Fri. Nov 22nd, 2024

Húsz éve őrzi Zsibót a Wesselényi-szobor

Hármas ünnepet ültek a hétvégén Zsibón. Megemlékeztek az 1848-as forradalomról és szabadságharcról, megünnepelték a zsibói Wesselényi-szobor 20 éves fennállását, és megrendezték a VIII. Zsibói Magyar Napokat.

„Mind a három esemény Zsibóra jelentős hatással van, de a legfontosabb mozzanata ennek a hármas eseménynek a szobor felállításának 20. évfordulója” – mondta Sárközi Pál városgazda, egykori tanácsos és alpolgármester. Visszaemlékezve a szoborállítás kezdetére elmesélte, hogy nem volt zökkenőmentes, nem volt könnyű, nagyon sok áldozatot igényelt, és volt egy kicsi félénkség is bennük, mert a demokrácia még gyerekcipőben járt az 50 év kommunizmus után. Meg kellett szokni, hogy szavuk van, meg kellett tanulni hallatni a szavukat, és vigyázni az értékeikre. De biztatással, segítséggel, odaadással mindez sikerült, és áll a szobor. „Az első változat kőből lett volna, aztán amikor megláttuk az agyag változatot, mindenki azt mondta, akármi legyen is az ára, megpróbáljuk bronzból kiöntetni. Be kellett szerezni a bronzot, az öntőmestert, igaz, hogy nem egy év alatt, két év alatt, hanem majdnem két és fél év alatt, de elkészült a szobor, és 2004. március 14-én, a 15-ei ünnepségek előestéjén felavattuk. Mert nekünk fontos!” – mesélte Sárközi Pál.

Zsibó történelme a 16. századtól összefonódik a Wesselényi családdal. A legjelentősebb változásokat, módosításokat itt kezdték el: a jobbágyfelszabadítást, a zsibói ménest, amely híres volt egész Európában, és amelynek a tartása apáról fiúra szállt, ez mind Zsibóhoz köthető. Szomorú események is fűződnek a városhoz: a Rákóczi szabadságharc, 1705-ben itt volt az egyik vesztes csatája Rákóczi Ferencnek, illetve 1849-ben Kazinczy Lajos ezredes vezényletével itt tették le utoljára a fegyvert a szabadságharcos honvédek. „Minden adott Zsibónak arra, hogy történelmi hely legyen, és ezért harcoltunk és küzdöttünk, hogy Wesselényi-szobor álljon itt, Zsibón” – emelte ki a városgazda.

További részleteket a https://maszol.ro/belfold/Husz-eve-orzi-Zsibot-a-Wesselenyi-szobor oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.