Fri. Nov 22nd, 2024

A nulláról kezdték, 30 év alatt a megye egyik legsikeresebb magyar vállalkozójává váltak

Hosszú út áll a zilahi Forsacom építkezési vállalat mögött. Nem volt könnyű a kezdet, de az összetartó családnak köszönhetően, a kitartásnak és a minőségi munkának beérett a gyümölcse. Az elmúlt napokban ünnepelték a cég létrejöttének 30 éves évfordulóját, melyen mind a csapattagok, mind az eddigi partnerek részt vettek, és felidézték a három évtized fontosabb mérföldköveit.

A semmiből a megye egyik legkeresettebb vállalkozásává nőtte ki magát

A Forsacom alapítója, Forgács Mihály, 38 évesen szinte a semmiből építette fel a ma már szinte minden szilágysági és zilahi építkezésben dolgozó szakember által ismert vállalkozását. Építőmérnök a szakmája, az építészegyetem hallgatója volt, 1993-at megelőzően a megyei (állami) építő vállalatnál dolgozott. Élete nagy részét munkával töltötte, és úgy dédelgette a Forsacomot, mint egy kisgyermeket. Az első években szinte ő maga sem hitte, hogy sikeressé válhat, de próbálkozott, kockáztatott. Akkor sem adta fel, amikor kevés esélye volt a pénzügyi válság leküzdésére.

,,Amikor visszatekintek az eltelt 30 évre, az életem 30 éve jut eszembe. Vannak dolgok, amikre 30 év nem elég, vagy vannak dolgok, amikre 30 év is elég. Én 1993-ban indultam el, nagyon-nagyon bátortalanul kezdtem, szinte nulla önbizalommal. Nem volt anyagi hátterem, eszközök, amivel dolgozni lehetett volna, csak egy saját autóm volt, még kéziszerszámokkal sem rendelkeztem. És mégis belevágtunk. Az első pillanattól kezdve a munka minőségére, az elvégzendő feladatra, a komolyságra és a munkafegyelemre összpontosítottam. Lassan, lassan, kitartással és makacssággal 2000 körül sikerült két csapatot felállítanom. Ez már előrelépés volt. 2005-2006-ban több munkást is felvettem és egy mérnök is csatlakozott hozzánk. Így nőttünk, bővültünk” – mesélte az ünnepségen Forgács Mihály.

Később a vejét, Jácintot, és a fiát, Róbertet, is bevonta, aki akkoriban végezte el az építőipari egyetemet. Bár a 2008-2010-es gazdasági válság őket is érintette, ezt a periódust sikerült úgy átvészelniük, hogy a Forsacom nem sérült. „Mert ha van egy egészséges alapod, akkor sok akadályt és nehézséget le tudsz győzni” – mondta.

Az ünnepségen az alapember, Forgács Mihály, megköszönte a családjának, vejének a támogatást, és mint mondta, a fiatalok valami újat hoznak létre, és megalapozzák a cég jövőjét. Erre épít, ebben bízik. Hozzátette: hálával tartozik a dolgozóknak is, akik nélkül nem készülhettek volna el az ingatlanok, és a cég sem lenne teljes. Köszönetét fejezte ki az ügyfelek és a partnerek iránt is, akik az évtizedek során támogatták és bíztak bennük.

„A 30 év nem elég ahhoz, hogy elérjük mindazt, amit kitűztünk magunk elé. Ezért megköszönjük a múltat, és ünnepeljük a jövőt, a családunkat és a csapatunkat. Ők a Forsacom szíve, amely folyamatosan dobog” – mondta Forgács Mihály, a Forsacom alapítója.

„Az igaz embert a szaváról ismerik meg”

Forgács Mihály fia, Róbert mérnök, bevallotta, hogy jómaga és a család többi tagja a vállalkozáson nőtt fel. Édesapja volt a példaképe, aki mindig azt mondta: a legfontosabb az ügyfél tisztelete, és a megadott szó. Terve folytatni az utat, és új fejlődési szakaszokba, még nagyobb sikerre vinni a vállalatot.

„Én is, a nővéremhez hasonlóan, a Forsacomon nőttem fel. Sok emlékünk van a kezdeti időkről. A 90-es években középiskolások voltunk, és karácsony reggel bejött édesapám azt mondva: dolgunk van. Nekem bár tervem volt aznapra, elmentünk egy ügyfélhez, hegesztettünk, és felállítottunk egy kaput, majd hazamentünk, megvacsoráztunk, aztán elmentem a barátaimmal. Azon a reggelen azon tűnődtem, hogy miért kellett karácsonykor is dolgozni. De ma már tudom a választ: a munkát aznap be kellett fejezni, meg volt ígérve, és az igaz embert a szaváról ismerik meg. Ez az üzenet megragadt, és ezt követtem mindvégig” – mesélte Róbert.

A 30 év alatt sok kihívással kellett szembenézniük, de sikerült egy olyan szilárd vállalkozást felépíteniük, amelynek van jövője. Mint mondták, ez az egész csapat érdeme, nem csak a vezetőségé. Róbert kiemelte, a következő 30 évben még nagyobb kihívások várnak rájuk. Az innováció a kulcsszó, amelyhez a jövőbeni projektjeiket igazítják. Lépést fognak tartani a technológia fejlődésével, és továbbra is az lesz a küldetésük, hogy mindig a legjobb megoldásokat kínálják partnereiknek és ügyfeleiknek. Céljuk, hogy nem csak szép és funkcionális épületeket hozzanak létre, hanem hogy időtálló projekteket valósítsanak meg, amelyek hasznosak a közösség és a környezet számára. Az elkövetkező években is együtt terveznek és építkeznek, mert hisznek a közös munkában. ,,Az első 30 évünk csak egy mérföldkő a hosszú és sikeres utunkon” – zárta Forgács Róbert.

Az egységes csapatnak sikertörténete van

Fazakas Miklós alpolgármester köszöntő beszédében elmondta, Zilah ezen vállalkozók által fejlődik. S bár a nulláról indultak, kemény munkával, kitartással magas szintekre jutottak. A Forsacom alkalmazkodott a változó időkhöz, valóban egységes a csapat, és sikertörténetük van. Mindez azért, mert mindig tisztességes kapcsolatot ápoltak az ügyfeleikkel és az alkalmazottaikkal, és ez dicséretre méltó. A városban több épület, óvodák, lakások, irodaházak, és egy gyógyfürdőközpont is kötődik nevükhöz, és bátran mondhatják, színt adnak a városnak.

Magyar emberekből áll a Forsacom család

Az ünnepségen elhangzott, ki kell emelni azok érdemét, akik valami kézzelfoghatót hagynak maguk után. Ilyenek a tervezők és az építők. A Forgács család 30 éve az elsők között rakja le a település alapjait, ami nemes küldetésnek tűnik. Vannak emberek, akik dolgoznak és kevesebbet beszélnek. Ilyen a Forgács család, aki az elmúlt három évtizedben rengeteget bizonyított, ötleteket, álmokat valósított meg, betartva a határidőket, és piaci árakkal dolgoznak. Nem csak a vezetőség, hanem a munkások is, – akik egytől egyig magyar emberek -, példaértékűek, nem hangoskodnak, becsülettel végzik munkájukat. A Forsacom hagyományokon és tisztességes elveken alapuló örökség. Sikerének alapja a tisztelet és a csapatmunka. A vállalat filozófiája: a jól végzett dolgok iránti szenvedély. Erről tanúskodik a több száz megvalósult projekt, templomok, műemléképületek, óvodák, iskolák, családi házak és lehetne még sorolni.

Díjazták a csapattagokat

A vállalat olyan humán és technológiai erőforrásokkal rendelkezik, hogy bármilyen projektet sikerre tud vinni. Készen állnak arra, hogy az ügyfél álmát, tervét valóra váltsák. Az alkalmazottak közül néhányan gyermekeikkel együtt a Forsacomnál nőttek fel. Az ünnepségen kitüntették azokat, akik nélkül a vállalat nem lenne olyan sikeres, mint amilyen ma. Molnár Lőrinczet, az aranykezű embert, az ügyfelek kedvencét, aki már 22 éve a Forsacom csapatának tagja; Molnár Andrást, aki nagyon jól szervez, és ugyancsak 22 éve dolgozik a Forsacomnál; Székely Istvánt, a villanylekapcsolót, a legtöbb kihasználatlan szabadnapos embert, aki 20 éve van a Forsacomnál. Fazakas Lászlót, a vasöklű csapatvezetőt és a legjobb darukezelőt, aki 17 éve erősíti a csapatot; Tönkő Andrást, aki a csempézést művészi szintre emeli; Hunor István csapatvezetőt, és végül, de nem utolsó sorban, Forgács Mihályt, aki nélkül nem létezne a Forsacom család.

A vezetőség minden dolgozóját oklevéllel és kitüntetéssel jutalmazta a délután folyamán. A vállalatot és a csapatot bemutató ismertető szerint Forgács Mihály nem a nehéz dolgokra, hanem a sikerekre és az igazán idő- és energiaigényes dolgokra emlékszik vissza. Cégük indulásakor két nagy probléma foglalkoztatta: lesz-e elég munka, illetve lesz-e akivel dolgozni. Mára bebizonyosodott, hogy igen, és érdemes volt egykoron belevágni. Mindezidáig nem alkalmazottakkal, hanem szakképzett kollégákkal, csapattársakkal dolgoztak, mindvégig következetesen, becsülettel, családi összefogással. Sokan úgy tekintenek a cégre, mint minőségi garanciára, ezért mindig megtalálják azok, akiknek számít a minőség, és akik magasra teszik a mércét.

K.M.