Fri. Nov 22nd, 2024

Gyermeksorsok: sok ezer bántalmazott kiskorúnak jelenti az újrakezdést a szociális rendszer

A pandémia idején jelentősen nőtt a fizikai bántalmazás és a szexuális bántalmazás, amelyeknek áldozatai főleg gyermekek. Jelenleg több mint 45 000 kiskorú él úgynevezett rezidenciális központokban országszerte. A bejelentések alapján az országban 2021 első három negyedévében 131 gyermeket bántalmaztak, 47 fizikai abúzus, 13 szexuális visszaélés, 13 érzelmi zsarolás, 56 elhanyagolás és két szexuális kizsákmányolás történt.

A múlt héten a szenátus vizsgálóbizottságot hozott létre a rezidenciális központokban (családtípusú és gyermekközpontok) kiskorúak ellen elkövetett visszaélések kivizsgálására. A jövőben a bizottság feladata feltárni az intézményekben előforduló ilyen jellegű cselekedeteket, a gyermekek ellen elkövetett szexuális és fizikai bántalmazásokat, zaklatásokat, valamint a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) vezetőinek és alkalmazottainak kihallgatása, az elkövetők felelősségre vonása.

Kovács Irénke szenátor a Maszolnak elmondta, hogy Milaș Cornelia, a Szilágy Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetőjének tájékoztatása szerint az elmúlt években sok bántalmazottat fogadtak, de a Szilágy megyei rezidenciális központokban nem volt visszaélés. Ez év január végén 585 gyermek, fiatal, anya-gyermek szerepelt a nyilvántartásukban, akiknek megfelelő szociális szolgáltatást nyújtanak. Ezek közül 129-en családi házban nevelkednek, többségük 10-17 év közötti, de gondozásban van néhány hónapos csecsemő is. Az itt lakók számára szállást, egészségügyi ellátást, érzelmi támogatást, tanácsadást, rehabilitációt, oktatást biztosítanak, és megfelelő körülményt a szocializációra, szabadidő eltöltésre, iskolai, munkahelyi integrációra.

Néhány példa a több száz eset közül

G.F. 2018. május 11-én került a sürgősségi befogadó központba, ahol az apja ellen büntetőfeljelentést tettek, mert szexuálisan bántalmazta kislányát. A gyermek számos pszichológiai tanácsadáson, egyéni és csoportos terápián, szociális és szabadidős tevékenységeken vett részt, beíratták az iskolába, magatartását naponta figyelemmel kísérik, és heti rendszerességgel egyéni beszélgetéseken vesz részt. A nővérével tartja a kapcsolatot, az ünnepek alatt meglátogatja családját.

Az elmúlt három évben jelentős fejlődés vehető észre a kislányon, nagyon jó iskolai eredményei vannak, jól érzi magát a központban, kötődik a személyzethez és az intézményben lévő gyermekekhez, vidám, jókedvű és kommunikatív. Szívesen vesz részt a központban és az iskolában végzett valamennyi tevékenységen. Elmondható róla, a központban pozitív változást értek el nála.

A szenátor kiemelte, a legnagyobb gondok már otthon, a családban jelentkeznek, még mielőtt a gyermek a szociális intézmények valamelyikébe kerülne, mert bántalmazzák őket, traumatizáltak, elhanyagoltak, és olyan „sebeket” hordoznak, amelyekből nagyon nehezen vagy talán soha nem gyógyulnak ki. A felelős mindezért pedig elsősorban a bántalmazó, de felelősséggel tartozik az a személy is, aki tud a visszaélésekről, de nem tesz ellene semmit, legyen az a gyermek hozzátartozója, rokona, pedagógusa, háziorvosa vagy az önkormányzat illetékesei.

A bántalmazott gyermekek sorsáról részletesen a https://maszol.ro/belfold/Gyermeksorsok-sok-ezer-bantalmazott-kiskorunak-jelenti-az-ujrakezdest-a-szocialis-rendszer honlapon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.