Fri. Nov 22nd, 2024

Aktuális munkák a kertben – 17. hét

tafrinás fodrosodás– Az őszibarackról a tafrinás leveleket szedegessük le, és semmisítsük meg.

– Gyümölcsfánkat ne hagyjuk magukra,  továbbra is védjük a kórokozók ellen.

– A gyümölcsfa kártevők ritkítására helyezzünk ki feromon csapdákat. Ezek nem olcsó megoldások. Érdemes a szomszédokkal egyeztetve, összehangolva kihelyezni a csapdákat, hogy a gyümölcsfáink védelmét nagyobb lefedettséggel tudjuk biztosítani.

– Kötözzük fel a málnát, az előtörő sarjakat ritkítsuk, csak az erős, egészségeseket hagyjuk meg.

 

– Ha a zöldborsó elérte a 10-15 cm-es magasságot, levágott ágakat, botokat szúrjunk le mellé, amire aztán fel tud kapaszkodni. A borsó kacsaival kapaszkodó kúszó növény, és ha támasztékot biztosítunk neki, akár 1 méter magasra is felkúszik – fajtától függően ennél magasabbra is. Ez a későbbiekben a mi munkánkat könnyíti meg. A szél nem dönti el a szárat, esőben nem a sáros földön fekszik a növény, könnyebben száradnak a levelek, és szedéskor is egyszerűbbé válik a dolgunk.

– Szellőztessük a fóliasátrat, a lakásban nevelt palántákat is egyre hosszabb ideig tartsuk a szabad levegőn.

– Öntözzük meg a fejes salátát, a spenótot és a zöldborsót. Kapálással lazítsuk a talaját. A hónapos retek is igényli a nedves talajt, hogy zsenge maradjon. Öntözzük a retket is rendszeresen.

– Nyári termesztésre vethetjük szabad földbe a karalábét  és a bimbóskelt, valamint a késői termesztésű káposztákat. A megnyúlt szárú palántákat érdemes egy kicsit mélyebbre ültetni.  A káposztafélék káposztalepke elleni védelmére palántázzunk közé zellert. A zeller illatát nem szeretik, így elkerülik, a kikelő hernyók nem károsítják növényeinket.

– Ha a korai burgonya hajtásai elérték a 10-15 cm-t kezdhetjük a feltöltögetést.

– Akinek gondot okoz a kapor szabad földben történő termesztése, vetheti cserépbe, konténerbe is.  Kiültetés előtt ugyanúgy szoktassuk a külső környezethez, mint a többi palántákat.

– A jó idő hatására a gyomok nagyon gyorsan megjelennek. A gyomok kikapálását rendszeresen végezzük el. Jelenlétük utalhat arra, hogy a talajunk milyen tulajdonságokkal bír.

– Ha a sárgarépa túl sűrűre kelt ki, feltétlenül egyeljük. A ritkítást folyamatosan végezzük, így a második – harmadik egyeléskor már fogyaszthatjuk a saját magunk termelte répát.

– Ha a szokásosnál előbb szeretnénk cukkinit betakarítani, akkor vethetjük őket cserepekbe. Egy átlagos családnak 3-4 növény elegendő termést hoz, a cserepek az ablakpárkányon is elférnek.

– a liliomhagymákat kiültethetjük, de ahol előfordul a pocok, inkább neveljük dézsában, vagy az ültetőgödörbe fektessünk le apró lukú dróthálót, és ebbe tegyük a hagymákat.

– Vethetjük a nyári retket, nyári spenótot (új zélandi spenót), kaprot, a csemegekukoricát és a babot is.

 

 

 

 

 

– A dinnye is a kobakosok családjába tartozik, ennek a családnak minden tagja szereti a tápanyagban dús talajt. A vetésforgó szerint a frissen trágyázott földben van a helyük. Állandó helyére áprilisban vetjük. Fészkenként 4-6 magot tegyünk 2-4 cm mélyen.  6-8 nap múlva kel ki a mag.

Trágyalé készítése:

– Ahol lehet csalánt szedni, érdemes begyűjteni belőle egy jókora adagot, és elkészíteni az első adag trágyalét. Fa vagy műanyag esetleg cserépedényre lesz szükségünk. A csalánt tegyük az edénybe, és engedjük fel vízzel. Fedjük le egy hálóval. Ha napos helyre állítottuk a hordónkat, hamarabb megindul az erjedés. Borzasztó büdös, ne a közlekedési útvonalunkba tegyük. Naponta egyszer kevergessük meg. Mikor megszűnt a habzás, és a lé sötét színűvé vált, elkészült a folyékony trágyánk. Tízszeres hígításban adjuk a növényeknek.  A trágyalé egy erjesztett matéria, ezzel a növények tápanyagigényét tudjuk kielégíteni. Ez a levéltetvek elleni védekezéshez nem jó, ahhoz permetlére van szükségünk.

Permetlé készítése:

– Lehetőleg friss növényeket tegyünk hideg vízbe, és csak néhány óráig, legfeljebb egy nap és egy éjszakán át ázzanak. Az erjedés nem indulhat meg bennük, még előtte fel kell használnunk. 1 kg frissen szedett csalánt 10 liter vízbe áztatunk és nem hagyjuk erjedésnek indulni. 12-24 órán át állni hagyjuk, és hígítatlan formában permetezzük ki a levelekre. Levéltetvek ellen hatásos. Permetlevet készíthetünk fekete nadálytőből, mezeizsurló, varádics, cickafark, fok- és vöröshagymából, ferérürömből stb. is. 4 naponta ismételjük, míg a levéltetvek el nem tűnnek.

– Ellenőrizzük a növényeinket, mert a levéltetű áttelelő nemzedéke már megjelent. Ha elegendő katica van a kertünkben, nincs miért aggódnunk. A katicabogarak nagyon gyorsan felszámolják a levéltetű kolóniát, és mivel gyorsan szaporodnak, nincs semmi teendőnk.

 

 

– Megjelentek a csigák is. Készítsünk fokhagyma főzetet a távol tartásukra, tegyünk ki csapdákat, szedjük össze őket kézzel, ösztönözzük a hasznos segítőket, mint a varangy, a sünfutrinka, hogy kertünkbe megtelepedjenek. A kávé szintén elrettentő hatású a csigáknak. A zaccot ne dobjuk ki, szórjuk vékonyan a növények köré.

– Fektessünk le kissé süllyesztve agyag cserepeket a veteményes és a virágos kert kevésbé használt részein, ahol a varangy remek búvóhelyre talál kertünkben. Nagy pusztító a meztelencsigák körében, biztosítsunk neki kényelmes, árnyékos helyet, hogy jól érezze magát kertünkben.

– Napsütéses napokon ügyeljünk arra, hogy az összes frissen ültetett növény elegendő vizet kapjon. Ez különösen fontos, ha szárazabb időszakot ígér a meteorológia. Ültetés után nem megfelelően öntözött növények visszamaradnak a növekedésben, sőt, el is pusztulhatnak. A talaj nedvességének megtartására takarjuk mulccsal.

– Osszuk szét a besűrűsödött  metélőhagymátmentátlestyántmajoránnát. A gyógy-, és fűszernövények termesztésére nem kell sok hely. A kedvenc fűszereinket ültessük konténerbe és helyezzük egy napos helyre. Metélőhagyma remek szegélynövény lehet, a veteményes körül.

– Szabad földbe vethetjük az egynyári virágok közül a körömvirágotpillangóvirágotborzaskata vagy ködvirágot, annak ellenére, hogy akár cserépben is vannak belőlük előnevelve.
– A cserépbe előnevelt virágok hajtásait csípjük vissza, hogy bokrosabbak legyenek. A visszacsípéssel az elágazásra kényszerítjük őket, így dús példányokhoz jutunk.

 

 

 

 

 

– cserépben előnevelhetjük a mályvarózsa magokat, melyek májusban a fagyosszentek után már kiültethetők végleges helyükre. Ugyanígy előnevelhetjük még a sarkantyúkátőszirózsátcsodatölcsért és a jégvirágot is.

– A bevásárlóközpontokban, árudákban, piacokon egyre nagyobb az évelő és egynyári növények kínálata, és mi lelkesen vásárolunk belőlük.

 

 

 

 Ellenőrizzük a rózsáinkat. Számtalan betegséget tudunk hárítani, ha időben védekezünk ellenük. Ha réztartalmú szerrel permetezzük a gyümölcsfákat, a rózsákat se hagyjuk ki.

– Ha száraz az idő, locsoljuk meg a fűszerkert növényeit is. Igaz, hogy a legtöbb fűszernövény szárazságtűrő, de a hajtásnövekedéshez nekik is szükségük van nedvességre.

 

 

 

 

– A száraz időszaknak köszönhetően, megjelentek a földibolhák. Ezek  parányi bogarak nem csak a káposztaféléket rágják, hanem az összes keresztesvirágú növényt károsítják. Ilyenek a tatárvirág – Iberis, pázsitviola – Aubretia, illatosternye – Lobularia maritima, holdviola, holdvirág – Lunaria, stb.

 

 

 

gazigazito.hu