Csapatban jó!
A kultúra és a közösség fontosságát alapul véve a szilágylompérti és a kalotaszentkirályi gyerekek egy tevékenységsorozat keretén belül egy csapattá formálódtak.
Első nap az ismerkedési játékok, a bemelegítő-kapcsolatteremtő gyakorlatok és a csoportalakítások biztosították a jó hangulatot. Ezt követően a gyerekek irodalmi- és kulturális tevékenységeken vettek részt. Az irodalmi vetélkedő és drámajáték során feldolgozásra került két Ady-novella (Muskétás tanár úr, A három Muskétás-leány). Egy néhány perces bemutatóban megismerhették a gyerekek az iskola múltját és fejlődését, valamint Szilágylompért és Ady Endre kapcsolatát. Vetítésre került a fent említett novellák alapján készült Héjanász a hepehupán című film. Mivel a forgatás helyszíne Szilágylompért volt, ezért a jelenlévők egy irodalmi sétán vettek részt. Ennek keretében megismerhették a filmforgatás helyszíneit, valamint a település nevezetességeit: a Séra-kúriát, azaz Ady Endre nagynénjének otthonát, melynek kertjében a költő verseket írt; a református templom kazettás mennyezetét; a templomkertben lévő Ady-szobrot és a temetőkertet. A filmben szereplő statiszták szilágylompérti diákok, akik a forgatás ideje alatt működő Kéknefelejcs néptánccsoport tagjai voltak. A nap kulturális-zenés programmal zárult. A résztvevők megtanulták Ady Endre Adja meg az Isten című versének megzenésített változatát, táncház keretében egy csapattá formálódott a két település gyerekserege.
A második napra tervezett túra úti célja a Magura-hegy volt. A több kilométeres útvonalat a gyerekek kerékpárral tették meg. A festői szépségű táj adott helyet a kézműves tevékenységek lebonyolításának. A jelenlévők kisebb csoportokban, párhuzamosan pólókat festettek, gipszet öntöttek és gyöngyöt fűztek. A nap második felében népdalokat tanultak. Testmozgásra is sor került különféle sporttevékenységeken: futball, asztali tenisz, labdajátékok.
Harmadik nap a tevékenységek ideje alatt készített fotókból egy összeállítást tekinthettek meg. A mozgásigény kielégítése végett újra sporttevékenységek következtek. Végül a gyerekek összegzésképpen megírták kilépőkártyáikat, melyeken röviden megfogalmazták tapasztalataikat, s mindazt, amit e közös program nyújtott számukra. Ezekből egyértelműen kiderült, hogy a résztvevők pozitív élményekkel gazdagodtak. Emellett fejlődött természet iránti szeretetük, szépérzékük, erősödött a hagyományaink, értékeink iránti tiszteletük, magyarságtudatuk.
A tevékenységek anyagi feltételeinek nagy részét a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. biztosította, de köszönet illeti a Sarmasági Polgármesteri Hivatalt, az Elisabeth Panziót és a Magura Vendégházat is a rendezvény támogatásáért.
Sólyom Tünde