Sun. Nov 24th, 2024

Szőttes- és pálinkamúzeumot avattak Szilágyperecsenben

Az idei szilágyperecseni Hagymafesztiválon a kiváló, messze földön ismert helyi hagyma mellett megjelent a szilágysági pálinka is. Ezúttal a szervezők pálinkaversenyt rendeztek, szőttes- és pálinkamúzeumot avattak, ugyanakkor nem maradt el a hagyma alapanyagú étkek készítése sem. A háromnapos rendezvénysorozat ezúttal is nagy sikernek örvendett.

Keresztyénzenei koncerttel vette kezdetét a Hagymafesztivál, mely szombaton pálinkaversennyel, gasztronómiai bemutatóval és az 50 éves házasok köszöntésével folytatódott.

A rendezvényen Nagy Botond okleveles nemzetközi pálinkabíráló szakmai előadást tartott, és értékelte a 71 beküldött mintát. Mint mondta, ez a nagy érdeklődés reményt ad, hogy a jövőben, Szilágyperecsenben, letegyék egy regionális pálinkaverseny alapját, hiszen mint ismert, a szilágysági pálinka méltán híres az egész országban.

„Nemzetközi pálinkaversenyeken bírálunk, és látjuk, hogy a trend, a divat mi fele halad, hova kell érkeznie a pálinkáinknak. A Szilágy megyei pálinkát mindenki ismeri, mert itt olyan gyümölcsfák vannak, olyan a termőtalaj, ami párját ritkítja, és a nehezebben elkészíthető, hibásan elkészített pálinka is sokkal jobb, mint bármely más vidékről származó gyümölcsből készült pálinka. Ha ezt egy kis technológiával, odafigyeléssel ki tudnák egészíteni a szilágysági termelők, nehéz lenne felvenni velük a versenyt” – mondta a szakember. A trend, a divat a friss, fiatalos, üde, vidám pálinkák felé halad, nem a nehéz, mély, túlfőzött termékek a keresettek, továbbá a poshadt, penészes, a földről felszedett gyümölcsből nem lesz jó pálinka, csak szesz, mert jó pálinkát kizárólag jó, kiváló gyümölcsből lehet készíteni – ismertették az előadáson.

Seres Dénes parlamenti képviselő is kiemelte, hogy a szilágyságiak szeretik a „pájinkát”, ahogy itt nevezik, és jó pálinkát szoktak főzni, hiszen köztudott, a szilágysági pálinka szilágysági valuta, Bukarestben minden ajtót kinyit. Bár a szakemberek a 40 fokos pálinka körül teszik le voksukat, az itteniek szeretik, ha a pálinkának sora van és erős. Bár a 90-es évektől sokan kezdtek el pálinkát főzni, a gazdáknak nem lett jövedelmező, mert nem tudták megfelelő módon értékesíteni. Viszont még ma is faluhelyen szinte nincs olyan ház, ahol ne lenne pálinka, és ha valaki betér a házba, akkor ne tudnák megkínálni egy pohár pálinkával vagy borral, nemhiába köszönnek „Pálinkás jó reggelt!” a Szilágyságban. A képviselő végezetül azt kívánta a jelenlévőknek, hogy folytassák a szilágysági pálinka népszerűsítését, vegyék figyelembe a szakemberek útmutatását, és akkor nem marad el a pálinka gazdasági jellentősége sem.

További részleteket a https://maszol.ro/belfold/Szottes-es-palinkamuzeumot-avattak-Szilagyperecsenben oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.