Fri. Oct 18th, 2024

A pedagógusok és a nevelés világnapja Sarmaságon

Október 5-ét iskolánkban igyekszünk valamilyen emlékezetes módon megünnepelni. Tavaly a községünkben élő nyugdíjas pedagógusokat hívtuk meg intézményünkbe, hogy elismerő oklevéllel, egy szál virággal és szeretetvendégséggel fejezzük ki tiszteletünket a sok évtizedes oktató, nevelő munkájukért.

Idén lehetőség adódott arra, hogy kettős céllal ünnepeljünk köszégünk majdnem száz pedagógusával a helyi művelődési házban. Egyfelől elismerő oklevélben részesítettünk 11 pedagógust (Kocsis Gabriella, Kocsis Melinda Ilona, Szeredai Hajnalka tanítónők; Keresztes-Andre Mónika Katalin, Veres Erzsébet, Kupás Ernő, Bóné Edina Katalin, Chivu Mircea, Onica Andrea, Bartus Gyöngyvér, Balea Adél tanárok), akik a 2023-2024-es tanévben diákjaikkal kiváló eredményt értek el különböző versenyek regionális, országos illetve nemzetközi szakaszán. Ugyanakkor elismerő oklevelet nyújtottunk át Dombi Attila János polgármesternek, Kovács Tíbor alpolgármesternek, Dari Tamás prefektusnak kifejezve elismerésünket és hálánkat a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceum áldozatos támogatásáért, valamint a minőségi oktatás előmozdításában tanúsított elkötelezettségéért, odaadásáért és kitartásáért. Post Mortem részesítettük elismerő oklevélben Bőti Sándor Csaba iskolaigazgatót, az oklevelet özvegye vette át.

Az elmúlt tanévben ünnepelte a sarmasági líceumi oktatás 60 éves évfordulóját. A 2014-ben ünnepelt fél évszázados évfordulót újabb tíz év követte. Az ebből az alkalomból szerkesztett könyv – Un nou deceniu din viața învățământului liceal din Sărmășag 2014 – 2024 Újabb évtized a sarmasági líceumi oktatás életéből – most került bemutatásra.

,,Bátran elmondhatjuk, hogy a sarmasági líceumi oktatás szerves részét képezi a megyei és országos technológiai oktatásnak, és fontos pillére annak az erőfeszítésnek, amely támogatója a gazdaság helyi fejlődésének a munkaerőpiacon. Az elmúlt évtized során növekedtünk, tanultunk a hibákból, és együtt építettünk egy olyan intézményt, ahol az oktatás nem csak tudományos ismeretek elsajátítását jelentette, hanem személyiségfejlesztést, az új technológiák iránti kíváncsiságot és a szakemberképzést ösztönözte. A ma bemutatásra kerülő könyv mindezen átalakulások lényegét foglalja össze (…).  Minden oldal egy-egy jelentős pillanatot tükröz, minden fejezet emlékeztet minket arra, hogy az oktatás nem csak a jegyekről és a vizsgákról szól, hanem a jellemformálásról, az értékek közvetítéséről és egy jobb társadalom építéséről.” – fogalmazott Székely Csaba iskolaigazgató. Ugyanakkor hangsúlyozta: ,,… ne feledjük, hogy mindannyiunknak, akár pedagógusok, akár diákok, akár szülők vagyunk, alapvető szerepünk van a sarmasági líceumi oktatás megmaradásában és fejlődésében.”  

Dari Tamás, Szilágy megye prefektusa a következőkkel zárta beszédét: ,,A kormány területi képviselőjeként, Szilágy megye prefektusaként, kiemelt hangsúlyt fektetek az iskolák biztonságának növelésére, a vidéki középiskolai oktatás és szakoktatás népszerűsítésére, pozitív példaként említve a Sarmasági 1-es Számú Szakképző Líceumot. Szeretettel gondolok vissza a sarmasági iskolában eltöltött éveimre. Kivételesnek érzem magam, hogy nagyszerű tanárokat, tanítókat, tanügyi kisegítőket mondhattam és mondhatok kollegáimnak, barátaimnak. Büszke vagyok a közel két évtizedes munka eredményeire, amelyek közül nem az infrastrukturális beruházások, didaktikai eszközök korszerűsítése az, amely számomra a legfontosabb, hanem azok a felelősségteljes, sikeres felnőtt emberek, akik iskolánk padjai közül kerültek ki.”

Baráti, kellemes hangulatban telt az összejövetelünk, s valahogy mindannyian büszkék voltunk/vagyunk arra, hogy a pedagógusi pályát választottuk. Maradjon is így!

Veres Erzsébet
magyartanár