Thu. Nov 14th, 2024

Korkép és részben családi körkép Szilágyi István Kolozsváron született zilahi írónkról (III.)

Szerkesztőtársaival, író barátaival többször hazalátogat Zilahra, így ismertem én is meg Létait, Lászlóffy Aladárt, Szőcs Gézát a Híd utcai házban.

Sokszor csak átutazott Zilahon, éppen beszólt, mert vagy ment, vagy jött szilágysomlyói barátjától, Acsáditól, akivel a megyét és annak történelmi hátterét tanulmányozták. Ilyenkor tudtuk, megint valami könyvön dolgozik, de azt hogy min, abból esetleg Julika, a felesége sejtett valamit, mert nem osztotta meg senkivel, munka – írás közben tilos volt zavarni, a légy is tiszteletben kellett tartsa az alkotásra szánt idejét.

Az 1989-as váltás után az Utunk folyóirat megszűnik, kiderülnek besúgói múltak, Pista is kiábrándul pár emberből, neki is mint kiderül sokoldalas dossziéja volt a securitatenál, ő az aki az UTUNK helyett létrehozza és mint főszerkesztő vezeti a Helikon-t, ugyanakkor besegít a gondokkal sokszor küzdő Korunk-nak is.

Ugyanakkor Jucika is felnő közben, az első munkája a paplanok haza szállítása esténként.

Miután elvégzi a gimnázium 7. osztályát édesanyja be akarja adni tanoncnak varrodába, mivel a fiúnak tanulni kell, hogy a család pillére legyen, de a lány tanuljon mesterséget, amiből eltartja magát.

Ezen tervei ellen a tanári kar tagjai, Kulcsár tanár, Schultz Sára tanárnő és még páran a leányka tanulmányi és sport eredményei alapján eldöntötték, hogy tovább kell tanulnia, és ezért megszereztek neki egy ösztöndíjat, amiből még a családi megélhetést is tudta segíteni. Rábeszélték az édesanyját, hogy hagyja tanulni, így leérettségizhetett. Iskola közben is dolgozott, a gyümölcsfelvásárló központban kezdetben futárkodott, majd bár cingár lány volt, de a gyümölcsszállító szalaghoz kerül, ahol nehéz fizikai munkát végez. Egy idő múlva eszének és talpraesettségének köszönhetően besegít a telep előkönyvelésében, árumozgásának nyilvántartásában.

Érettségi után férjhez megy édesanyja beleegyezése nélkül, bár Pista hívta Kolozsvárra, hogy jelentkezzen a Közgazdaságira, de nem akarja magára hagyni édesanyjukat. Felveszik kasszásnak, és nagyon meg vannak elégedve a munkájával, amíg egy magyarellenes feljebbvalója ki nem kezdi. Ekkor a főnökei ajánlják a Posta igazgatója figyelmébe, mint egy nagyon megbízható kasszást, és ott pont üresedés lévén felveszik. Már akkor férjnél van, első gyermekeként megszületek. A harmadik gyerek születése után kerül a könyvelőségre, itt elismerést szerez, idővel a vállalat első könyvelője lesz, és az országos belső ellenőrző csoport egyik alapemberévé válik. A Posta majd Távközlési vállalattól megy nyugdíjba 38 ledolgozott év után. 

Szilágyi István, – Pista bátyám, ahogy még Kelemen Hunor is titulálja munkásságának eredményei 14 irodalmi mű, és 20 kitüntetés:

Sorskovács, elbeszélések, Irodalmi Kiadó, Bukarest, 1964

Ezen a csillagon, novellák, elbeszélések, karcolatok, Irodalmi Kiadó, Bukarest, 1966

Üllő, dobszó, harang, regény, Irodalmi Kiadó, Bukarest, 1969

Jámbor vadak, elbeszélések, Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1971

Kő hull apadó kútba, regény, Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1975

Kő hull apadó kútba, In: Letűnt világok – Két egyfelvonásos, NPI, Budapest, 1981, (Színjátszók kiskönyvtára)

Agancsbozót, regény, Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1990

Hollóidő, regény, Magvető Könyvkiadó, Budapest, 2001

Bolygó tüzek – Novellák, elbeszélések, Magvető, Budapest, 2009

Katlanváros, MMA, Budapest, 2019

Messze túl a láthatáron, MMA, Budapest, 2020

A hóhér könnyei, MMA, Budapest, 2021

Fekete Vince: Szilágyi István – Képes beszélgetőkönyv, MMA, Budapest, 2022

Távolodó jégtáblákon. Válogatott publicisztikák, szerkesztő és utószó: Márkus Béla, MMA, Budapest, 2023

Díjai, elismerései

1975 – Romániai Írószövetség Díja

1975 – Pezsgő-díj

1990 – József Attila-díj

1992 – Ady Endre-díj

1995 – Déry Tibor-díj

1998 – Getz Corporation díját

1999 – Magyar Köztársaság kis érdemkeresztje

2000 – „Románia Csillaga” Érdemrend Lovagi rangban kiemelkedő művészi eredményeiért és a művészet támogatására tett erőfeszítéseinek elismeréseként

2001 – Kossuth-díj

2002 – Magyar Irodalmi Díj (nem fogadta el) -Megosztva akarták adni, és erre azt válaszolta, , hogy Szilágyi István nem félember

2003 – Márai Sándor-díj

2008 – Székelyföld-díj

2008 – Arany János-díj

2008 – Erdély Magyar Irodalmáért Alapítvány-díj

2008 – Kölcsey-emlékplakett

2009 – Alföld-díj

2012 – Hazám-díj

2014 – A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal

2014 – A Nemzet Művésze

2017 – Prima díj

2020 – Az Erdélyért Életmű díj az RMDSZ

Adorjányi Juliánna utódaiból a családi összetartásnak is köszönhetően, és a nehézségekkel való küzdelem erőt adó hatása következtében, unokái között találunk egy írót – Szilágyi Istvánt –, egy neves szobrászt – Lugossy Lászlót –, dédunokái között orvost, mérnököt, nyelvészt, vállalkozót, oly utódokat, akikre büszke lehetne ma is. És bár nem annyira szembeötlő, de manapság is a családban megvan az összetartás, igaz ennek érdekében az ifjabb generáció tagjaiból vannak, akik megtesznek mindent a kapcsolatok ápolására, bár az idő és a távolságok nem kis akadályt gördítenek eléjük, mivel a család tagjait megtaláljuk Bukarestben, Zilahon, Magyarországon, Németországban, Wellsben, és ki tudja még merre.

Bábán Csaba Ferenc