Mától kinyitnak a tengerparti strandok; megjelent a Hivatalos Közlönyben az ezek működését szabályozó rendelet
Megjelent szombaton a Hivatalos Közlönyben az egészségügyi minisztérium, a gazdasági minisztérium, valamint a környezetvédelmi minisztérium közös rendelete a tengerparti strandok biztonságos működésének szabályairól.
A strandok június 1-jétől nyitnak ki, és a rendeletbe foglalt előírásaik kizárólag a veszélyhelyzet ideje alatt érvényesek.
Az országos vészhelyzeti bizottság szakemberei által kidolgozott intézkedések a tengerparti strandok üzemeltetőire és a turistákra egyaránt érvényesek – szögezi le egy szombati közlemény.
A rendelet többek között előírja, hogy a strandon elhelyezett napozóágyak között 2 méteres különbségnek kell lennie (jobbra/balra/elöl/hátul), amennyiben ezeket nem egyazon család tagjai használják. A turistáknak tartaniuk kell egymás között a kétméteres távolságot (ha nem egyazon család tagjai), és ugyanez érvényes a strand személyzetének tagjaira is.
A strandra való be- és kilépés csak a megfelelő jelzéssel ellátott, egyirányú útvonalon történhet; a vásárlók nem mehetnek a kiszolgálópulthoz, az alkalmazottaknak kell kiszolgálniuk őket.
A strand üzemeltetője korlátozhatja a turisták belépését, amennyiben úgy ítéli meg, hogy további személyek érkezésével nem lehetne tartani a kötelező fizikai távolságot. A torlódások elkerülése érdekében az üzemeltető online vagy telefonos foglalási rendszert vezethet be. Ugyancsak az üzemeltető kötelessége, hogy folyamatosan ellenőrizze a személyzet tagjainak egészségi állapotát, illetve hogy tiltsa meg a belépést azok számára, akiken légúti megbetegedések vagy ragályos betegségek tüneteit észlelik. A koronavírusfertőzés-gyanús vagy igazolt eseteket azonnal jelenteni kell a megyei közegészségügyi igazgatóságnál.
Az üzemeltetőnek gondoskodnia kell a strandon levő eszközök, felszerelések megfelelő fertőtlenítéséről, valamint arról, hogy a mellékhelyiségekben állandó jelleggel legyen víz, szappan, papírtörölköző, legalább 60 százalékos alkoholtartalmú fertőtlenítőszer és érintésmentes szemeteskosár.
Az intézkedések gyakorlatba ültetését a közegészségügyi igazgatóságok, az illetékes minisztériumok, valamint az országos fogyasztóvédelmi hatóság szakemberei ellenőrzik. A szabályok be nem tartása fegyelmi, polgári jogi, szabálysértési vagy büntetőjogi felelősséget von maga után – szögezi le a rendelet.
agerpes.ro