A szilágysági magyar pedagógusok felkészülten várják a tanévkezdést
Még néhány nap az iskolakezdésig, a tanárok, diákok, gyermekek már javában készülnek az új tanévre. A szilágysági magyar tagozatos iskolák vezetőit kérdeztük a hétfői iskolakezdésről, az őszi szünetben végzett munkálatokról, és az esetlege változásokról.
A szilágysomlyói és a szilágyperecseni iskolában új igazgató várja a tanulókat
A szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola a város egyetlen teljesen magyar nyelvű intézményeként a 2023/2024-es tanévet összesen 217 tanulóval kezdi. Ebből 114 elemi osztályos (előkészítő osztályban 23 gyerek) és 103 V-VIII osztályos. Az intézmény 10 osztállyal működik (VI. osztályban párhuzamos osztályok vannak), előkészítő osztálytól VIII. osztályig. Bár az iskola épülete teljes felújításra szorul, az idén nyáron csupán kisebb csinosítgatásra volt lehetőség, kifestették az előkészítő és az V. osztályt fogadó tantermet. Az idei tanévtől kezdődően új igazgatója lett az iskolának, Kovács Zoltán Zsolt személyében. Az intézményben dolgozó pedagógusok nagy része címzetes tanár, évek óta az iskolában tevékenykedik. Minden katedra lefedésre került, az iskola nem küzd tanárhiánnyal.
„A Báthory István Általános Iskola vezetősége, tantestülete szeretettel várja hétfőtől a tanulókat az új tanévben!” – üzente Kovács Zoltán Zsolt iskolaigazgató.
Kovács Zoltán | A szerző felvételei
A Szilágyperecseni Általános Iskola nyugdíjas igazgatónője, Filip Gyöngyi elmondta, a tartalmas nyár után nagyon örülnek, hogy egy tartalmas tanév elé néznek. Tanintézményükben összesen 406 gyermek kezdi az új tanévet, amelyek közül magyar tagozaton 286 gyermek szerepel. ,,Óvodánkban magyar tagozaton öt+egy csoport működik, ezek közül öt csoport napközis és egy csoport rövid programmal, összesen 84 gyermekkel. Elemi szinten az öt külön osztályban 106 gyermek, általános szinten a négy osztályban 96 gyermek kezd magyarul. Tanulóinknak lehetőségük van délutáni oktatásban részesülni az úgynevezett After schoolon, amit a Diakónia alapítvány és a helyi tanács működtet” – ismertette.
Az általános felújítások mellett, a PNDL pályázatokon keresztül, az óvodában folytatódik a teljes felújítás, illetve véglegesítették az iskola teljes felújítását és korszerűsítését. Megnyertek egy PNRR-s pályázatot is, mely lehetőséget ad a sportterem felszerelésének felújítására (öltöző bútorzat, asztalitenisz asztalok, sporteszközök), az óvodában hét terem digitális és didaktikai anyagokkal történő felszerelésére, illetve informatikai és pszichopedagógiai kabinet létrehozására az óvodában.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Meleg étel országos program folytatódik, így mind a 406 gyermek háromfogásos meleg ebédben részesül a 2023-2024-es tanévben is. Bár elég nagy hiány van fizika, kémia és angol szakos tanárokban, nagy örömünkre szolgál, hogy nem szenvedünk pedagógushiányban és a tantárgyakat szakképzett tanárok tanítják. Októbertől tervezzük a délutáni zenei oktatás bevezetését több hangszeren. Idén is visszatérítjük az ingázó pedagógusainknak az oktatással kapcsolatos utazási költségeket, valamint az iskola vezetésében nagy változás elé nézünk. Nyugdíjba vonulásomat követően Máté Zoltán biológia szakos tanár veszi át az intézmény igazgatását” – mesélte Filip Gyöngyi.
Jelenleg két iskolabusszal rendelkezik a tanintézmény, várják, hogy megkaphassák a megpályázott új elektromos mikrobuszt is, amellyel Badacsonyból és Szécsből oldják meg a tanulók ingázását. „Újult erővel indulunk neki az új tanévnek és remélhetőleg sikerekben gazdag tanévet tudhatunk majd magunkénak. Kívánunk minden oktatási intézménynek Istentől megáldott boldog új tanévet, a gyerekeknek tudásszomjat, a szülőknek és pedagógusoknak nevelő, oktató, türelmes, támogató lelkületet!” – fogalmazott az egykori igazgatónő.
Zilahi iskolák
A Zilahi Református Wesselényi Kollégium, Szilágy megye egyetlen olyan magyar nyelven működő oktatási intézménye, amely óvodától érettségiig minden oktatási szinten fogadja a város és a megye magyar anyanyelven tanulni vágyó diákjait. A 2023-2024-es tanévet 476 diákkal kezdik, amelyből 53 óvodás, 122 kisiskolás, 117 általános iskolás, 184 középiskolás diák. Minden tanítási szinten hiánytalanul, három óvodai csoporttal és 17 osztállyal indítják az idei tanévet. A középiskola szintjén két-két osztállyal működnek párhuzamosan: egy reál, matematika-informatika szak és egy vokacionális, humán-teológia szak. Mindkét osztály teljes létszámmal indul az idei tanévben is.
„Az iskolai épület 2019-2021-ben egy uniós energetikai projektnek köszönhetően megújult, amit saját erőből sikerült kiegészíteni egy teljes belső berendezési felújítással is. Jelen pillanatban tehát egy teljesen felújított és berendezett épületben kezdhetjük el az új tanévet. Természetesen a laboratóriumok és tornaterem, valamint a saját udvar problémáját ez még nem oldja meg, de mindannyiunk örömére szolgál, hogy a 2022-ben elkezdett új iskola építkezési munkálata a terv szerint halad, és Isten segítségével 2025-ben a jelen pillanatban még hiányosságként megélt problémák is mind megoldódnak – ismertette Bara Lajos iskolaigazgató.
A tanévkezdésről résztelesen a https://maszol.ro/belfold/A-szilagysagi-magyar-pedagogusok-felkeszulten-varjak-a-tanevkezdest oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.