Thu. Nov 21st, 2024

Kárásztelki meséket és mondákat tartalmazó könyv jelent meg

Kárásztelkiekről szóló könyv jelent meg nemrég Magyar Zoltán néprajzkutató, a Magyar Tudományos Akadémia tagjának tollából, nem csak kárásztelkieknek.

Faluvégi Ferenc polgármester szerint ez a legszebb kiadvány, ami Kárásztelekről készült. Sokan gyűjtöttek már a településről, de sajnos nem jutott el hozzájuk az anyag, most viszont van mit megőrizni az utókor számára, hiszen a megjelent könyv a közösséget szolgálja a jövőben. „Sajnos már nincsenek esti beszélgetések, már eltűntek a meghitt találkozások, de ezzel az írással fennmaradnak a mi kis értékeink. Talán az utolsó pillanatban vagyunk, így van mit megőrizni az utókornak” – mondja a polgármester.Magyar Zoltán | A szerző felvételeMagyar Zoltán | A szerző felvétele

A Kárásztelki mesék és mondák című könyv már a negyedik a településről szóló kötetek sorában. Az első, a Millecentenárium alkalmából kiadott füzet, Kárásztelek történelméről, múltjáról szól, szerzői Nagy Mihály Zoltán és Szabó Ödön. Két éve a templomról, a készült egy kötet a centenárium alkalmából, tavaly pedig Koszorús tanárnőnek a településhez fűződő emlékei jelentek meg.

A mostani írás egy teljesen más műfaj, több mint egy évtizede készült kutatás eredménye. A könyvbemutatón jelen lévő Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselő, a falu szülötte elmondta, nem minden, ami nem születik meg azonnal, hal is meg. Erre a legnagyobb bizonyíték ez a könyv. Az összegyűjtött anyag nem veszett el, most formát öltött a helybéliek nagy örömére. Az egykori adatközlők, kiknek egy része már nem él, elmesélték azokat a történeteket, melyekre a helybéliek büszkék. A kárásztelkiek csökönyösségét, konokságát, kitartását igazolja, hogy a nagy református tengerben megmaradt katolikus közösségnek.

Amikor a nagyváradi püspökség megszűnt, az egész egyházmegye területén csak két településen marad meg a katolikus egyházközösség, az egyik Szilágysomlyón, ahol a Báthoryak voltak, és Kárásztelken. Ez utóbbiak olyan erős öntudattal rendelkeztek, hogy az 1600-as évek elején az erdélyi diétának írt levelükben kijelentették, hogy pápista papot küldenek nekik, mert mást nem hajlandóak eltartani. Amikor az erdélyi fejedelmek többsége református volt, akkor a kárásztelkiek szembementek a világgal, és megtartották vallásukat.

A könyvről és a könyvbemutatóról részletesen a https://maszol.ro/kultura/Karasztelki-meseket-es-mondakat-tartalmazo-konyv-jelent-meg honlapon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.