Szilágyság: Idén is sikeres tanévre számítanak
Az étkeztetési program bővítéséről, a délelőtti tanulás szorgalmazásáról és a szakiskolákban lévő tanárhiányról számolt be Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettes, akitől megtudtuk, hogy majdnem minden gyerek délelőtt jár, ez alól három iskola kivétel, ebből az egyik a magyar tagozatos diákokat is érinti.
A tanévkezdés előtt az oktatási minisztérium leellenőrizte, hogy országos szinten hol tanítanak három váltásban. Tizenkilenc ilyen iskolát találtak, viszont Szilágy megyében nincs hasonló jellegű gond – ismertette Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettes. „A Szilágyságban gyakorlatilag minden gyerek első váltásban, vagyis délelőtt jár, ez alól három iskola kivétel, ebből az egyik a magyar tagozatos diákokat is érinti. Varsolcon jelenleg építkezési munkálatok zajlanak, ezért november 1-ig két váltásban járnak iskolába a gyerekek, viszont a munkálatok befejezése után, novembertől minden magyar gyerek délelőtt tanulhat.
Az országos étkeztetési program
Az országos étkeztetési programot kibővítették az előző tanévben, most a megyében 39 iskola, összesen 10.800 gyerek részesül efféle ellátásban. Meleg ételt kapnak többek között a krasznai, varsolci, szilágyperecseni, kémeri, kárászteleki, zsoboki, ballai és az ippi gyerekek. ,,Még van egy-egy magyar tanuló, aki szintén meleg ételt kap, Krasznahorváton és Somlyóújlakon, de ők nagyon kis létszámú iskolákban tanulnak. Idén a minisztérium ki szeretné bővíteni ezt a programot, az iskolák illetve a polgármesteri hivatalok kérései alapján összeállítottunk egy új listát, melyen összesen 18 tanintézet szerepel, ezek között van Szilágysámson, Szilágybagos, Sarmaság, Szilágynagyfalu, Panit, illetve a szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola és a szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskola, e két utóbbi által már elmondhatjuk, hogy városi iskolák is felkerültek a listára” – ismertette Faluvégi Ervin, hozzátéve, ezzel a programmal elsősorban az iskolaelhagyást szeretnék megelőzni. A meleg étel programban a kormány gyerekenként 15 lejt utal ki.
Tanárhiány a szakoktatásban
Jó ütemben zajlott a tanárok alkalmazása a megyében. A versenyvizsgák után a helyek nagy részét elfoglalták a jelentkezők, gyakorlatilag mindenhol szakképzett tanárok vannak. Szakemberhiány miatt a szakoktatásban jelenleg 14 katedrányi óra nincs még elfoglalva. „Most már az iskolák felelőssége ennek intézése, az igazgatók meghirdetik ezeket a helyeket, amelyek az iskolákban tartott versenyvizsga alapján foglalhatók el. Amennyiben nem érkeznek szakképzett tanárokat, akár szakképzetlenek és taníthatnak, de reméljük erre csak minimális számban kerül sor, ugyanis a minőségi oktatáshoz minőségi szakemberekre van szükség” – mondta a főtanfelügyelő-helyettes.
További részleteket a https://maszol.ro/belfold/Szilagysag-Iden-is-sikeres-tanevre-szamitanak honlapon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.