsony. Más években ilyenkor már javában zajlott az adventi vásár, a terek megteltek kíváncsiskodó gyerekekkel, felnőttekkel, az üzletekben sorban álltak a vevők, hogy a kiválasztott, rég óhajtott ajándékot megvegyék a családtagoknak. Az idei ünnep kicsit más lesz, a kialakult járványügyi helyzet miatt többnyire lelkiekben lesz gazdagabb, viszont remélhetőleg minden házban ott fog pislákolni a karácsonyfa reményt hozó fénye.
A fenyőfákról többnyire mindenkinek Székelyföld jut eszébe, pedig megyénkben is szépen növekednek évről-évre a fenyőfák, főleg Kémeren, Szoboszlai Attila üzletember fenyő ültetvényében. Őt kérdeztük a fenyőtermesztésről és az idei karácsonyról.
A kezdet
-Történetünk 2005-ben kezdődött, amikor elhatároztuk, hogy fenyő csemetéket ültetünk a szilágysági dombok között. 50 hektáron kezdtünk, tele ambícióval és meggyőződve arról, hogy valamikor majd a mi fenyőink is olyan szépek lesznek, mint a külföldiek. Jelenleg már hatszor nagyobb beültetett területünk van, ami 430 focipályának felel meg. A folytonosság biztosítása érdekében évente 25 hektáron ültetünk csemetéket. Mindez azt bizonyítja, hogy igazunk volt, mert néhány év alatt a legnagyobb hazai termelővé váltunk, és mindezek mellett elértük, hogy munkahelyeket teremtünk a közösség munkaképes lakosai számára. A környezetvédők megnyugtatására el kell mondanom, hogy a fák kizárólagosan mezőgazdasági területen nőnek, kivágásuknak semmi köze az erdőirtásokhoz.
Egy nordmann fenyő 8-10 év alatt éri el a 2 m magasságot
Hogyan is „készül” a karácsonyfa? A tobozokból nyert magokat faiskolázzák, ezekből kikelnek a csemeték. 2-3 évig nőnek és erősödnek, majd azokba a parcellákba ültetik őket, ahol igazi fenyővé válnak. A kívánt forma elérése érdekében fokozatosan formázzuk a fenyőfákat, például az ágak metszésével, vágással, nyírással és csipkedéssel. Az ültetés után 5-6 évvel fenyőink kezdik felfedni alakjukat, a csúcsok és ágak igazítására ilyenkor nagy figyelmet kell fordítani. Nehéz elhinni, de ahhoz, hogy egy fenyő elérje a 2 méteres magasságot, 8-10 év növekedésre van szüksége. A piac igényét követve, parcelláink többségén a nordmann fenyőt termesztjük, ez a legkedveltebb és a legkeresettebb fenyőfajta Romániában.
Mi alapján válasszunk fenyőt?
A nordmann fenyő lassan növekszik, kúpos alakú, 2-3 cm hosszú, élénkzöld színű tűket növeszt, a tűk hátoldalán fehér csíkokkal. Az ujjak között dörzsölve kellemes citrus illatot árasztanak.
Az ezüstfenyőnek sötétzöld vagy kékeszöld levelei vannak, amelyek lapos tűkhöz hasonlítanak, megérintésekor szúrnak.
A lucfenyő a legismertebb fajta. Erősen gyantás, ami nagyon kellemes illatot kölcsönöz neki, viszont elvesztette népszerűségét, mert a házban, a melegben tartva tűi viszonylag rövid idő alatt hullani kezdenek.
A fenyő minőségének osztályozása több szempontból történő gondos értékelés után történik. Könnyű lenne azt mondani, hogy a legszebb fenyők első osztályúak, a többiek pedig rosszabb minőségűek. A valóságban azonban számos tényezőt figyelembe kell venni, például a magasságot, a formát, a koronák számát, az egységességet, a tűk hosszát, a fenyő színét.
Egy fenyőültetvény életében a legfontosabb időszak a kitermelés ideje. A földlabdás vagy cserepes fenyőket évente kétszer termeljük ki, ősszel és tavasszal, a karácsonyfának szántakat pedig csak egyszer, novembertől kezdődően. Azokban a parcellákban, ahol a fenyőink elérték a kívánt magasságot, kivágjuk őket. ezt követően a fenyőket hidraulikus vagy elektromos berendezésekkel védő csomagolóhálóba húzzuk. Az üzletekbe történő szállítás előkészítése érdekében a fenyőket raklapokra helyezzük. A raklapokra elhelyezett fákat tehergépkocsikkal szállítjuk a boltokba.
Európa számos országában megtalálható a kémeri fenyő
Most, 15 évvel a történet kezdete után, büszkék vagyunk arra, hogy fenyőfáink megtalálták a helyüket a vevőink szívében, és ezáltal beigazolódott, hogy a hazai termelők is szebbnél szebb fákkal tudják ellátni a piacot. Fáink megtalálhatók a legnagyobb barkácsáruházakban, a környező nagyvárosok piacain, de eljutnak Moldovába, Magyarországra, Európa számos országába, cégeink hírnevét emelve.
Az idei karácsonyról
Ez az év karácsonyvárása kissé másabb, mint ahogy az előző években megszoktuk. Hiányoznak a közös rendezvényekre meghívó hirdetések, a karácsonyi vásárok forralt boros hangulata csupán emlék, én mégis úgy gondolom, hogy az ünnepet mindenki várja, a készülődés idén is meglesz, otthonosan meleg, családi környezetben, ahonnan a karácsonyfa sem hiányozhat. Kissé korán kezdték el az áruházak feltölteni a karácsonyfa készletüket, és a felmelegedés sem segíti a kivágott fák tárolását.
Hogyan maradhat hosszabb ideig zöld és illatos a fenyőfánk?
Ha már megvették a fát, javaslom, hogy tárolják pincében, nedves, hideg helyen, hogy ne száradjon meg. Akik pedig ezután kívánják kiválasztani a ,,legszebb” fenyőfát, megtehetik azt Szilágy megye szinte valamennyi településén, ugyanis 10-e után kiszállítjuk a frissen kivágott fáinkat.
Vödrös fáink is vannak, ezekből a vödörben nevelteket ajánlom, mert tavasszal, a karácsonyi viszontagságok átélése után ki lehet ültetni őket a kertbe.
Milyen fát válasszunk?
A fenyőfa kiválasztásakor vegyük figyelembe a belső tér méreteit, a hely tágasságát. A kicsi fának is ugyanaz az üzenete, mint a nagynak, ugyanakkor egy tágas nappaliban elveszik a kisméretű fa. Ebben az évben elkezdtük az online értékesítést, igény esetén házhoz szállítjuk a fákat. Tájékoztatást ez ügyben a www.nordmanbaum.ro oldalunkon lehet találni.
Egymás keresése és megtalálása szőjje át karácsonyunkat
Nincs nagyon pontos kimutatás, de elmondható, hogy több száz kamionnyi fenyőfa érkezik ebben az időszakban az országba, ehhez járulunk mi hozzá közel 300.000 fa értékesítésével, 20.000 földlabdás, vödrös fa eladásával. Nagyon sok munka, fáradtság van minden felállított fenyőfában, ezek megvásárlásával megbecsülésünket fejezzük ki azok iránt, akiknek a munkája által fenyőfává nőtte ki magát az aprócska magból kinövő palánta. És ha még egy kis szeretetet is lopunk a karácsonyfa meghittségébe, nemcsak a csillogás, hanem az egymás keresése és megtalálása szövi át a karácsonyunkat. Akkor elfeledkezhetünk ennek az évnek az aggodalmairól, elkezdhetünk remélni egy istenközelibb, szebb holnapot, újabb és újabb, meghitt, békés karácsonyokat. És akkor a mi munkánk sem volt hiábavaló.
Kémeri bort a kémeri fenyőfa mellé
Miközben a fenyőfák kitermelése, értékesítése felőrli energiáinkat, nem szabad elfeledkezni a pincéről, a borokról sem. Elmondhatom, hogy letisztultak az első borok, szűrjük őket, kóstolhatnak, ihatnak belőle. Friss, könnyed ízek, zamatok, nagyszerű illatok jellemzik az idei év fehér és rozé borait, ezek már kaphatók a pincénél, a panzióban, zilahi üzletünkben. A vörös új borokra még várni kell egy keveset, de karácsonyig ezek is letisztulnak.
Mindent lelkiismeretesen, pontosan kell végezni: a szőlészettől a mezőgazdaságig
Szerteágazó munkánk során nem jut idő kedvenceket választani, szőlészet-borászat, turizmus, fenyő, építkezés, fuvarozás, mezőgazdaság. Mindent odaadással kell csinálni, törekedni a minőségre, a pontosságra, az adott ígéretek betartására. Egyedül nem menne ez, feleségem, fiaim, a család, mindenki a magáénak kell érezze a munkát, a sikert. Mert siker egy minősített bor, egy megdicsért karácsonyfa, az elégedett vendégek és ügyfelek mosolya, a visszatérő partnerek, vásárlók. És ilyenkor már közelebb áll a szívemhez minden, mert érzem a munka, a rohangálás után, egy pohár Fort Silvan bor fogyasztása mellett, családi, baráti körben, hogy nem volt hiábavaló, amit elkezdtünk, s talán lesz még erőnk a folytatáshoz is.
„Boldog, meghitt karácsonyvárást kívánok mindenkinek!” – üzente olvasóinknak, a vásárlóinak és vendégeinek Szoboszlai Attila üzletember.
Kulcsár Mária