Iskolakezdés Zsibón
Az új tanév kezdetét illetően még elég bizonytalan a helyzet, az iskola megpróbált az adott körülményeket figyelembe véve minél jobban felkészülni a tanulók fogadására. Minden osztályteremben megtörténtek a szükséges munkálatok ahhoz, hogy megfelelő higiéniai feltételek között térjenek vissza a diákok az iskolapadokba – tájékoztatott Csatlós Sándor, a Zsibói Octavian Goga Műszaki Líceum aligazgatója.
,,Új padokat rendeltünk öt tanterembe, amik lehetővé teszik a fizikai távolságtartást a tanítási tevékenységek során. Minden osztályteremben lehetőség van az órák valós időbeli közvetítésére, azon diákok számára, akik nem lehetnek az iskolában. Iskolakezdésig minden pedagógus számára továbbképzést szervezünk az online tanítás módozatáról, a Google Classroom és Microsoft Teams platformok bemutatásával és alkalmazásával az iskolai tevékenységek keretében.
Jó hírnek számít az, hogy a helyi tanács jóváhagyta a 13.218.319,31 lej értékű beruházást az iskola korszerűsítésére és egy új sportterem építésére. A finanszírozást az Európai Unió által meghirdetett 2014-2020-es Regionális Operatív Program keretében, az oktatási infrastruktúra javítását elősegítő 10. prioritási tengely biztosítja. Remélhetőleg a munkálatok még az idén elkezdődnek.
A magyar oktatást illetően, a magyar tagozat az Octavian Goga Műszaki Líceum keretében működik. A 90-es évek óta gyengélkedő magyar oktatás egyre nehezebb időket él meg. Két összevont osztállyá zsugorodott a 11 gyerekből álló elemi oktatás, de nem jobb a helyzet középiskola szinten sem, ahol 8 gyerekkel működik egy összevont osztály. Az utóbbi években egyre nehezebben lehet meggyőzni a kisiskolások szüleit, hogy magyar tannyelvű összevont osztályba írassa be gyermekét. Bizonyított tény, hogy ennek az oktatási formának is van előnye: kevesebb gyerekkel többet foglalkozhat a pedagógus, így amelyik tanulni akar, az ugyanolyan szintet érhet el, mint a különálló osztályok nebulói. Bizonyosság erre a nyolcadikat végzett tanulók vizsgaeredményei és az a tény, hogy a kolozsvári vagy zilahi magyar líceumokban tovább tanuló gyerekek nem hoztak szégyent egykori iskolájukra. A gyereklétszám hiány ellenére mindig születtek kiváló eredmények is. Az évek folytán a zsibói gyerekek megállták helyüket a különböző tantárgyversenyeken és tehetséggondozó versenyeken.
Számos kimagasló eredményt tudhat magáévá az maroknyi zsibói magyar gyerek és az őket felkészítő lelkes pedagógus, akik rendszeresen készülve vállalták a megmérettetést Erdély más iskoláinak diákjaival” – ismertette az aligazgató.