Elfogadta a kormány a medvék eltávolítását szabályozó sürgősségi kormányrendeletet
„Zöld utat adott a kormány a mai ülésén a településeken emberéletet veszélyeztető medvék eltávolítását szabályozó sürgősségi kormányrendeletnek. Ennek értelmében azonnal eltávolítható lesz minden olyan nagyvad, amely a településeken belül veszélyezteti a lakosságot” – tájékoztatott Tánczos Barna, az RMDSZ környezetvédelmi minisztere. A szaktárca vezetője hozzátette: nem volt egyszerű feladata a Szövetségnek, hiszen nem csak szakmailag volt kihívás megoldást találni erre az égető problémára, de azokat a rétegeket is meg kellett győzni e sürgősségi kormányrendelet indokoltságáról, akiket nem veszélyeztet nap mint nap a medve jelenléte otthonukban, településükön.
„A ma elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében minden önkormányzatban megalakul az azonnali sürgősségi beavatkozó csapat. Ezt a sürgősségi beavatkozó csapatot a polgármester vagy esetenként az alpolgármester vezeti a törvény értelmében. Ők azok a személyek, akik a szakmai vélemények alapján meghozzák a döntést a jogszabály értelmében az azonnali eltávolítás módjáról, amely háromféle lehet: a nagyvad elhajtása, altatása és áthelyezése, valamint az eutanázia vagy kilövés. Meggyőződésem, hogy nem Bukarestből kell megmondanunk, hogy melyik az a medve, amely rettegésben tart egy adott települést, ezért decentralizáltuk a döntéshozatali folyamatot: a polgármester vagy alpolgármester, a helyi viszonyokat ismerve, a szakmai vélemények és a kockázati besorolás alapján dönti el, hogy melyik beavatkozási módszert alkalmazzák. A jelenlegi jogszabály garancia továbbá arra is, hogy a polgármestereink ne féljenek megvédeni a közösségüket a veszélytől és bátran, törvény szerint járhassanak el” – taglalta Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
A kormányhatározat három lépcsőben, fokozatosan teszi lehetővé az azonnali beavatkozást. Annak érdekében, hogy az azonnali beavatkozás elindulhasson, a lakosságnak a 112-es hívó számon kell jelentenie a medve jelenlétét vagy a medvetámadást, ezt követően a segélyszolgálat értesíti az adott településen működő azonnali beavatkozásra jogosult csapatot.
Az azonnali beavatkozó csapat tagjai a polgármester vagy az alpolgármester, a helyi csendőrség tagjai, a helyi vadásztársaság vagy vadászegyesület technikai szakszemélyzete, valamint egy állatorvos. Amennyiben egy önkormányzatnak nincs szerződése a vadgazdálkodási alappal, vagy az adott vadgazdálkodási szakember nem tud jelen lenni a bevetésen, akkor ezekben az esetekben az erdészeti őrség szakszemélyzetének kell jelen lennie.
Szép Róbert, az RMDSZ által vezetett környezetvédelmi minisztérium államtitkára rámutatott a sürgősségi kormányrendelet technikai részleteire: „Az elaltatott és áthelyezett példányokra nyomkövető nyakörv kerül, amelyet a környezetvédelmi szaktárca költségvetéséből fedeznek. Továbbá, mint minden sürgősségi kormányrendelet elfogadása után, a szaktárcának el kell fogadnia az alkalmazási módszertant is. Mindeközben a sürgősségi kormányrendelet már hatályban lesz, így az önkormányzatoknak megadatik a lehetőség arra, hogy mindaddig, amíg az adminisztratív procedúrák tisztázódnak, a vadásztársaságokkal és az állatorvosokkal kötött szerződés hiányában az erdészeti őrség szolgáltatásait vegyék igénybe.”