Környezetvédelmi finanszírozási programokat ismertetett polgármesterekkel Tánczos Barna
„Örömmel tölt el a helyi hatóságok által tanúsított érdeklődés és nyitottság a természetvédelmi infrastruktúrát célzó beruházások iránt, és biztosítom a polgármestereket arról, hogy a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium megbízható partner lesz ezeknek a projekteknek a megvalósításában. Idén – a társadalom igényeihez igazodva – új programokat is meghirdetünk mind országos, mind pedig helyi szinten. Azért, hogy minél hatékonyabban kihasználjuk a rendelkezésünkre álló keretet, javasoltuk, hogy a polgármestereket közvetlenül vonjuk be a támogatási útmutatók szerkesztésébe, amit el is fogadtak. Így akarjuk csökkenteni a bürokratikus eljárásokra fordított időt, hogy nagyobb hangsúlyt fektethessünk a kivitelezésre” – jelentette ki Tánczos Barna miniszter.
A bemutató tárgyát képezte a Környezetvédelmi Alap 15 programja, amely a helyi hatóságokat célozza, valamint az újonnan elindított támogatási projektek is:
- Helyi szelektív hulladéklerakó rendszerek – automatizált gyűjtőpontok, ideiglenes hulladéklerakók, szelektív hulladékszigetek urbánus közegben, integrált hulladékkezelő központok, nem EU-konform hulladéklerakók bezárása (2021-es költségvetés: 1,75 milliárd lej);
- A középületek energiahatékonyságának növelését célzó program (2021-es költségvetés: 1,4 milliárd lej);
- Töltőállomások elhelyezése elektromos autók számára a municípiumokban, városokban és üdülőhelyeken (2021-es költségvetés: 500 millió lej);
- A fűtési rendszerek korszerűsítésére, rehabilitálására, átszervezésére, kiterjesztésére, központosítására irányuló program (2021-es költségvetés: 100 millió lej a Környezetvédelmi Alap keretéből, 400 millió lej a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztérium költségvetéséből);
- Környezetbarát iskolai szállítás (2021-es költségvetés: 600 millió lej).
Mindezek mellett a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium régebbi, idén is meghirdetett programjai is szóba kerültek, amelyeket a Környezetvédelmi Alap bonyolít le: a klasszikus roncsautóprogram, a roncsautóprogram plusz, a bicikliutak infrastruktúrája, az elhanyagolt területek erdősítése, fotovoltaikus rendszerek kiépítése az elszigetelt háztartásokban, ökologikus közvilágítás.
Ugyanakkor Tánczos Barna miniszter ismertette azt a három pillért is, amelyek mentén a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Terv környezetvédelmi beruházásaira tesz javaslatot:
- A víz- és csatornahálózat fejlesztése;
- Az erdős területek kiterjesztése és a biológiai sokféleség megőrzése;
- Hulladékgazdálkodás, szelektív hulladékgyűjtés és körforgásos gazdaság.
A találkozók napirendi pontján volt továbbá a Környezetvédelmi Őrség és a közigazgatási-területi egységek közti együttműködés is az illegális hulladéktárolás felszámolása és megfékezése érdekében.
Végül, de nem utolsósorban, a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter a jelenlévőknek azt is vázolta, hogy a helyi önkormányzatok szintjén milyen intézkedéseket lehet hozni, amelyek a Zöld Péntek kezdeményezéshez kapcsolódnak, amelynek célja környezetbarát közlekedésre ösztönözni a lakosságot legalább péntekenként azért, hogy csökkentsük a légszennyezettséget. A Zöld Péntek program célja felhívni az emberek figyelmét a környezettudatos közlekedésre. A kampány hatására az év végére várhatóan négyből legalább három alkalmazott gyalog, kerékpárral, (elektromos) rollerrel vagy tömegközlekedéssel fog péntekenként munkába járni, és a héten legalább egy nap nemet mond majd az autójának.
rmdsz.ro