Sat. Feb 22nd, 2025

Február 14-én Csíkszeredában mi, a zsoboki Dr. Molnár János Gimnáziumi Iskola tanulói is bemutattuk megvalósult tevékenységünket az Erasmus+ Falakon túl című projekt keretén belül, melyet a csíkszeredai Spektrum Oktatási Központ és a magyarországi Újpedagógia koordonált.

Diákként, a következő kérdések foglalkoztattak a projekt során:

Lehetünk-e hatással a nagyvilágra? Tudjuk-e megújítani környezetünket a közösség javára? Tudunk-e kreatívan együttműködni egy jó ügy érdekében? 

A válasz mindhárom kérdésre: igen! A FALAKON TÚL!

Nagyon örülünk, hogy csatlakozhattunk ehhez a kihíváshoz, amelyet igazi kalandként éltünk át. A projekt keretén belül két tevékenységet valósítottunk meg, a záró eseményen ezt mutattuk be részletesen.

Az egyik projektünk során kialakítottunk és mai napig fenntartunk egy közösségi fűszerkertet, melyet Édenkertnek kereszteltünk. A kert terméseit nemcsak mi, iskolások használjuk, hanem a gyermekotthon konyhája is, illetve bárki, aki a különcségekből részesülni szeretne. Ezt a 46 m2 területű kertet 3 részre osztottuk: az egyik részébe gyógynövényeket ültettünk pl: citromfű, menta, zsálya, stb., melyeket többnyire teának, limonádénak és süteményeknek használunk. A kert másik részében fűszernövények találhatóak, hiszen fűszerek nélkül nincs finom étel. Figyeltünk arra, hogy a háztartásban ismert hagyományos fűszernövények közé ritkábban használt, ízletes különcségek is kerüljenek. A lestyán, tárkony, petrezselyemzöld és zeller mellett ültettünk koriandert, oregánót, bazsalikomot, zsályát, rozmaringot, majoránnát is.

A gyógy- és fűszernövényeket mediterrán növényekkel egészítettük ki, így a fügefa és a babérfa is terem a kertünkben. A kutatómunka során listát készítettünk a kertben található növények egészségre gyakorolt jótékony hatásairól. Az ültetett növények mellé egy-egy táblát helyeztünk, mely lényegretörően ismerteti a legfontosabbakat az adott növényről.

A másik tevékenységünk két családtípusú gyermekotthon épülésének a gyűjtését támogatta, így egy olyan ügyhöz kapcsolódtunk, amelyről Erdély-szinten sokan hallottak. A Bethesda Gyermekotthon családtípusú házainak építéséhez 250.000 euró önrészt kellett kigyűjteni. Nem azt vállaltuk, hogy ezt megtesszük, hanem hogy a kampányhoz nyújtunk nélkülözhetetlen segítséget. Ahhoz, hogy minél több emberhez eljusson a hír, videókat, szórólapokat, plakátokat szerkesztettünk digitális felületeken, a közösségi médiában pedig népszerűsítettük.

Partnerségben a gyermekotthonnal jótékonysági esteken vettünk részt, amelyeken a kulturális műsorokat mi, iskolások, biztosítottuk: színdarabokat, néptáncot adtunk elő, melyeket alapos felkészülés előzött meg.

Ezen kívül dekorációs tárgyakat készítettünk, melyeket licitcsoportban ajánlottunk fel értékesítés céllal. Készítettünk karácsonyi ajtókopogtatókat és asztaldíszeket, fonaltechnikával készült 3D-s hóembereket, szalvétatechnikával készült üvegtányérokat, alkottunk társasjátékokat. Ezeket mind licitre bocsájtottuk, a befolyt összeget pedig a gyermekotthonnak ajánlottuk fel. Szponzorokat kerestünk fel, hogy különböző szolgáltatások nyújtásával vagy adománnyal támogassák az otthont. Összességében játékként éltük meg, annak ellenére, hogy elég komoly dolgot csináltunk.

Örülünk, hogy mások is nagyszerű kezdeményezésnek tartják tevékenységünket, mely valóban a falakon túl mutatott, sőt, az iskola falain kívül valósult meg.

A projekt megvalósítása nyomott hagyott mindannyiunkban, és visszanézve újult erővel lendülnénk bele újra. Úgy érezzük, jöhet a következő feladat…

Köszönjük a jutalom szabadulószobás kihívást, mely életünk egyik legvagányabb élménye volt. Köszönjük mentorainknak, Both Edina és Gál-Iankó Kata tanárnőknek a biztatást, a velünk való közös munkát. Így valóban együtt teremtünk esélyt egy élhetőbb világra.

Barta Renáta, VI. osztályos tanuló

Horváth Zólyom, V. osztályos tanuló

Suciu Marius, VIII. osztályos tanuló