Járd ki lábam, járd ki most!

Zsobokon, a Dr. Molnár János Gimnáziumi Iskolában különös figyelmet fordítunk a népi kultúra felértékelését, megőrzését, hagyományaink ápolását, néptáncunk átörökítését, népdalkincsünk megismertetését célzó tevékenységekre. A heti rendszerességgel három korcsoportban táncoló tanulók értékes élményekkel gazdagodhatnak a tánc révén.
A néptáncoktatás egyik fontos célja hagyományaink megőrzése mellett a magyar nemzeti tánckultúra megismerése és ápolása, ennek elsajátítása és színpadon való népszerűsítése. A gyermekek e tevékenység révén népi gyermekjátékokat, népdalokat, régi szokásokat, helyeket és embereket ismerhetnek meg, így a helyi kulturális örökség megőrzéséhez nyújtanak kiváló lehetőséget, erősítve identitásukat és közösségi érzésüket.
A néptánc segít a személyiség kibontakozásában, az önismeret fejlődésében, így még felelősségteljesebb kihívásként jelentkezik azon feltételek megteremtése, hogy a gyermekek már egész kicsi kortól közelebb kerüljenek ehhez a hagyományos világhoz.
A tánc közösségteremtő, összetartozás érzését keltő ereje is letagadhatatlan, így a projekt során szerzett tapasztalatok és élmények hozzájárulnak a közösség kulturális fejlődéséhez is.
A program megvalósulásáért köszönetünket fejezzük ki a Zsobokért Kulturális Egyesületnek, hogy célkitűzésének értelmében támogatja identitásformáló tevékenységünket. Hálásak vagyunk a Bethesda Gyermekotthon vezetőségének is, hogy biztosítja a próbák helyszínét, a megfelelő körülményeket. Dezső Ákos és Dezső Eszter koreográfusoknak is köszönjük a velünk való törődést, fejlesztést.
Főtámogatónk, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. felé is tolmácsoljuk köszönetnyilvánításunkat pályázatunk pozitív elbírálásáért, hiszen a finanszírozás összegéből a program sikeres lebonyolításához és a táncosok kényelmes munkavégzéséhez táncoscipőket és kalapokat vásároltunk. A résztvevők számára ezek a kiegészítők nemcsak a táncélményt növelik, hanem a hagyományok autentikus megjelenítésében is kulcsszerepet játszanak. A táncoscipők biztosítják a megfelelő mozgáskomfortot, míg a kalapok a népi viselet szerves részét képezik.
A munka folytatódik, céljainkat tovább szőjük. Az Örökség Néptánccsoport legnagyobb tagjainak kiegészítői már személyes használatba kerültek, tervezzük, hogy a kisebbeket is megörvendeztetjük minőségi karaktercipőkkel a magyar néptánc gyakorlásáért, melynek szeretete mindenképpen egy különleges közösség tagjává emeli az embert.
Gál-Iankó Katalin,
Magyartanár, pályázatfelelős