Fri. Oct 18th, 2024

A Romániai Református Egyház Zsinatának Elnöksége Bethlen-díjjal tüntette ki Dr. Kovács Irénke szenátort

Bethlen-díjjal tüntették ki a hétvégén Dr. Kovács Irén-Erzsébet szenátorasszonyt, a Székelyudvarhelyen megrendezett erdélyi és partiumi református kollégiumok közös tanévnyitóján.

Idén Kovács Irén-Erzsébet szenátor vehette át a Bethlen-díjat, amelyet a Bethlen család iránti tiszteletből alapítottak, és 2004 óta évente ítélik oda a református kollégiumok közös tanévnyitó ünnepségén. A kitüntetést olyan pedagógusok kaphatják meg, akik a hazai református iskolaügy érdekében rendkívülit tettek, eredményes és maradandó munkát végeznek, és szellemi értékeket teremtenek nevelő tevékenységük által.

Méltatása során Bara Lajos, a Zilahi Református Wesselényi Kollégium igazgatója, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület főgondnoka kiemelte: Dr. Kovács Irén Erzsébet tanár, egykori iskolaigazgató és főtanfelügyelő-helyettes, volt államtitkár, jelenlegi szenátor példás és szerető feleség, gondoskodó édesanya, gyengéd nagymama, igaz barát, kivételes ember. Hosszan folytatható annak felsorolása, hogy dr. Kovács Irénke szaktekintélyként és magánemberként milyen szerepeket tölt és töltött be élete során.

Dr. Kovács Irénke 1966. április 16-án született a hepehupás vén Szilágy lankás tájain, a Wesselényiek jól ismert birtokán, Zsibón. Középiskolai tanulmányait Zsibón végezte, ahol a református templom udvarán elhelyezett ifjabb Wesselényi Miklós szobra hirdeti: „Nunquam retro,” azaz nem hátrálunk meg.

Ezen örökség által olyan szellemi erővel töltekezhetett fel, amely élete fordulópontjainál megadta a világos útmutatást és a célirányos látásmódot a tevékenységeknél, a válaszutaknál.

Pályaválasztását kötődései mellett a természet és az emberek iránti mérhetetlen szeretete határozta meg. 1984–1989 között a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia-Földrajz-Geológia Karának hallgatója volt. Alapképzésen itt szerzett oklevelet 1989-ben biológia szakon.

2005-ben mesteri fokozatot szerzett Oktatási Managementből, 2010-ben pedig doktori címet nyert a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen biológiából. 2012-ben angol nyelv és irodalomból szerzett diplomát ugyancsak a nagymúltú kolozsvári egyetem Bölcsészkarán.

2004 és 2013 között Ady Endre egykori iskolájának, az újraindult Zilahi Református Wesselényi Kollégiumnak volt az igazgatója. Igazgatósága alatt elévülhetetlen érdemeket szerzett a nevelői-oktatói munkában és az intézményépítésben egyaránt. Ebben az időszakban sikerült óvodai csoportokkal, elemi és általános iskolai osztályokkal, valamint esti tagozattal is bővíteni a Kollégium kínálatát, ezzel is hozzájárulva a megyében zajló magyar nyelvű oktatás kiteljesítéséhez. Kiemelkedően eredményes tanári és igazgatói munkáját az elnyert díjak, kitüntetések és elismerések is igazolják: 2005-ben első díjat és aranyérmet nyert a Nemzetközi Környezetvédelmi Olimpián Isztambulban, és bronzérmet a MOSTRATEC Nemzetközi tudományos versenyen Brazíliában; az Oktatási Minisztérium és a Szilágy megyei tanfelügyelőség többször is díszoklevélben részesítette; 2007-ben Gheorghe Lazăr kitüntetést kapott az Oktatási Minisztérium részéről, amely a legnagyobb román tanügyi kitüntetésnek számít. 2017-ben kiemelkedő szakmai munkája és példamutató emberi-hitbeli magatartása eredményeként vehette át a Makkai Sándor-díjat Miskolcon. 2018-ban a szülőföldjéért végzett közéleti munkásságának elismeréseként kapta meg a Szilágysági Magyarok Díjat, 2019-ben az erdélyi magyarság fejlődését szolgáló tevékenységéért pedig Ezüstfenyő-díjban is részesült, 2022-ben Báthory emlékplakettet vehetett át Szilágysomlyón a magyar kultúra szolgálatában végzett tevékenysége elismeréseként. Ugyanebben az évben az országos RMPSZ Ezüstgyopár Díjjal tüntette ki. 2023-ban a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem kiemelkedő tudományos érdemeit a „Tiszteletbeli doktor” – Doctor Honoris Causa cím adományozásával ismerte el.

Külföldi iskolákban és egyetemeken egészítette ki tanulmányait mint a Van Lodenstein College, (Hollandia), „Leargas” Education Centre Dublin (Írország);  University of Edinburgh (Skócia), University of Gent ( Begium); University of Ripon &York, Anglia.

2007-től egyetemi adjunktus volt a Vasile Goldis Egyetem Ökológia és Környezetvédelem Karán.

Az elmúlt évek alatt számos hazai és nemzetközi publikációja és könyve jelent meg.

Dr. Kovács Irén Erzsébet szakmai és szervezői téren is kiemelkedő személyisége az erdélyi és szilágysági tanártársadalomnak. 2013 és 2017 között Szilágy megye főtanfelügyelő-helyettese volt, 2017 júniusától 2020 decemberéig pedig az oktatási tárca kisebbségi oktatásért felelős államtitkára. Ebben a minőségében kiváló sikereket ért el a magyar nyelvű tankönyvek megjelenésének terén, több mint 100 tankönyv került a magyar diákok kezébe. A Nagyváradon létrehozott Országos Magyar Továbbképző Központ, a magyar tanítók elemi osztályokban történő román nyelv tanításához való jogának megőrzése, a kényszerhelyzet szülte TeleSuli kivitelezése csak néhány azok közül az ügyek közül, amelyeket államtitkárként csapatával együtt eredményesen képviselt.

Tanügyi államtitkári feladatainak elvégzésében is példaértékű munkát fejtett ki, hiszen tudta, hogy szakmai és személyes fejlődés csupán becsülettel, emberséggel megvívott harcok árán születhet. Ez a meggyőződés teszi őt egyediségében kiválóvá, munkájában, megvalósításaiban példaképpé, nagyságában emberivé. Ennek a hitnek a szellemében tevékenykedik szenátorként is, amely tisztséget 2020 decembere óta tölt be. A szenátus tanügyi bizottságának alelnökeként továbbra is szívügyének tekinti a magyar nyelvű oktatást és különösképpen odafigyel egyházi iskoláinkra.

Dr. Kovács Irén Erzsébet nagyhatású szakmai tevékenységének üzenete, hogy nincs lehetetlen helyzet, csak megoldandó feladat; nincs meghátrálás, csak tudással, hittel és emberséggel való helytállás.

Dr. Kovács Irén Erzsébet munkásságával méltán érdemli ki a Bethlen Gábor díjat. Jó egészséget, további megalkuvás nélküli, eredményes munkát kívánok neki magyar közösségünk javára!