Jubilált a PADIF
1999 októberétől, immár 25 éve tart Szilágycsehben a Partiumi Diákszínjátszó Fesztivál – a PADIF- sikersorozata, amely 2022-től Határtalan Diákszínjátszó Találkozó – PADIF néven kerül megrendezésre.
Mozgalmas időszak volt ez kisvárosunk kulturális életében. Bodea György szervező tanár beszámolója szerint ezekben az években 474 színjátszó csoport érkezett a városba, és összesen 7605 színjátszó diák lépett fel a PADIF színpadán a városi művelődési házban.
A Városi Művelődési Ház, a Berekenye Ifjúsági Társaság, a Szilágy Megyei Kulturális és Művészeti Központ valamint a Gherghe Pop de Băsești Technológiai Líceum szervezésében az idén október 25-27 között zajlottak a HADIT-PADIF eseményei. A szilágy megyei csoportok mellett jöttek Bihar megyei csoportok, de az anyaországból is voltak fellépők, és az idén is eljött a két román nyelvű csoport Năvodari-ról és Jászvásárról.
A csoportok előadásait a zsűri szakmailag értékelte rangsorolás nélkül. A zsűri tagjai voltak:
Nádházi-Tálas Csilla, a Derecskei Városi Művelődési Központ igazgatója, a derecskei Kótsi Patkó Minősítő Diákszínjátszó Fesztivál főszervezője.
Szabó K. István, a zsűri elnöke, Jászai Mari díjas rendező, a budapesti Színház és Filmművészeti Egyetem tanára, a székelyudvarhelyi, nagyváradi és debreceni színház volt művészeti vezetője.
Varga Sándor, színművész, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művésze.
Varga D. István, szilágycsehi magyar nyelv és irodalom szakos tanár.
Debreceni Máté, versmondó, a kolozsvári Babeș Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának hallgatója.
A bemutatott darabok sora mind tematikában mind rendezői koncepcióban színes palettán mozgott a mesei feldolgozásoktól az elgondolkodtató élethelyzeteket bemutató darabokig.
Az általános iskolai csoportok közül a Năvodari-i egy Creangă-feldolgozást mutatott be Abdul-Cair Latip rendezésében, a szilágybagosiak pedig Muszty-Dobay Ördögcsapda mesemusicalét mutatták be sikeresen, nem egyszerű feladatot vállalva. Rendezők Birtalan Beáta és Égető Lorand.
A középiskolások között a szilágycsehi Berekenye Színjátszó Csoport egy a csoport által összeállított darabot mutatott be eleven, természetes játékban, olykor diákos humorral fűszerezve és eredeti díszlet felhasználásával. Rendezők Bodea György és Varga Sándor.
A Nagyváradi Művészeti Liceum Színi-miniz csoportja egy eredeti előadással jött. Az Egy megálmodott Móricz-világ című összeállításban Móricz-művek alapján vázolták az író pályáját, művészi világát, tanórás környezetbe ágyazva. Rendező Pălcuț-Bereczki Andrea-Brigitta.
A szilágykrasznai Tinikomédiások ezúttal Frank Wedekind A tavasz ébredése című gyermektragédiában a kamaszkor, a gyermek-szülő kapcsolat problémás helyzeteire, ezek tragikus következményeire hívták fel a figyelmet, a tőlük megszokott igényes játékkal. Rendezők Ozsváth Ilona és Varga Sándor.
A jászvásári So Trupa csoport a tavalyi Goldoni-darab után az idén egy Molière-adaptációval léptek színpadra Hegyi Ana rendezésében.
Derűs, vidám perceket az idei PADIF-on a népes nagyszalontai Színarany csoport diákjai szereztek a közönségnek. Két darabbal neveztek be a találkozóra. Szép népviseletben és ízes szalontai tájszólásban, eleven, derűs játékkal elevenítették meg a népszerű Pletykás asszonyok című tréfás mese színpadi változatát. Második fellépésükön Zilahy Lajos Az előkelő utas örökzöld jelenetét mutatták be nagyon jó színpadi játékkal. Rendezőjük Gál Csilla Annamária.
A hazai csoportok mellett anyaországiak is érkeztek a találkozóra. A már ismert debreceni Sőreghy Ágnes nagy sikerrel mutatta be Kövesi Péter Argentin tangó című monodrámáját. Sőreghy Ágnes saját rendezésében az eszköztelenség erejével ható, hiteles játékával hozta elénk az egyedülálló nő világát, élethelyzeteit, az egyén és a világ olykor ellentmondásos kapcsolatát.
A békéscsabai Féling csoport tagjai viszont derűs hangulatot teremtettek a színpadon Csehov Lánykérés című tréfás jelenetével. A helyzet és jellemkomikum kihasználásával elnyerték a közönség tetszését.
A találkozón meghívott vendégekként léptek fel a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészei Mika Myllyaho: Káosz című darabjával, amely a szatmári színház, a gyulai Jurisics-vár Művelődési Központ és a Várszínház közös produkciója. A vidám, feszültségoldó elemekkel tűzdelt, mozgalmas játékban a három művész, Gál Ágnes, Keresztes Ágnes és Moldován Blanka, a ma embere létkérdéseinek összetettségét hozta testközelbe a közönséghez. Az előadást rendezte Csábi Anna.
Mint az elmúlt évtizedekben, az idén is sikeresen zárult a PADIF, amely a színpadi bemutatkozások mellett alkalmat, lehetőséget adott a szakmai beszélgetésekre is.
Elismerés a szervezőknek, a rendezvény anyagi támogatóinak:
- Szilágycsehi Önkörmányzat és Polgármesteri Hivatal
- Bethlen Gábor Alap
- Romániai Magyar Demokrata Szövetség – Communitas Alapítvány
- Szilágy Megyei Kulturális és Művészeti Központ
- S.C. RAMISA IMPEX S.R.L. – Szász Sándor-István
- S.C. SIRIUS COM S.R.L. – Horváth Zoltán-Gábor
- S.C. TITIȘAN PROD COM S.R.L. – Titișan Gábor
- S.C. PETRADOM S.R.L. – Szepesi Lóránd-József
- S.C. KULCSÁR CONF S.R.L. – Kulcsár Dezső
- S.C. JENOPAN SRL – Vicsai Jenő
- Podgoria Silvania, Șimleu Silvaniei
Varga D. István