Fri. Nov 22nd, 2024

Végre megoldódni látszik a szilágynagyfalui „kisiskola” ügye

Több évtizede kedvezőtlen körülmények között tanulnak az egykori népiskolában, „kisiskolában” – ahogy a helybéliek nevezik– a szilágynagyfalui elemisták. Az épület falán tábla jelzi, hogy Szilágynagyfaluban 2000-ben már az oktatás 400 éves évfordulóját ünnepelték, ugyanis az első iskolarektor neve 1600-ból ismert. A jelenlegi épület egyik része az 1800-as évek végén három osztályteremmel működött, az 1930-as években épült ehhez egy újabb szárny, így a jelenlegi oktatási intézményben ebben a tanévben a nyolc osztályban 154 gyerek tanul, valamint további négy elemi osztály működik a régi óvoda épületében.

„Az alapvető higiéniai és biztonsági feltételeket megteremtettük, de folyamatos aggodalommal tölt el, hogy a régi épület tetőszerkezete megadja magát és veszélybe kerülhet a gyerekek és személyzet biztonsága. Emellett a tisztaságot, meleget és fényt is nehéz biztosítani egy olyan épületben, ahol salétromosak a falak, kicsik és huzatosak az ablakok. Az épület beosztása sem megfelelő a mai körülményeknek. Szükség lenne egy új épületre, ahol adottak a kedvező feltételek, és mind a 12 elemi osztály együtt tanulhatna. Ez utóbbival megoldódnának a szervezési-kommunikációs nehézségeink is” – mondta Csiki Éva igazgatónő.

2023. december 19-én az igazgatónő letett az önkormányzathoz egy kérést, melyben sürgette az épület tetőszerkezetének felújítását, arra hivatkozva, hogy a tetőt megvizsgáló mesteremberek részéről egyöntetűen azt a választ kapta, hogy egy nagy hó vagy szélsőséges időjárás esetén veszélybe kerülhetne a tető stabilitása.

Megfelelő tanulási körülményeket biztosítanának a szilágynagyfalui kisdiákoknak

Több szakemberrel, tervezővel egyeztetve, az RMDSZ-es tanácsosok arra a következtetésre jutottak, hogy mielőbbi megoldást kell találni arra, hogy a szilágynagyfalui alsótagozatos diákok is korszerű és megfelelő körülmények között tanulhassanak – mondta Fórizs László RMDSZ-es alpolgármester. Évtizedek óta vártak az iskola felújítására, de az előtanulmányon kívül, ami 5-6 éve készült, nem történt előrelépés az ügyben. A szülők sokszor jelezték az intézmény vezetőségének, hogy a gyermekek panaszkodnak a rossz körülményekre, a sötét tantermekre, ahol szinte nyáron is szükséges a megvilágítás, és a dohos szagra, a megrepedt, nedves falra, mondván: ez az állapot nem felel meg a 21. századi elvárásoknak.

Az idei tanévkezdés elején Csiki Éva igazgatónő közvéleménykutatást végzett a szülők körében, melynek tárgya a régi iskola felújítása vagy egy új építése volt. Közel 90 százalékuk az iskolaépítést választotta. Sokan azzal érveltek, hogy hiába öltöztetnek fel egy új épületet, költenek rá temérdek összeget, ha tíz év múlva hasonló problémák jelentkeznek. Fórizs László alpolgármester a helyi tanácsosokkal egyeztetve arra a következtetésre jutott, hogy a szülők kérését figyelembe véve, mihamarabb el kell kezdeni egy új oktatási intézmény létrehozását, ami saját költségvetésből kivitelezhető. „Hogy mihamarabb megoldást találjunk a problémára, Seres Dénes parlamenti képviselő is kifejezte támogatását e téren, és azzal bíztatott minket, tanácsosokat, hogy a gyermekek jobb körülmények között zajló oktatása érdekében mihamarabb tegyük meg a szükséges kezdő lépéseket” – mondta az alpolgármester.

További részleteket a https://maszol.ro/belfold/Vegre-megoldodni-latszik-a-szilagynagyfalui-kisiskola-ugye oldalon és a Szilágyság hetilapban olvashatnak.