Tue. Dec 3rd, 2024

Március 15-i emlékünnep Kémeren

Kémeren az ünnepi készülődés már 14-én elkezdődött, amikor bővített HKT gyűlésre hívta össze Szoboszlai Attila, a helyi RMDSZ elnök, a tagokat.

A gyűlésen megtisztelt jelenlétével Szilágy megye főispánja, Dari Tamás is, aki szeretetteljesen üdvözölte a megjelenteket.

Községünk polgármestere, Szabó Levente-György, beszámolót tartott az elmúlt 2 év megvalósításairól és a jövőbeli tervekről. Nagyon jó tapasztalni és szemmel látni, hogy Kémer községben a fejlődés folyamatos. Van kiért és van miért tenni, alkotni.

Lelkes és emlékezni vágyó emberekkel telt meg zsúfolásig a kémeri kultúrotthon március 15-én este.

Történelmi múltunk legszebb és legegyértelműbb ünnepe márciusidusa.

175 év távlatából sem tudta semmilyen történelmi ideológia megváltoztatni, bemocskolni.

1848 a forradalmak éve volt, mely egész Európán végigsöpört, de a magyar forradalom és szabadságharc volt a legmeghatározóbb az egész egyetemes történelemben. Ezért nekünk, ma élő magyar utódoknak nagyon fontos megemlékezni minden évben magyar szabadságharcunkra.

Tesszük ezt, olyan megfogalmazhatatlan belső indíttatásból, amellyel a hősök iránti tiszteletünket és együttérzésünket fejezzük ki.

Az ünnepi műsort Szabó Levente-György polgármester úr nyitotta meg köszöntő beszédével, melyben az egységre, az egymás iránti tiszteletre és a békére való törekvésre hívta fel a figyelmünket.

Ezt követően a helyi általános iskola történelem szakos tanára beszédében az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc eseményeiről és meghatározó személyeiről tartott előadást. Beszédében hangsúlyozta, hogy nagyon sokat kellene tanulnunk őseinktől: elszántságot és tenni akarást egyaránt.

Az ünnepi est fénypontját most is, mint mindig, iskolánk V-VIII. osztályos tanulóinak műsora jelentette. A verses-zenés összeállításban meghallgathattuk a 200 éve született Petőfi legismertebb verseit, forradalmi jeleneteket és énekeket. A „szabadság-szelét” érezhettük a kicsi és a nagy néptánccsoportok előadásai során.

Ezen estén a színpadra felállt több mint 60 gyermek szavalata, énekhangja, orgona- vagy furulyajátéka illetve néptánc előadása könnyeket fakasztott a nézők szemében. Mindez azt sugallja, hogy nagyon értékes gyerekeink vannak.

Köszönet és hála illesse érte a felkészítő pedagógusokat.

Az ünnepi műsor igazi betekintést adott a 48-as eseményekről, amelyet az esős időjárás tett valóságosabbá, úgy, mint egykoron.

A baptista fúvószenekar kíséretében fáklyás körmenet vonult végig a központban, amely a református templomkertben elhelyezett kopjafánál zárta le útját.

Kánya Zsolt-Attila református lelkipásztor igei köszöntője és áldása után a helyi elöljárók, alapítványok, egyházak, intézményvezetők elhelyezték a megemlékezés koszorúit a kopjafánál. 

Nemzeti imánk eléneklésével zárult az ünnepi műsor.

Mindezek végeztével a helyi önkormányzat szeretetvendégségre hívta a résztvevőket a kultúrotthonba.

A forradalmat indító március 15-e minden magyar számára jelkép: a kivívott szabadság megőrzésének és az elvesztett szabadság visszaszerzésének szimbóluma.

Birta-Szabó János-Tamás

Birta-Szabó Mónika