Csalogányok leánykórus 1990-2007
A Csalogányok leánykórus a zilahi tanítóképző magyar tagozata elindulásának évében, 1990 októberében alakult meg. Engem hívtak meg a zene katedrára, aki abban az évben lettem a Szilágy Megyei Művelődési Felügyelőség szakelőadója, és semmiképpen nem akartam elszakadni a tanítástól, ugyanis 1972-1975 között általános iskolában kezdtem tanítani Zilahon, 1975-től pedig a Népművészeti Iskolában több hangszer mellett zeneelméletet-szolfézst, majd gitárt tanítottam (I. fokozati szakdolgozatomat is Gitár-módszertanból írtam, ez lett Romániában Maria Boeru 1965-ben megjelent Gitár-módszertana után a második, magyar nyelven az első Gitáriskola, amit az RMPSZ Tankönyvtanácsa jelentetett meg I. kötet 1992 és 1993; II. kötet 2005 Művelődés Kiadó Kolozsvár).
A Csalogányok maguk választottak nevet, amelyet már az 1990 karácsonyi műsorukkor is használtak, tudatosan készülve a pedagógus-pályára: „A Keresztyén világ örömujjongással várja Krisztus születésének ünnepét. (…) A most következő énekekkel és versekkel szeretnénk szívünket a mennyei Gyermeknek adni, s Isten dicsőségére munkálkodni”, vezették be első műsorukat: 1. Kánon Istenünk itt hozzuk néked mindenünk; szavaltak Incze Ilona, Kulcsár Erika, Papp Edit; 2. Halld az angyalt (két szólamú német karácsonyi ének), szavaltak Hajas Matild, Szakács Beáta, Antal Hajnalka, Egri Erika; 3. Szívem csendben az Úrra figyel (kánon), szavaltak Szabó Csilla, Kátai Lívia, Lakatos Imola, Boda Melinda, Pápai Gyöngyi, Egri Ildikó, Fóris Erzsébet; Sibelius-G.A. (három szólamú feldolgozása) Jöjj béke; Gruber F.X.- Mohr j.: Csendes éj (három szólamú leánykara alkalmazta G.A.) Ezzel a karácsonyi műsorral robbantak bele a zilahi és szilágysági kóruséletbe a Csalogányok.
Közben verseket írtak, naplót vezettek, újságot írtak (Szilágyság) és diáklapot alapítottak, szerkesztettek évekig: Guguc c. zilahi diáklap (amely diáklap 1994-ben MÚRE nívódíjat kapott!), melynek kapcsán diák-újságíró tanfolyamokat, előadásokat, tapasztalatcseréket szerveztek, amelyekre neves előadókat, szerkesztőket tudtak meghívni: Skultéti Csaba (Budapestről, a hajdani Szabad Európa Rádió szerkesztője), a kolozsvári Művelődés szerkesztőit: Horváth Arany, Szabó Zsolt, Murad Betty, Balla Zsófia költő, a Jelenkor, a Látó, az Utunk szerkesztői-költői és még sokan mások látogattak el meghívásukra a zilahi EMKE-házba.
1991. május 4-én Ríszeg-tetői kiránduláson, népdalvetélkedőn vettünk részt, amelyre így emlékeznek rímekben: Szombat reggel dérrel-dúrral/ Elindultunk hat gyors busszal. / Elindultunk Körösfőre, / A népdalvetélkedőre./…/Majd elindultunk a völgybe/ Hogy műsorral szóljunk közbe. / Nyomunkban a citerások / Énekeltünk egy pár „számot”.//
1991. június 29-én a Tordaszentlászlói II. kórustalálkozón vettünk részt, ahol a meghirdetett feltételekhez szabtuk repertoárunkat: zsoltárok (36.zsoltár A gonosztévőknek dolgán), dicséretek (Gloria, soli Deo gloria), népdalfeldolgozásokat énekeltünk (Mikor a királyfi menyegzőjét ülte), Szőnyi Erzsébet Az ürögi falu végén szól a citera; Kodály Biciniák.
A Zilahi Kiss Károly szavalóversenyen is részt vettek a Csalogányok 1991. december 12-én, melyen már velük együtt remekeltek a kilencedikesek, a szintén nagyra törő új tanító-óvónő jelöltek, és akik Papp Éva személyében el is vitték az első díjat. Díjakat osztottak diákok is, a Guguc szerkesztősége, Szilágyság és magánszemélyek is, így támogatván tanulmányaikat.
Volt egy nagyon gazdag időszak, az 1990-es években, amikor a „Zilahi Gh. Sincai” Tanítóképző Csalogányok leánykórusa szinte minden vasárnap más-más templomban énekelt és sok helységbe elkísérték a Művelődés szerkesztői, akikkel számos képzőművészeti kiállítást, könyv- és folyóirat-bemutatót, vitaestet tartottak több szilágysági településen. Sok énekkarral is kapcsolatot tartottak Csalogányaink a Zilahi Nemzetiségi Fesztivál kapcsán. Így jöttek el a Szilágyságba magyarországi, felvidéki és székelyföldi énekkarok, és így jutottak el a Csalogányok Lengyelországba, Magyarországra, Szlovákiába (a Homolya Éva vezette Kassai Csengettyű leánykarral, a debreceni Református Kollégium Kántusával több műsorcseréjük is volt), szerte Erdélybe, (több Tordaszentlászlói kórustalálkozóra) és Bukarestbe. Sok erdélyi magyar településen ők énekeltek először templomi hangversenyen Bartók, Kodály, Bárdos Lajos, Terényi Ede kórusműveket. Tudatosan válogatták és vállalták énekkari repertoárjukat: legyen hozzáférhető minden korosztálynak, ugyanakkor nyújtsanak magas művészi élményt, tudatosítsák, ápolják a magyar zenei anyanyelv szépségeit (Kodály: Bicinia Hungarica népdalfeldolgozásai, Bárdos Népdalfeldolgozások, Kicsinyek kórusa sorozat, Bárdos-kánonok, Bartók Egyneműkarok, Terényi leánykari kórusművek, Gáspár Attila Genfi zsoltár-feldolgozások és népdalfeldolgozások, stb.)
1995. júniusában búcsúztak iskolájuktól, a zilahi Gh. Sincai Tanítóképzőtől, tanáraik így emlékeztek az első évfolyamról: „Ők azok, akik diákként Zilah és a környék közművelődési életét megpezsdítették. Legtöbbjük megyénkben kapott munkahelyet. Rájuk számítunk a minőségi nevelő munkában, az újságterjesztésben, az olvasókörök megszervezésében, a vasárnapi iskolák beindításában, a népdalok, néptáncok, a népművészet megismertetésében, az író-olvasó találkozók meghonosításában, a biztos ízléssel-hozzáértéssel összeállított (iskolai) műsorok meghonosításában, a falu életéről való híradásban, mindenben, amire diákéveik alatt felkészültek és amihez hozzáadják még a mai, magyarok- lakta szilágysági települések valóságát.”
A további évfolyamok Csalogányok leánykórusa folytatta a munkát, a hangképzést, a repertoár gazdagítását, a kóruszene népszerűsítését, a közművelődési eseményeken való részvételt, azoknak szervezését. Részt vettek hazai és magyarországi kórustalálkozókon, rangos fesztiválokon, több CD hangfelvétel is készült velük (pl. Tiszaföldváron Dinnyés József Daltulajdonossal énekeltek együtt, és ott készült egy CD hangfelvétel a református templomi fellépésükről). Részt vettek több nyári zenei táborban, Tenkén, a Lesi-tónál, ahol együtt énekeltek nagyon sok erdélyi fiatallal, akik távoli erdélyi településekről, és Magyarországról érkeztek a táborba. Egy ilyen alkalommal ismerték meg a Népdalzsoltárok szerzőjét, Kerekes Károly ciszterci szerzetes, zirci apátot, aki aztán Zilahra is ellátogatott és bemutatta a diákok körében igen népszerű magyar népdalokra szerkesztett zsoltár-verseit.
Ezt a kórus-tudást, az egyre bővülő népdalrepertoárt, néprajzi ismereteket vitték magukkal azokba a szilágysági (és erdélyi) helységekbe, ahol már várták őket a kis óvodás és iskolás gyerekek, akiket azóta is nagy szeretettel és bőséges tudással nevelnek anyanyelvi kultúránk szeretetére, ápolására.
Valamennyien szeretettel emlékezünk az idén 50 éves Zilahi Tanító- és Óvóképzőre, melynek csak 1990-ben lett magyar tagozata, mert igen nagy volt szilágysági iskoláinkban a magyar tanerőhiány.
Gáspár Attila