Thu. Nov 21st, 2024

Hogyan tovább érettségi után?

A legtöbb helyen július 12 és 17 között, online lehet jelentkezni egyetemi oktatásra, azonban még mindig van olyan végzős diák, sikeres érettségivel, aki nem döntötte el, hogy hová szeretne menni tovább tanulni vagy hogy egyáltalán akar-e.

Ha megkérdezzük ennek okát, akkor a gyerekek általában az oktatást hibáztatják, és egy olyan órát hiányolnak az órarendből, ami segítene felfedezni képességeiket, illetve útmutatást adna a jövő döntéseihez, az oktatóktól tanácsokat és javaslatokat várnának, aminek segítségével megismerhetnék önmagukat. De valóban ez lenne a legjobb módszer? Valamelyest ez a megoldás is segíthetne, azonban a szülők felől érkezhet a legtöbb támogatás, hiszen ki, ha nem ők tudják a legjobban, hogy milyen adottsága van a gyereknek.

Nem feltétlenül kell egyetemi oktatásban részt vennie annak, aki csak azért jelentkezne, mert osztálytársai, barátai vagy szülő nyomására adná be papírjait, ,,jó, ha van egy diploma a kezedben/kezemben” címszóval. Rengeteg képzés és más lehetőség van arra, hogy az ember megtalálja a testhezálló munkát, amit szeret is csinálni huzamosabb ideig, vagy akár élete végéig.

A lényeg, hogy valahol el kell kezdeni, és nem kell félni az újrakezdéstől sem. A XXI. századi ember egyik nagy problémája a kapunyitási pánik, ami rengeteg végzős iskolást és egyetemistát érint, a ,,nem tudom mihez kezdjek magammal” problémája, valamint az otthon elhagyásától való félelem sodorja egy-egy rossz döntés felé az embert. A hibáktól azonban nem félni kell, hanem tanulni belőlük, és merni kell változtatni, ha egy olyan életet élünk, ami már nem a miénk, de a leglényegesebb, hogy egyáltalán tudjunk, merjünk elindulni valamilyen irányba.

Megyesi Helga