Aranyérmes lett a varsolci csapat Székelyföldön
Egy egyszerű történet: kilenc ügyes varsolci diák 3 csapatban benevezett a 16-ik Adj király katonát elnevezésű ifjúsági vetélkedőbe. Az első csapat neve a Vitézek, tagjai Dénes Antónia, Dénes Ágoston és Bartos Dóra. A második csapat a Grófnék, Péter Eszter, Péter Alexandra és Papp Ramóna felállásba vettek részt. A harmadik csapat részvevői Nagy Alexandra, Bekő Aliz és Papp Kata. Ebben az évben Petőfi Sándor, János vitéz című műve volt az alaptéma. Két fordulóban, amiben több kérdés és érdekes feladat volt, kellett fiataljainknak bebizonyítaniuk ügyességüket. Nagyon kicsi pontkülönbséggel a Grófnék csapata jutott be a mindent eldöntőbe. 118 csapat kezdte a vetélkedőt és 22 csapat jutott be a döntőbe. Nagyon ügyesek voltak a Szilágyságiak, mert négy csapat is a döntőbe jutott. Szilágysomlyó, Szilágynagyfalu, Szilágyperecsen és Varsolc. Pénteken, november 24-én egy kisbusszal elindultunk a döntő helyszíne felé, Székelyudvarhelyre. Ha már ilyen messze megyünk, akkor még nézzünk körül egy kicsit a környéken, mert hála Istennek a Székelyföld is rendelkezik nagyon sok turistát vonzó dolgokkal. Útba ejtettük Kőrispatak települést, ahol megismerkedtünk a szalmakalap és egyéb szalmából készített dolgok készítésével. Ezután Udvarhely előtt Szelykefürdőn megnéztük a Mini Erdély parkot. A leghíresebb erdélyi épületek makettei láthatóak itt, közben lehetett kisvasutozni is. A sok és jellegzetes székelykapuk között Orbán Balázs sírjához is elzarándokoltunk. Este érkeztünk meg Székelyudvarhelyre és elfoglaltuk szálláshelyeinket, majd egy esti sétán vettünk részt ebben az igazi székely városban.
Másnap délelőtt kezdődött meg a döntő. A csapatok megméretkeztek plakát készítésben, és a János Vitézből voltak kérdések különböző digitális platformokon, négy ügyességi feladattal. Az utolsó próba volt talán a legnehezebb. Meg kellett keresni egy utcát, persze időre ment a játék, és ez után el kellett játszani egy bábjátékot és lefilmezni.
Négy órakkor kezdődött a verseny helyszínén a Baczkmadarasi Kis Gergely Református Kollégium dísztermében az eredményhirdetés. Nagy volt az izgalom, mindenki reménykedett egy jó helyezésben. És végül jött az ,,ítélet”, harmadik lett egy székelyföldi csapat, második a Szilágynagyfalui Általánis Iskola csapata és az első helyezett neve kimondása után a varsolci csapat ujjongott a leghangosabban, jelezve, hogy győztünk. Még egyszer leírom neveiket, mert nagyon megérdemlik: Péter Eszter, Péter Alexandra, Papp Ramóna. Öröm volt ilyen ügyes diákok felkészítő tanára lenni! Nagyon kevés ponttal maradtak le a másik két szilágysági csapat tagjai a dobogóról. Köszönöm szépen a diákjainknak, hogy érdeklődnek a magyar irodalom, történelem és egyéb tudományok iránt. Köszönöm Vicsai Zsolt kollégámnak, hogy besegített a felkészítés során a versrímek titkaiba.
Nagyon szépen köszönjük a szervezőknek, a Magyar Ifjúsági Tanács tagjainak, hogy ilyen színvonalas versenyt tudnak szervezni, már sok száz diák örömére. Tiszteletemet és hálámat fejezem ki a három diákom szüleinek, kik önzetlenül segítettek anyagiakban, hogy el tudjunk jutni Székelyudvarhelyre!
Öröm volt november 25-én Udvarhelyen szilágyságinak és varsolcinak lenni!
Vida János Antal történelemtanár