Élménybeszámoló egy rendhagyó irodalomóráról
2023. május 4-én a zilahi Tanítóképző diákjai részt vehettek egy rendhagyó irodalomórán. Az esemény a XXI. Költészet tavasza fesztivál keretein belül került megrendezésre.
Meglátogattak minket Glorjana Veber, Halmosi Sándor, Kieu Bich Hau, Molnár Andrea és Zalán Tibor.
Az óraindító ráhangolódás, a verselőadásunk után a vendégek máris feladatot kaptak, amit lelkesedéssel fogadtak. A feladat tulajdonképpen egy kérés teljesítése volt: saját kultúrájuk számukra fontos elemének a bemutatása. Halmosi Sándor a magyar nyelvet, Zalán Tibor a nagykőrösi Arany János Gimnáziumot, Molnár Andrea pedig Hervay Gizella verseit emelte ki, mint számára meghatározó élményt, saját kulturális értéket. A külföldi vendégek is lelkesen oldották meg ezt a feladatot: Kieu Bich Hau az őszi Holdünnep fesztiválról beszélt és annak a gyerekszemmel látott képéről, Glorjana Veber pedig egy humoros esetről mesélt, a parkolási bűntetőcéduláknak versekkel történő megreformálásáról…
Az esemény, a beszélgetés során persze megtudtuk azt is, hogy a vendégek hogyan kerültek szorosabb kapcsolatba az irodalommal. Megsúgom, legtöbbjük fiatal felnőttkorban.
Később a második feladat Juhász Gyula ,,Szerelem?” című versének az utolsó szakaszának az átalakításáról szólt. A költőknek a diákokkal együtt kellett ezt megoldaniuk. A közösen létrehozott művek között volt viccesebb és komolyabb hangvételű is. Kijelentethetjük tehát, hogy ezt is sikeresen teljesítették/-tük.
Az irodalomóra során egy mondat nagyon megragadta a figyelmem, amit Glorjana Veber mondott, s így szólt: ,,Minden költőben benne van James Bond”, ami – szerintem – a költők titokzatosságára, eleganciájára és kifinomultságára érthető. De, ha úgy vesszük, mindenkiben van egy költő, így egyúttal egy James Bond is.
Vadas Melánia, XII.D, Tanítóképző, Zilah