Fapumától a country Amerikáig
Interjú a The Food Boutique vezetőivel
Sarmaság Szilágy megye egyik legnagyobb és legforgalmasabb községe. Sok községgel ellentétben itt szinte minden megtalálható: líceumi és szakoktatás, bank, szupermarketek, kisebb–nagyobb „mindenes” üzletek, panziók, éttermek.
Mégis akkor mi visz rá valakit, hogy egy olyan településen, ahol 5-6 gyorsétterem (és nem csak) megtalálható, nyisson egy büfét?
Fórizs Tamással és Fórizs Györggyel beszélgettem, hogy erre a kérdésemre választ találjak.
Székely Anetta: Nektek már régebben is volt egy vállalkozásotok, büfétek, igaz? Milyen kínálattal próbáltatok betörni ezen a piacon?
Fórizs Tamás: Igen, volt Sarmaság kijáratánál egy úgynevett “Üvegtrigris”, amit sokan úgy neveztek el, hogy “Fapuma”, mint a filmben.
2018-ban indult el a vállakozás és 2019-ben, mondhatni az év negyede körül véget is ért. Nem volt igazából jó helyen, ezért bezártam. Hosszútávú terveim is voltak vele, rendezvényekre is készültem, Sarmasági napok, egyéb falunapok, események stb. Viszont ez meghiusult, így hát tovább adtam a büfét, a céget fagyasztottam.
2021 elején úgy döntöttünk a bátyámmal, hogy újra megnyitjuk, újra gondolva, új ételekkel és nem csak – a régiek közül is megmaradt néhány a jelenlegi kínálatban. Újdonságként bekerült a csülök, a grillcsirke. Hamburger, cheeseburger megvolt, amerikai hotdog és amerikai hamburger. Ezekbe nem teszünk bele akármit, hanem igyekszünk a minőségre törekedni, minőségi anyagokból dolgozunk professzionális gépekkel.
SZA: Maga az egész büfé stílusa, amerikai stílus, amely nem csak az ételekben mutatkozik meg. Tehát akkor ezt fenntartjátok mindenben?
FT: Nemcsak ételekben “mentünk át Amerikába”, hanem kinézetben is igyekeztünk azt a vonalat hozni. Próbáltunk egy ilyen “Country feelinget” összehozni, ami elég szépen ki is alakult. A fát mindenki szereti, mi is, ebből inspirálódtunk, de persze szeretnénk ezen a szinten is fejlődni, fejleszteni bel- és kültéren is. Ezek mellett természetesen még nagyon sok tervünk van, sok minden vár megvalósításra.
SZA: Mesélnél arról, hogy maga az ötlet, hogy büfét nyiss, honnan jött? Hiszen Sarmaságon hasonló jellegű gyorsétterem már található.
FT: Mivel vendéglátói szakközépiskolát végeztem, ennek köszönhetően sok országban, étteremben, konyhán, nemzetközi konyhát is beleértve megfordultam. Mindigis szerettem ebben a térben mozogni és ez mai napig így van.
Lényegében, ami igazán megfogott az a grill része, ez érdekelt inkább, de az olasz, japán vagy akár a magyar konyha is érdekelt. Persze időközben voltak kitérések, dolgoztam más iparágban is valahogy mégis sikerült visszatérnem az ételekhez, a konyhához, mert mégis ez volt az, ami igazán érdekelt. Ez az én világom. Igazából volt egy időszak, amikor azt mondtam, hogy kész, nem kérek ebből többet. De hencegés vagy nagyzolás nélkül úgy tértem vissza a konyhába, hogy elhatároztam magamban, hogy csak saját magamnak, másnak többé nem szeretnék és nem fogok dolgozni.
SZA: Ezt a büfét egyedül vezeted vagy ketten a bátyáddal, megosztva a munkát?
FT: A vezetés fele fele arányban működik, tehát megosszuk egymás között a munkát. A bátyám ötlete volt a hely, ő talált rá erre a kis épületre, én pedig hozzá adtam a többit, „fűszereztem”.
SZA: Mit gondolsz, mi az amiben ez a hely más, miben tudtok többet adni az embereknek, mint egy hasonló kínálattal rendelkező gyorsétterem? A menütökben megtalálható pl a shaorma/gyros, miben más ez?
FT: Lényegében ez a hús, amivel mi dolgozunk, visszatérve shaorma/gyros, ki hogyan ismeri, ezt egy olyan beszállítótól kapom, amely konkrétan török cég. Bukaresti székhelyű cég és az egész országba szállít. Első osztályú alapanyagot kapok, a fűszerezés is egyedi, csak ők készítik ezt, amelyben tényleg megvan az az igazi török ízvilág. Ez nem egy harmadosztályű fűszerezés. Megpróbáljuk kihozni belőle a maximumot, ezt az ízvilágot egy zöldséggel sem lehet kompenzálni vagy egy szósszal, ha eleve a húsnak a fűszerezése és a minősége nem megfelelő.
SZA: Akkor megpróbáltok egy kis autentikus ízvilágot is teremteni és az ételeket minél eredetibb ízvilággal, ízesítéssel kínálni, nem?
FT: Mondhatni igen, viszont ahogy említettem, számunkra fontos, hogy minőségi alapanyagokkal dolgozzunk és szeretnénk ezután is így dolgozni, egy vendéget sem akarunk elveszíteni, hanem megtartani illetve mégtöbbet a magunkénak tudni.
SZA: Ha már itt tartunk, hogy próbáljátok a vendégeket megtartani, illetve újakat is bevonzani, akkor gondolom szeretnétek bővíteni a helyet/kínálatot is egyaránt.
FT: Igen, szeretnénk egy teraszt is az épület mellé. Most is van egy kis 3 asztalkás teraszunk, de ez kevées, szeretnénk több ülőhelyet biztosítani a vendégeink számára. Ez még a jövő titka persze, hogy mikor sikerül megvalósítani, a közeljövőben vagy esetleg kicsit a távolabbiban.
SZA: Mennyire volt problémás a helyszín megtalálása?
FT: A helyszín kíválasztása nem volt túlságosan nehéz, inkább a kivitelezés. A főút mellett gondolkodtunk, volt is egy hely, amit kinéztünk, de végül nem sikerült megegyezésre jutni a tulajjal. Aztán időközben rátaláltunk erre a helyre és ennél maradtunk. Úgy gondolom, hogy ezt nagyon jól elkaptuk. Szerencsére a tulajjal/tulajokkal is sikerült megegyezni, így semmi akadálya sem volt, hogy itt nyissuk meg a kis vállakozásunkat. 120 m2 területet kaptunk összesen, 30m2 beltér és a megmaradt szabad területre szeretnénk majd bővíteni a teraszt.
SZA: Mit takar a terjeszkedés még?
FT: Kiszállításunk is lesz szeptembertől, reméljük, hogy a helyszíni fogyasztás mellett sokan fogják ezt a módját is választani annak, hogy megvásárolják az ételeinket.
Ezek mellett jelen vagyunk a közösségi médiában is, instagramon és facebookon is. Ezeken a felületeken is próbáljuk megmutatni magunkat, igyekszünk érdekes, hasznos információkat megosztani.
SZA: A boltot ketten vezetitek a bátyáddal, ketten készítitek az ételeket és ketten árultok, nem szeretnétek bővíteni a csapatot?
FT: De igen. Két embernek váltás nélkül nagyon nehéz és fárasztó, épp ezért szeretnénk a csapatunkat bővíteni egy kedves, taplraesett, gyorsan tanuló személlyel!
SZA: Hogyan történt a névválasztás? Miért éppen The Food Boutique?
FT: Igazából először fix helyet szerettem volna nyitni és nem büfékocsit, de valahogy a boutique név, igazán tetszetős volt, de mostanra mint kiderült, nincsenek véletlenek, az épület előzőleg egy ruhás butikként üzemelt, de ételekben is helyét találja ez a megnevezés.
SZA: Aki a The Food Boutique ételeit szeretné megkóstolni, mikor talál itt benneteket?
FT: Minden nap reggel 9 órától délután 17 óráig van a program, viszont abban az esetben, ha időben szólnak, akkor tovább is nyitvatartunk.
SZA: A bürokrácia mennyire nehezítette meg a dolgotokat?
FT: Nincs ezzel gond és szerencsére nem is volt, különösebb probléma nélkül sikerült minden engedélyt kikérni. Reméljük ezután sem lesz semmi gond, de ha mégis, akkor igyekszünk helytállni és megoldani mindent.
SZA: Mennyire számít nektek a visszajelzés, a vásárlók véleménye?
FT: Szoktunk egy úgynevezett „checkbacket” kérni, amikor a kliens elfogyasztotta az ételt vagy esetleg visszatér hozzánk, mindig megkérdezzük mennyire volt elégedett, milyen volt az étel. Ugyanúgy tekintünk a negatív véleményekre is, mint a pozitívakra, hiszen a negatív vélemény is vélemény! Hála Istennek negatív véleményt eddig még nemigazán kaptunk.
SZA: Egy visszatérő vendégtől nagyobb pozitív vélemény nem is igazán lehet!
FT: Ez teljesen így van!
SZA: Nálatok, még van egy családi vállalkozás, ami hosszabb ideje működik, a cukrász műhely. Lehet esetleg számítani arra is, hogy a grillezett ételek mellett egy finom desszertet is elfogyaszthatunk?
FT: Sajnos van egy törvény, amely kimondja, hogy grillezett/sült/főtt ételekkel nem lehet egy térben a desszeret, ami magába foglalja úgy a süteményt is, akár a fagylaltot is. Van egy olyan lehetőség, hogy ha bővülünk és sikerül megépítenünk a teraszt, akkor egy hordozható hütőt minden reggel kiteszünk, majd friss süteményekkel feltöltjük.
Másrészt olyan édességeket, amelyeket akár egy élelmiszerboltban is megtalálhatunk, pl: csokoládé, nápolyszelet stb, nem szeretnénk árusítani, mert nem függ össze a mi „cégpolitikánkkal”, elképzeléseinkkel.
Addig, amíg várnunk kell a bővülésre, nagyon szívesen kiszolgáljuk az érdeklődöket azzal, amink van, és az ételeink mellé különböző üdítőitalokkal tudunk szolgálni, illetve felnőtt vendégeink alkoholos italokból is válogathatnak.
SZA: Ha kicsit megtehetnéd, hogy elrugaszkodj a valóságtól, félre téve minden zavaró tényezőt, világjárványt, hogyan tudnád elképzelni magatokat, a vállalkozásotokat 2-3 év távlatából?
FT: Ha sikerül bővülnünk a kiszállítással és a terasszal, már jók leszünk, egy része meg is valósult az elképzeléseinknek! Bízunk benne, hogy a helyszínválasztás a későbbiekben is segítségünkre lesz, mint már említettem központi részen sikerült helyet találnunk, ettől központibb már csak az lenne, ha a Polgármesteri Hivatal udvarán állítottuk volna fel a büfénket! A reményeinket tovább fokozza az is, hogy egy ideje hetente kétszer van piac Sarmaságon, szerdán és szombaton, ezek által is rengeteg ember fordul meg a faluban, és a többség előttünk is elmegy, ha szerencsénk van, nagy részük be is tér hozzánk!
Visszatérve a kiszállításra, ezt nem csak Sarmaságon szeretnénk kivitelezni, hanem a környező falvakat is szeretnénk lefedni, ezáltal bővíteni a fogyasztói körünket. Sajnos egyre inkább hallani, hogy közeledik a vírus negyedik hulláma, ha ismét arra kényszerítik a vendéglátóipari vállalkozókat, dolgozókat, hogy bezárjanak, reméljük, hogy nem kell teljesen és legalább a kiszállítással fent tarthatjuk az éttermünket, azt, amibe már olyan sok időt és energiát befektettünk.
A jövőre nézve azt megígérhetjük, hogy igyekszünk fejlődni, oda figyelünk a vásárlóink véleményére, illetve ha különlegesebb kérésük van, megpróbáljuk azt teljesíteni is, amennyiben az módunkban áll.
SZA: Tudom, hogy nem lehet mindent egyszerre, de mi van azokkal, akik esetleg bizonyos ételallergia miatt nem ehetnek az általatok készített finomságokból? Vagy aki vegetáriánus, netalán vegán? Szeretnétek-e nyitni effelé?
FT: Természetesen gondoltunk azokra a személyekre is, akik különböző okoknál fogva nem ehetnek az ételeinkből, viszont csak pár hét telt el, még nem sikerült minden elképzelést megvalósítanunk. De ahhoz, hogy ez létrejöjjön, komoly felkészülés szükséges és külön felszerelés ezeknek az ételeknek az elkészítéséhez, hiszen nem szeretnénk senkit sem becsapni és megbetegíteni sem, szeretnénk odafigyelni a glutén-, laktózérzékenyekre is, illetve a vegetáriánus és vegán életmódot folytatókra is, de ehhez idő kell.
SZA: Beszéltünk már arról, hogy jelen vagytok a közösségi médiában, ezeken a felületeken milyen tartalmakat osztotok meg? Nyitás előtt pl láttam, hogy különböző teaser-eket, figyelemfelkeltő tartalmakat osztottatok meg.
FT: Igen ez így van, próbáltunk már a legelejétől jelen lenni ezeken a felületeken is. Még fejlesztés alatt állnak az oldalaink, de ami jelenleg megtalálható az a kínálatunk, fel van töltve egy menü, ahol minden információ adott az ételekről, mindegyik étel neve alatt fel van tüntetve az, hogy mit tartalmaz és emellett az ára is.
Megtalálható a nyitvatartásunk, pontos címünk, a vendégeink a google térképen is megtalálnank és ami az egyik legfontosabb, hogy saját ételeinkről készült fényképeket is megosztunk, hogy az emberek lássák is, hogy mi az, amit elfogyaszthatnak.
Próbálunk napi szinten tartalmakat megosztani a követőinkkel, akár történet, akár feltötött fénykép formájában, hogy a vendégeink ne maradjanak le arról, hogy mennyi finomság várja őket!
SZA: Honnan jött maga az ötlet, hogy ide és mégis mit nyissatok?
Fórizs György: Már jó ideje forr bennem, hogy csináljunk valami változatosabbat az ételkínálat terén, valami olyat, ami még itt nincs, de van is, legyen kicsit másabb. Már három évvel ezelőtt elkezdtük a kis vállalkozásunkat, de bizonyos okok miatt, amelyeket már Tamás is elmondott, egy időre be kellett szüntessük az üzletet.
Az lenne a célunk többek között, hogy megmutassuk, hogy lehet ezt kicsit másképp is csinálni. Szeretnénk terjeszkedni, bővülni mint kínálat, úgy hely terén is.
SZA: Miben szeretnétek mást nyújtani a vásárlóknak, mint egy hozzátok hasonló gyorsétterem? Mivel szeretnétek kitünni a tömegből?
FGY: Szeretnénk 100%-ban minőségi ételeket nyújtani a vásárlóknak, épp ezért törekedünk arra, hogy minőségi termékekkel, alapanyagokkal dolgozzunk, legyen szó sültekről, kész termékekről. Persze még idővel eldől, hogy mennyire tudjuk bővíteni a kínálatot.
SZA: Helyszínt szeretnétek-e váltani? Vagy mindenképp megtartanátok ezt, ha már központban található?
FGY: Ha visszatérünk a kezdetekhez, elmondhatom, hogy nagyjából napi szinten elmentem emellett a hely mellett, ugye régebben, pár évvel ezelőtt itt egy ruhás üzlet állt, a bezárása óta üresen állt az épület, de valamiért sosem akadt meg a szemem rajta, nem vettem figyelmbe. Volt egy másik helyszín, ahol hónapokon keresztül folyt a tárgyalás a tulajjal, de sehogysem tudtunk dűlőre jutni, nem sikerült megegyeznünk. Aztán a megbeszélés utolsó napján újra elmentem emellett a hely mellett, üres volt a parkoló is, és felfigyeltem rá. Elhatároztam, hogy beszélek a tulajjal, lássuk sikerül-e megegyezni, egyáltalán kiadó-e a hely. Annak ellenére, hogy maga a terület és az épület két külön néven szerepel, sikerült mindkét tulajjal egyességet kötnünk, így már csak az ízlésünk után kellett formálnunk mindent.
A közeljövőben szeretnénk bővülni egy terasszal, ahogyan ezt Tamás is elmondta. Fedett, zárt teraszt szeretnénk, ahová akár a hidegebb időben is kényelmesen be lehet ülni. Nem szeretnénk teljesen elvenni a parkoló helyét, néhány autó így is el fog férni.
SZA: A tavalyi év kellemetlensége, a Korona vírus okozta járvány szinte kivétel nélkül mindenkit váratlanul ért. Titeket mennyire befolyásolt a döntésben, hogy tényleg most kellene belefogni egy mondhatni új vállalkozásba?
FGY: Megmondom őszintén, hogy ez megfordult a fejemben, de ahogy elkezdtünk dolgozni, láttuk, hogy enyhülnek kicsit a megszorítások és annak ellenére, hogy közeleg a negyedik hullám, reménykedünk, hogy nem gátolnak meg a nyitvatartásban, sőt, még abban is ki tudunk egyezni, hogy csak kiszállítás legyen, így ki tudnánk szolgálni a vásárlóinkat.
Természetesen meglátjuk, hogy mit hoz a negyedik hullám.
Igazság szerint, szeretjük feszegetni a határainkat, kipróbálni új dolgokat és belevágni valami olyanba, ami eddig talán nem volt jellemző a környéken, innen is a bátorságunk.
SZA: Tamást már megkérdeztem erről, most pedig kíváncsi lennék a te véleményedre, elképzeléseidre is. Hogyan látod magatokat néhány év múlva? Hol fog tartani a vállalkozásotok?
FGY: Ez egy jó kérdés! Azt tudom garantálni, hogy ahogy elkezdtük ezt az egészet, úgy az ételekkel, úgy akár a terveinkben szereplő terasszal, részemről nem fog változni, továbbra is minőségi alapanyagokból fogunk dolgozni, bővülünk a vendégeink kényelme érdekében is. Pár hónapon belül bővíteni szeretnénk a sültek kínálatát, aztán szeretnénk ezt a vonalat követni, hogy szépen, lassan mindig újítsunk, mindig egy kicsit többet próbáljunk adni a vendégeinknek.
Nagyon remélem, hogy sikerül végig kitartanunk és a helyünket is meg fogjuk tudni állni.
Azt megígérhetem, hogy mindent megteszünk azért, hogy ne okozzunk csalódást!
Sok sikert kívánok fiúk az álmotok megvalósításához!
Székely Anetta