Ma 15 éve, hogy Szilágybagos ismét község lett
„Az utolsó napig, amíg szolgálatban vagyok, úgy dolgozok, mintha örökké itt lennék, mert nem tudom másképp”
Nem volt könnyű dolguk az első tanácsosoknak a 2005-ös demokratikus választásokat követően. Az elején még bizonytalanul tették meg az első lépéseket, de az egy-két éves tanulmányi idő után már próbáltak a lehetőségekhez mérten eredményeket elérni, terveket megvalósítani.
Szilágybagos nehéz helyzetben volt, mert bár az 1968-as megyésítésig közigazgatási szempontból önálló községként működött, a 60-as évek végén megszűnt ez a státusza, és Borzással együtt Szilágynagyfaluhoz csatolták. Mint mondták, ezt követően alig akadt valaki, aki érdekeiket felkarolta volna és kiállt volna mellettük. A fejlesztési és karbantartási munkák általában papíron maradtak vagy elnapolták őket. A rendszerváltást követően tanácsosaik abban bíztak, ha előbb ők bizonyítanak, az embereket fel lehet rázni a Csipkerózsika-álomból. Saját adakozásból és közmunkából felújították és átalakították a TSZ irodaházat és tető alá hozták az orvosi rendelőt és a szolgálati lakást. Ezek voltak az első látványos eredmények.
1994-ben Marina Ida egykori tanácsos, jelenlegi polgármester-asszony kérvényezte, hogy a néptanács visszakerüljön Bagosra, mert a helyi ügyeket operatívabban tudták volna intézni, de a próbálkozás nem járt sikerrel. 2004-ben, a bagosi és borzási tanácsosok kezdeményezték a határozatot, hogy népszavazást írjanak ki Bagos község visszaállítására. A 2005-ben tartott népszavazás eredményeként a 176/2005-ös törvény alapján Szilágybagost Borzással együtt újra önálló községnek nyilvánították, és Marina Idát kinevezték polgármesternek.
,,2005. június 17-én lettem én Bagos község kinevezett, majd októbertől választott polgármestere” – mondta Marina Ida. Azóta eltelt 15 év, és mint a megye egyedüli magyar polgármester-asszonya, elmondható, nagyon jól, sikeresen igazgatta a község ügyeit, bár a kezdetek nagyon nehezek voltak. Az első években felújították és kibővítették a több mint 100 éves polgármesteri hivatalt, feljavították a hidakat, lekavicsozták a mellékutcákat, mert csak arra volt akkor lehetőség, járdát öntöttek, elkezdték a földügyek rendezését, a földterületek visszaszolgáltatását. Sok volt a munka, de látványos az eredménye.
Az régi iskola, amit lebontottak
Az új iskola, ami 2013-ra készült el
Az elmúlt 15 évben folyamatosan jelentős összeget fordítottak az iskolák és óvodák korszerűsítésére, jelenleg minden tanintézmény angol wc-vel és központi fűtéssel rendelkezik. 2013-ban befejezték az új iskola építését, a bagosi óvodának (ahol a napközis csoport működik) van három foglalkozásterme, külön hálóterme, ebédlője, konyhája, ez mind-mind hozzájárult ahhoz, hogy a szülők látva a lehetőséget és a segítséget abban, hogy akinek nincs kire hagynia a gyereket az napközibe tudja vinni, bátrabban vállaltak több gyereket. Mindkét faluban felújították és korszerűsítették a kultúrházakat, szépen gyarapodott a községi gépkocsi park is és értelemszerűen szükség volt garázsokra, hát építettek egy szép új garázst, ahol helye van minden haszonjárműnek és autónak.
A tavaly befejezték a közvilágítás korszerűsítését. A községben az égőtesteket takarékos, ledes égőkre cserélték, a főutcán minden oszlopon, a mellékutakon pedig minden másodikon van égő.
Mostanra sikerült befejezni a víz- és csatornahálózat bővítését, működik a hulladékgazdálkodás, van orvosi ellátás, gyógyszertár és 14 éve az idősek házi gondozása is megoldott.
A szolgáltatásokat már csak karbantartani és működtetni kell, a községet pedig tovább fejleszteni és szépítgetni – tette hozzá Marina Ida.
A polgármesteri hivatal 2005-ben
A polgármesteri hivatal 2018-ban
Bagos és még 13 község tagja a Berettyó-menti kistérségi társulásnak, melynek célja a földgáz bevezetése. Jelenleg megbíztak egy konzultáns céget, hogy állítsa össze a kiírást, a tendert, mert csak ezt követően pályázhatnak. Elmondható, az első lépéseket már megtették az irányba, hogy földgáz is legyen a faluban, de ez még néhány évbe belekerülhet. „Három éve két telket vásároltunk a falu központjában, az egyik telken jó lenne egy fedett tornatermet, a másikon egy multifunkcionális közösségi házat építeni, könyvtárral, információs irodával, ifjúsági klubbal, idősek klubjával és vendégszobával. Ez csak egy gondolat ebben a pillanatban, ezt át kell beszélni a képviselő testülettel, aztán elkészíteni a megvalósíthatósági tanulmányt, programot keresni, pályázatot készíteni, amivel pénzt tudunk lehívni, mert a beruházáshoz sok pénz kell, és ezt a község nem tudja teljesíteni saját alapból. Nagyon sok munka van még, olyan ez, mint a mókuskerék, ha elkezdted és egy dolgot megoldottál, kettő jön helyette. Minden napnak megvan a maga munkája, kihívása” – mondta a polgármester-asszony.
„Lassan a 4-ik mandátumom végére érek, és úgy gondolom, hogy itt az idő átadni a vezérbotot a fiatalabb korosztálynak, tehát nem indulok újabb mandátumért, de utolsó napig, amíg szolgálatban vagyok, úgy dolgozok, mintha örökké itt lennék, mert nem tudom másképp. Soha nem tudtam valamit csak félig csinálni: vagy egészen, vagy sehogy. Van öröm is, van üröm is, van megvalósulás is, van bosszúság is. Mint maga az élet...” – zárta Marina Ida polgármester-asszony.
K.M.