Fri. Oct 18th, 2024

Hagyományőrző családi nap Szilágylompérton

„… a fényt tulajdon árnyéka emészti el, a hagyományt önmaga látszata, a konvenció (…). Ezért súlyos tévedés összetéveszteni a magyar nemzeti hagyományt a bő gatyával, meg a múlton való kesergéssel… A hagyomány nem magánügy: a közösségben képes csak elevenné válni.”

Immáron második alkalommal szervezték meg Szilágylompérton a Hagyományőrző családi napot szombaton, október 12-én.

Az eseményen tiszteletét tette Seres Dénes, parlamenti képviselő és az RMDSZ Szilágy megyei szervezetének elnöke, Dr. Kovács Irénke szenátor asszony, Dari Tamás Szilágy megye főispánja, Szilágyi Róbert István Szilágy megye tanácsának alelnöke, Simonfi Mária megyei tanácsos, községünk polgármestere Dombi Attila-János, Kovács Tibor alpolgármester, Berki Edith az RMDSZ sarmasági szervezetének elnöke, Tóth Ádám művelődési alelnök, helyi tanácsosok és természetesen az ünnepelni vágyó közösség.

A szervezők idén is színes programkínálattal készültek kicsik és nagyok számára egyaránt. Szombat délelőtt kézműves- és sporttevékenységekkel csalogatták a legkisebbeket és a fiatalokat egyaránt. Az óvodáskorúak számára Orosz Andrea óvónő készült szórakoztató népi játékokkal, többek között megmutatta kis érdeklődői számára, hogy egy olyan hasznos tevékenység után, mint a kukoricafejtés, milyen szórakoztató játékok várják őket a megmaradt kukoricacsutkából, azaz a csusznyából. Ezt követte különböző magvakból készült dísztárgy készítése, különböző pecsételési formák megismerése stb.

Az általános iskolásoknak sem lehet okuk panaszra, Tóth Tímea tanítónő gyöngyfűzésre és karkötő készítésére tanította a gyerekeket, Péli Ella a horgolás/varrás rejtelmeibe vezette be őket. Ez idő alatt pedig Süle András a fafaragás mesterségét népszerűsítette a helyi fiatalok körében. Gál Dávid, a helyi általános iskola egyik torna tanára pedig különféle vetélkedőkkel hozta formába a fiatalokat, a bátrabbak pedig Bogya Árpád helyi református lelkész segítségével kipróbálhatták az íjászatot is. Természetesen a falatozás sem maradhatott el, amit Süle Melinda tanárnő és Szabó Éva tanítónő segítségével állítottak elő a lányok és fiúk, hagyományos kis-kürtőskalácsot sütöttek, amely nagy sikert aratott!

A délutáni programra való tekintettel pedig Demjén Irénke fodrásznő a hajfonás csínját-bínját mutatta be a leányoknak, amely a felvonulás idején párta helyett ékül szolgált azok fején.

A délutáni programsorozatot a szüreti felvonulással kezdték. Előző évben nagy érdeklődés övezte, amely idén sem maradt el, a helyi kultúrotthon előtt népviseletben sorakoztak kicsik és nagyok egyaránt. Akadt köztük olyan is, aki kivételesen erre az alkalomra készíttette el öltözetét. Egy idegen számára bizonyára úgy festett volna e látvány, mintha időutazásban lett volna része és a múltban járna, ahol minden férfi vasalt csizmában, virágos lájbiban, és mintha minden nő a maga varrta viseletében díszelegne.

A felvonulók kreativitását most sem kellett félteni, lószekér, traktor, utánfutós és platós járművek hada egészítette ki az eseményt, a bátrabb legények lóháton ülve. A Royal zenekar kíséretében még hangosabbá, színesebbé vált a hívogató. A felvonulás idején számos, Szilágylompérton jellegzetes dal hangzott el, de ezek mellett természetesen közismert népdalokat is megszólaltattak.

A fület és szemet gyönyörködtető látványért a falu népe sem volt hálátlan, egy-egy kapualjban finomságok és szomjoltó italok várták a megfáradt hívogatókat, akik ezáltál hírét vitték az esti programsorozatnak is – előadások és szüreti bál várt mindenkit, kivétel nélkül!

A hívogató célba ért. A hat órától kezdődő kulturális programsorozatot telt ház várta.

Népdalokat adott elő Keresztes-Andrei Zsófia és Gál Natália, majd Székely Gyula, az RMDSZ szilágylompérti szervezetének elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, többek között elmondta, hogy „A hagyományok továbbadása volt a cél, amikor a délelőtt folyamán gyermekeink és ifjaink az iskolában hagyományos kézműves foglalkozásokon vettek részt. […] Gyermekeink megtanulják, eltanulják, és tovább viszik, vagy akár évek múlva újraélesztik, ha hamvadna a hagyományőrzés parazsa. Köszönjük elődeinknek, hogy volt mit tovább adnunk. Köszönjük, hogy volt kitől és volt mit tanulnunk. Köszönjük kortársainknak és ifjainknak, hogy csatlakoztak a kezdeményezéshez, hogy volt hajlandóságuk részt venni a szervezésben, a megvalósításban. Örülünk annak, hogy a falu elszármazottai is velünk ünnepelnek ma, és nem feledték el, hogy hol vannak a gyökereik. Hiszen rólunk van ma szó. Rólunk, mindannyiunkról, akik ebben a közösségben éltünk vagy élünk együtt. Rólunk, akik saját hagyományainkkal színesebbé tehetjük Szilágyság és Erdély kultúráját. Ezért, hadd fejezzük ki hálánkat községi és megyei vezetőinknek is, akik eszmei és anyagi támogatásukkal mindig mellettünk állnak. Részt vesznek ünnepeinkben és mindennapjainkban itthon, és képviselnek minket országos szinten is.”

Seres Dénes képviselő is köszöntötte az ünneplő közönséget „ez a mai nap hozza dalait, énekeit az elmúlt időknek – kicsit közelebb hozzuk a múltat a jelenhez. Nagyszerű az is, hogy itt láthatjuk a szüleink, nagyszüleink munkáját, a szőtteseiket, varrottasaikat, hiszen ezek a mi kultúránkat, hagyományainkat jelentik. Akkor marad meg a nemzet, amikor a fiatalok úgy viselik a népviseletet, mint ezelőtt negyven-ötven évvel, amikor ugyanazokat az énekeket énekelik és ugyanazokat a táncokat táncolják, amelyeket hajdanán mi is. Ez a mi hagyományaink és kultúránk megélése, a megmaradásunk záloga.” Továbbá a képviselő úr megköszönte a helyhatósági választásokon a helyi közösség példátlan hozzáállását és arra kérte őket, hogy a novemberi választásokon is hasonlóképp cselekedjenek, hiszen létfontosságú a magyar nemzet számára, hogy erős képviselete legyen a megfelelő helyen.

A köszöntések után két ropogós néptánc következett, amelyet a szilágylompérti Kéknefeljcs Néptáncegyüttes idősebb csoportja mutatott be, felkészítőjük Keresztes Balázs és Keresztes-Andrei Emese. Mezőségi táncot adott elő a sarmasági Illegetők Néptáncegyüttes, felkészítőjük Bai Attila, majd megmutatta közel négy éves tevékenységének eredményét a Sarmasági Illegetők Néptáncsoport hangszertagozata is, felkészítők Major Arnold és Bai Attila. A tánc pörgését Erdei Vivien hangja váltotta fel, népdalokat hallhattak tőle. A Kéknefeljcs néptáncegyüttes ifjai is színpadra álltak, szilágysági táncot láthattunk tőlük. Az Illegetők több éves tapasztalatukkal álltak elő a kedves közönségnek, amikoris szívvel-lélekkel bemutatták, ők szatmári táncokat is tudnak! A kulturális programsorozatot a Kéknefelejcs színes, kalotaszegi tánca zárta, majd ezt vacsora követte. Balog Attila és Dakó József „Öcsi” most sem valltak szégyent, több mint kétszáz embert láttak vendégül messze híres bográcsosukból!

A Hagyományőrző családi napot hagyományos szüreti bál zárta, ahol a talpalávalót a Royal együttes húzta. Az estét még ünnepélyesebbé varázsolta a tűzijáték, amely a Sarmasági Polgármesteri Hivatal jóvoltából valósulhatott meg.

A szervezők elmondták, hogy egy nagyon jól működő csapat alakult ki szűkebb és tágabb körben is. Nehéz lenne mindenkit külön név szerint említeni, hiszen mindenki valamilyen formában hozzájárult ahhoz, hogy egy sikeres, eseménydús nap alakuljon ki- közös siker ez!

Köszönet illeti mindazokat, akik részt vettek a szervezésben, a készülődésben, ki-ki a maga módján, de köszönet illeti a falu közösségét is, hogy fogadták a hivogatókat egy-egy tálca finom süteménnyel, finom szilágylompérti borral illetve részt vettek és figyelemmel kísérték az előadásokat is, hiszen önmagában véve a szervezői csapat munkája mit sem ér, ha nincs kinek megszervezni egy ilyen alkalmat!

Továbbá köszönet illeti Dombi Attila-Jánost, Sarmaság Község polgármesterét, Kovács Tibor alpolgármestert örökös támogatásukért, hogy megteremtették a helyet, amely a közösségi lét fő alapkövévé vált, illetve köszönet jár az RMDSZ Szilágy megyei és helyi szervezetének is támogatásukért!

Székely Anetta