Sat. Apr 12th, 2025

Elismerésben részesült Seres Dénes parlamenti képviselő

Harmincötödik évfordulóját ünnepelte március 27-én a Romániai Ma­gyar Kereszténydemokrata Mozgalom. A Marosvásárhelyen megrendezett ünnepi ese­ményen jelen volt többek között Seres Dénes parlamenti képviselő, Faluvégi Ferenc, Kárásztelek polgármestere, valamint Szilágyperecsen képviseletében Boncidai Csaba polgármester és Józsa Tibor alpolgármester.

A kongresszuson Kelemen Kálmán, az RMKDM elnöke emléklappal és domborművel jutalmazta Seres Dénes parlamenti képviselő odaadó munkáját, támogatását és elkötelezettségét, kifejezve ezáltal köszönetét, háláját, nagyrabecsülését és elismerését.

Seres Dénes képviselő a díjátadást követően elmondta, az RMKDM a ’90-es évek elején jött létre, és a mozgalom ideológiája nagyon közel áll a szilágyságiakhoz és általában az erdélyi emberekhez. „Keresztény emberek vagyunk, konzervatív ideológiát öleltünk föl, és a szolidaritás, az egymáson való segítés mind olyan értékek, melyeket mi, szilágysági emberek, az erdélyi közösség, nagyrészt magunkénak mondhatunk, bár sokan nem tudják, hogy ezen értékrendek szerint élnek” – fogalmazott a képviselő. 

A mozgalom az elmúlt 35 évben az RMDSZ keretén belül, platformként tevékenykedett. A kezdetekben felmerült, ha valamilyen oknál fogva az RMDSZ „kisiklik” vagy megszűnne, ez a mozgalom átvehetné a helyét, és a szervezet szerepkörét töltené be.

„A kereszténydemokrácia él, Magyarországon és Nyugat-Európában is, bár az utóbbi években „sérült” az értékrendje, mert kevesebben vallják magukénak. A Szilágy megyei magyarság viszont e mentén éli mindennapjait: megvan az emberek közötti szolidaritás, az egymáson való segítés, az odafigyelés, a kereszténység, és a templomlátogatottság még mindig magas szintű. Megyénkben különböző karitatív jellegű estéket rendeztünk, többek között a zsoboki gyerekotthon megsegítésére, ahol alig fértek be a terembe, de ha valakit nagy nehézség ért, például családi ház égett le, a Szilágy megyei ember azonnal mozdult, segített. Vagy mint legutóbb, a Kispetri parókia leégését követően, az emberek lehetőségeikhez mérten próbáltak segíteni” – fogalmazott a képviselő, hozzátéve, mindez azért, mert így nevelkedtünk, így éljük a mindennapi életünket.

A díj kapcsán a képviselő kiemelte, megtiszteltetés számára az elismerés, ugyanakkor elmondta, a szilágysági magyar közösségek polgármesterei is kereszténydemokraták, és a vásárhelyi kongresszuson jelenlévő szilágysági önkormányzati képviselők, bár különböző valláshoz tartoznak: református, baptista, katolikus, mind elkötelezettek a közösségük iránt, és nézeteikben a kereszténydemokrata értékek dominálnak.

A mozgalom elnöke, a 86 éves Kelemen Kálmán megszenvedett a hazáért, 1956-ban háromévi börtönbüntetéssel sújtották felbujtás bűntettének elkövetéséért. A büntetés letöltése után még négyévi kényszerlakhelyre is ítélték, amelyet Fundatán, egy világtól elzárt bărăgani faluban töltött le. A Magyargoroszlón szolgált Varga László lelkipásztor is ’56-os elítélt volt. 1956 őszén, Budapesten tartózkodva, részt vett a magyar forradalom eseményeiben. Miután visszatért Romániába, azután sem hallgatta el együttérzését az akkor már levert forradalommal. 1957 márciusában letartóztatták, és a Dobai-per másodrendű vádlottjaként hazaárulás vádjával életfogytiglani kényszermunkára ítélték. Szamosújváron, Pitești-en, Désen raboskodott, 1964-ben a közkegyelmi rendelet alapján szabadult. „Ezek az emberek egyrészt megszenvedtek a magyarságukért, tettek a magyarságukért, és vállalták azt az értékrendet, amit egyébként a kereszténydemokrácia megfogalmaz” – zárta a képviselő.